شنبه 08 بهمن 1401
09127393629
Azhman_group.co
o
Wooden flower box
کدام گلدان برای فضای باز بهتر است؟ بررسی گلدان چوبی فلاورباکس فایبرگلاس…
می 11, 2022
10 طرح پله گرد قابل توجه برای خانه مدرن
می 15, 2022

اصول طراحی روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

گرایش به سمت شهر بزرگ است. اگرچه قیمت املاک در شهرها در حال افزایش است، املاک روستایی اغلب با قیمت های مقرون به صرفه فروخته می شود. ساکنان شهر نیز از مزایای طبیعت قدردانی می کنند، فقط آنها باید عمدتاً به دلیل کار در شهر زندگی کنند. بنابراین باغبانی شهری به یکی از مهمترین واژه های مد در سال های اخیر تبدیل شده است.

طراحی و اجرای روف گاردن در مناطق شهری اهمیت بیشتری پیدا می کند

این شامل این ادعا می شود که طبیعت به شهر بزرگ آورده شده است. معمارانی که گیاهان را با گیاهان در اطراف طراحی می کنند، دیگر خارجی نیستند. اما یک شهروند معمولی نیز می داند که چه کاری انجام دهد. تراس های پشت بام در شهرهای بزرگ و مناطق شهری تقاضای زیادی دارند.

اصول طراحی روف گاردن

همچنین با نیاز به طراحی روف گاردن خود به گونه ای است که واقعاً به یک واحه طبیعی تبدیل شود. تا حدی، مردم آن را با این امید مرتبط می دانند که حداقل ممکن است آن تعطیلات را با کاشت های مدیترانه ای احساس کنند. با این حال، هرگز نباید فقط گیاهانی را بخرید که دوست دارید. مهمتر از همه، شما باید به ویژگی های منحصر به فرد تراس پشت بام خود فکر کنید.

 • محل
 • اندازه
 • جهت (آفتابی، سایه دار)
 • ارتفاع
 • باد
 • ظرفیت کامل
 • مقررات مالک، مقررات جامعه، الزامات شهر و غیره.

مهم نیست که چقدر گیاهانی را می خواهید که طعم مدیترانه ای را به روف گاردن شما بیاورند – اگر تراس پشت بام به شدت باد یا سایه باشد، زیرا به سختی در معرض آفتاب قرار می گیرد، بسیاری از چنین گیاهانی در اینجا دوام زیادی نخواهند داشت.

طراحی روف گاردن

پیشنهاد می شود: اجرای روف گاردن در تهران

طراحی به نیازهای فردی بستگی دارد

بنابراین، ابتدا باید از خود بپرسید که اصولاً چه نوع کاشت امکان پذیر است. تحت هیچ شرایطی نباید به باغبان یا مرکز باغ بروید تا تحت تاثیر شکوه گل ها قرار بگیرید. در عوض، شما باید به طور منطقی گیاهان مناسب را انتخاب کنید.

 • گیاهان مختلف که در فصول مختلف سال شکوفا می شوند
 • نیاز به فضا برای گیاهان
 • تقاضا برای گیاهان
 • بار

سال فقط شامل ماه های تابستان نیست

بنابراین باید گیاهانی را برای طراحی تراس پشت بام انتخاب کنید تا بتوانید در تمام طول سال از آنها لذت ببرید. علاوه بر این، باید صادقانه پاسخ دهید که چقدر زمان می توانید برای طراحی روف گاردن  صرف کنید.

تعمیر و نگهداری تراس پشت بام طراحی شده

گل های معمولی هستند که باید گل هایشان را بچینید. برخی از گیاهان نیز برگ های زیادی می ریزند، بنابراین تمیز کردن منظم تراس پشت بام ضروری است. همچنین گیاهان را با توجه به زمانی که دائما در دسترس شماست انتخاب کنید.

طراحی روف گاردن_گروه مهندسی آژمان

الزامات فنی مانند استاتیک تراس پشت بام

اما از جنبه گیاهی چیز زیادی برای در نظر گرفتن وجود ندارد. به عنوان مثال، همیشه نباید طبقات عظیم وجود داشته باشد. شن آب را ذخیره می کند و مانند یک سیستم زهکشی رفتار می کند، اما با یک بار بزرگ نیز مشخص می شود.

بنابراین باید مشخص شود که کدام کفپوش ها امکان پذیر است و شرایط استاتیکی تراس پشت بام چگونه است. همین نگرانی در مورد سیستم های حوضچه ای که می توانید نصب کنید نیز صدق می کند. همه اینها به معنای وزن اضافی است یا می تواند بر زهکشی یا آب بندی سقف تأثیر منفی بگذارد.

به دنبال کمک حرفه ای باشید و الزامات را روشن کنید

با این حال، می توانید برنامه ریزی را به طراحان با تجربه که در طراحیروف گاردن  نیز تجربه دارند، بسپارید. قبل از سفارش شرکت، حتماً باید پیشینه قانونی را روشن کنید: آیا نیاز به مجوز ساختمان دارید، آیا همسایگان باید موافقت کنند یا قوانین جامعه خانگی چیزی را تجویز می کند؟

نکات و ترفندها طراحی روف گاردن

همچنین می توانید برنامه های زیادی را در اینترنت پیدا کنید که با آنها می توانید طراحی روف گاردن را برنامه ریزی کنید. همچنین پیکربندی‌ کننده‌های مختلف کارخانه و شرح الزامات دقیق برای گیاهان جداگانه وجود دارد.

در صورت لزوم، با یک مهندس عمران یا معمار مشورت کنید تا از حداکثر مقادیر بارهای ساکن تجاوز نکنید. برای این منظور، عملکرد بی عیب و نقص زهکشی سقف مسطح قانونی (زهکشی معمولی و اضطراری) باید تضمین شود. علاوه بر این، عایق رطوبتی سقف نباید آسیب ببیند.

طراحی روف گاردن لاکچری با برنامه ریزی خوب و حرفه ای برنامه ریزی شده، نه تنها بهشتی منحصر به فرد برای آرامش را به شما ارائه می دهد. میکروکلیمای اطراف خانه شما را بهبود می بخشد و همچنین می تواند سقف را عایق و آب بندی کند.

نکاتی راجع به طراحی روف گاردن

صحبت هایی مبنی بر ادامه موج گرمای در زمین وجود دارد. و در حالی که این خبر خوشایند بسیاری از مردم در سراسر کشور خواهد بود، کسانی که باغ ندارند ممکن است احساس کنند که فرصت‌هایی را برای استفاده حداکثری از آب و هوای عالی از دست می‌دهند.

به غیر از رفتن به یک پارک محلی، یک ساحل نزدیک یا خانه یک دوست، اگر می خواهید از آفتاب لذت ببرید اما باغی در خانه ندارید، چه جایگزین هایی وجود دارد؟

راه حل می تواند طراحی روف گاردن یا باغ پشت بام برای خانه شما باشد. یک سقف مسطح فرصت عالی برای ساخت یک روف گاردن بدون شکستن کرانه را فراهم می کند. خواه سقف مسطح در خانه، گاراژ، داخلی یا اتاق زیر شیروانی در طبقه بالا باشد. این نکات به شما در برنامه ریزی نحوه ایجاد یک روف گاردن یا تراس کمک می کند.

آیا سقف شما مناسب است؟

قبل از اینکه شروع به بررسی گزینه های طراحی و اجرای تصویری از محوطه تمام شده خود در سر خود کنید، باید تعیین کنید که آیا دیوارها و سقف شما می توانند وزن فرد را تحمل کنند یا خیر. پس از همه، تراس پشت بام فقط وزن اضافی اضافه می کند و این به طور قابل توجهی پس از اضافه شدن مبلمان و لوازم جانبی و راه رفتن افراد روی آن اضافه می شود.

بهتر است یک نقشه بردار برای مشاوره در مورد کارهایی که می توان و نمی توان انجام داد و قوانین ساختمانی و غیره به آن نگاهی بیاندازد.

آیا شما مجوز برنامه ریزی نیاز دارید؟

تقریباً مطمئن است که این کار را خواهید کرد. این به این دلیل است که اجرای روف گاردن در پشت بام شامل ساخت و ساز در خانه شما می شود. همچنین، اگر بام شما مشرف به املاک همسایه است، تقریباً مطمئناً باید مجوز برنامه ریزی را دریافت کنید.

بدون بررسی الزامات مجوز برنامه ریزی مورد نیاز ادامه دهید و اگر کسی شکایت کند یا بخواهد ملک را بفروشد ممکن است در وضعیت بسیار دشواری قرار بگیرید. البته در بسیاری موارد با توجه به سبک طراحی روف گاردن، درد سر خاصی نخواهید داشت.

همسایه خوبی باش

حتی اگر روف گاردن به مجوز برنامه ریزی نیاز ندارد، بهتر است همسایه خوبی باشید و برنامه های خود را با افرادی که در نزدیکی شما زندگی می کنند در میان بگذارید. این یک حرکت ساده از حسن نیت است که می تواند از هرگونه شکایت در آینده جلوگیری کند.

عرشه جدید پشت بام شما ممکن است به ملک شما مشرف باشد و حریم خصوصی شما را تحت تاثیر قرار دهد، و در حین کار ساخت و ساز مطمئناً سروصدا و اختلال ایجاد می شود. نکته اصلی این است که باز بودن و صادق بودن با همسایگان احتمالاً شما را در موقعیت بهتری در آینده قرار می دهد.

یک نقطه دسترسی ایجاد کنید

روف گاردن جدید شما بدیهی است که به یک نقطه دسترسی نیاز دارد و در حالی که استفاده از درهای استاندارد برای مردم رایج است، راه حل دیگری وجود دارد که واقعاً به پشت بام شما فاکتور شگفت انگیزی می دهد: یک نور سقف بازشو همراه با پله های اتاق زیر.

دو نوع مختلف از چراغ های سقفی وجود دارد که برای خدمت به عنوان نقطه دسترسی برای تراس پشت بام مناسب هستند. در اینجا حقیقت هر یک از آنها است:

 • نورگیر بازشو لولایی: لولایی برای باز شدن در زاویه 90 درجه برای استفاده به عنوان دریچه دسترسی سقف تخت، با لمس یک دکمه با کنترل از راه دور باز می شود.
 • فانوس سقفی کشویی – با گزینه باز شدن کامل برای ایجاد سقف کافی برای نقطه دسترسی، با کنترل از راه دور کار کنید

و همچنین دسترسی به سقف، افزودن هوای سبک و تازه برای ورود به اتاق زیر، آن را به یک راه حل برد-برد تبدیل می کند.

زهکشی روف گاردن را در نظر بگیرید

متأسفیم که می گوییم آب و هوای عالی برای همیشه دوام نخواهد آورد، بنابراین باید به طور جدی در نظر بگیرید که چگونه آب باران را از پشت بام خود تخلیه می کنید. اگرچه بیشتر آنها مسطح به نظر می رسند، محوطه های پشت بام شیب بسیار کمی دارند و در یک گوشه تخلیه می شوند.

بررسی کنید که آیا یک سرریز موجود دارید که بتوانید عرشه سقف خود را به آن تخلیه کنید. اگر این کار را نکرده‌اید، باید یکی را اضافه کنید وگرنه یک استخر روی پشت بام خواهید داشت، هوم، حالا این یک ایده است!

چند بادگیر نصب کنید

روف گاردن شما کمی بادگیر تر از یک باغ معمولی خواهد بود. برای شروع، بعید است که هیچ ساختمانی آن را بپوشاند. به همین دلیل است که تقریباً مطمئناً نیاز به نصب بادگیرهای مشبک خواهید داشت.

3 دیدگاه ها

 1. سعید گفت:

  بسیار مفید و کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09127393629