یکشنبه 05 تیر 1401
09127393629
Azhman_group.co
o

روف گاردن چیست؟ آشنایی بیشتر با باغ بام ها

پله چوبی دوبلکس
همه چیز درباره راه پله چوبی
بهمن 22, 1400
پله چوبی دوبلکس
ساخت پله چوبی چگونه انجام می شود؟
بهمن 22, 1400

روف گاردن چیست؟ آشنایی بیشتر با باغ بام ها

اجرای روف گاردن

روف گاردن چیست؟

روف گاردن یا به انگلیسی roof garden به معنی باغ بام است بدین معنی که با کاشت گل و گیاه و چمن و تعبیه آلاچیق و نیمکت، فضایی سرسبز را در پشت بام ایجاد کنیم.

استفاده از باغ بام هال علی الخصوص در دنیای امروز که رابطه انسان با طبیعت بسیار کم شده است، می تواند موجب احساس نزدیکی انسان با طبیعت شود و روحیه پویایی را در انسان زنده کند.

پدیده روف گاردن پدیده نسبتا جدیدی است که در کشور های اروپایی و برخی از کشور های آسیا رواج دارد.

در کشور ما نیز در چند سال اخیر توجهی به روف گاردن شده است که شرکت های زیادی اقدام به اجرای روف گاردن کرده اند یکی از این شرکت ها شرکت آژمان می باشد که برای سفارش ساخت روف گاردن می توانید با کارشناس ما تماس بگیرید.

ساخت روف گاردن

نکاتی در مورد روف گاردن

یکی از نکات مهمی که قبل از اقدام به ساخت روف گاردن روی بام خود باید به آن توجه داشته باشید این است که روف گاردن می تواند وزن و فشار زیادی را به ساختمان وارد کند.

استفاده از خاک، فلاور باکس، آلاچیق، نیمکت چوبی( خرید نیمکت چوبی ) و… باعث می شود که وزن زیادی روی بام شما قرار بگیرید و بهتر است محاسبه فشار وارده چگونگی تقسیم وزن، توسط فردی متخصص انجام شود زیرا که در غیر این صورت موجب آسیب به بدنه ساختمان می شود.

ایزولاسیون و ایزوله کردن باغ بام نقش مهمی در اجرای صحیح روف گاردن دارد ایزوله کردن به دلیل نفوذ نکردن آب به بخش زیرین روف گاردن بسیار اهمیت دارد.

نفوذ آب به زیر روف گاردن می تواند خسارات زیادی به بار بیاورد بنابراین باید به عایق کاری مناسب این فضا توجه ویژه ای شود.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
مزایا و معایب نرده های چوبی

خاک مناسب برای روف گاردن باید خاکی سبک باشد که وزن روی سازه کاهش پیدا کند.

همچنین این خاک باید قابلیت جذب زیاد آب را داشته باشد  و بعلاوه باید خاکی مناسب برای رشد و نمو گیاهان باشد و مواد مغذی گیان را در خود داشته باشد.

هرس کردن گیاهان مزاحم نیز بسیار مهم است جزء کار های مراقبتی از روف گاردن محصوب می شود بنابراین باید به هرس گیاهان نیز توجه لازم را داشته باید.

باید ایمنی را رعایت کنید و محافظی برای جلوگیری از سقوط دور تا دور بام، تعبیه شود.

استفاده از نرده چوبی می تواند علاوه بر ایمنی محافظ خوبی برای باغ بام باشد. باید به این نکته توجه کرد که فاصله بین نرده ها طوری باشند که افراد خرد سال نتوانند از آن عبور کنند.

استفاده از کود را نیز اگر کم تر کنید بهتر است زیرا هم موجب افزایش وزن سازه می شود و هم باعث پایین آمدن کیفیت آب بنابر این این نکته را نیز به یاد داشته باشید.

روف گاردن

طراحی روف گاردن

قبل از شروع به طراحی روف گاردن و یا ساخت آن بهتر است بام خود را به طور دقیق اندازه بگیرید و بودجه متناسب با آن را تخصیص دهید.

گیاهان یکی از اصلی ترین بخش های روف گاردن می باشند که باید توجه ویژه ای به آن ها کرد.

گیاه مناسبی باید انتخاب شوند که رشد ریشه آن متناسب با نوع روف گاردن باشد و همچنین با شرایط آب و هوایی آن منطقه سازگار باشد زیرا که گیاهان روف گاردن همواره در معرض نور آفتاب، باد و طوفان، باران و تگرگ قرار دارند و باید از گیاهانی استفاده شود که می تتوانند در این شرایط به حیاط خود ادامه دهند.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
انواع فلاور باکس

کاشت درختان کاج که همیشه سبز هستند و یا استفاده از فلاور باکس و گلدان، انتخاب های مناسبی برای استفاده در روف گاردن می باشند که علاوه بر زیبایی، مقاومت خوبی در این شرایط دارند.

استفاده از آلاچیق نیز در باغ بام ها بسیار محبوب است و می تواند جلوه متفاوتی به باغ بام بدهید در کنار آلاچیق می توان از نیمکت چوبی و یا تاب استفاده کرد.

همچنین با استفاده از فواره و حوضچه می توانید ضمن ایجاد فضایی دلنشین، حس شادابی خاصی به روف گاردن خود اضافه کنید

مبلمان باغ بام یا  همان فرنیچر روف گاردن نیز یکی از اساسی ترین بخش های روف گاردن می باشد که باشد با دقت انتخاب شود زیرا که باید در شرایط جوی مختلف ماندگار باشد. برای سفارش فرنیچر روف گاردن نیز می توانید روی شرکت آژمان حساب کنید.

دیگر نکته ای که در طراحی روف گاردن باید به آن توجه کرد طراحی نور پردازی روف گاردن است.

استفاده از نور و لامپ های مناسب در باغ بام، می تواند جلوه بسیار زیبایی را در شب به ارمغان بیاورد.

اجرای روف گاردن

انواع روف گاردن

به طور کلی و از نظر طراحی روف گاررن ها به سه دسته زیر تقسیم می شوند.

  • روف گاردن متمرکز
  • روف گاردن نیمه متمرکز
  • روف گاردن گسترده

روف گاردن متمرکز:

روف گاردن متمرکز به روف گاردن های بزرگی گفته می شود که معمولا در ساختمان و برج های بزرگ تعبیه می شود.

این نوع روف گاردن خاکی با عمق زیاد دارد و از گیاهانی با ریشه هابزرگ، آلاچیق، نیمکت و مسیر هایی برای قدم زدن در آن استفاده می شود.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
2 مزیت فوق العاده پله چوبی

روف گاردن متمرکز از دو نوع دیگر باغ بام ها، گران قیمت تر است.

روف گاردن نیمه متمرکز:

روف گاردن نیمه متمرکز عمق خاک چیزی حدود سی سانتی متر تا یک متر می باشد و از گیانی استفاده می شود که نه ریشه کوچکی دارند و نه ریشه بزرگی دارند.

معمولا در روف گاردن های نیمه متمرکز از گیاهان بوته ای استفاده می کنند این گیاهان بوته ای می توانند شامل هندوانه، توت فرنگی، اسطخودوس، پونه و … باشند.

روف گاردن گسترده:

روف گاردن گسترده نوعی باغ بام است که در آن از گیاهانی با ریشه های کم ارتفاع استفاده می شود و عمق خاک غالبا از 20 سانتی متر عبور نمی کند.

باغ بام گسترده نسبت به نوع های دیگر ارزان قیمت تر است و معمولا از چمن و گل و گیاهان سطحی در آن استفاده می شود.

کلام آخر

در این مقاله به سوال روف گاردن چیست پاسخ دادیم و سعی کردیم انواع آن و برخی از نکات قابل توجه باغ بام را برای شما شرح دهیم.

روف گاردن فضای خالی و بلا استفاده پشت بام را پر از زیبایی می کند و محل خوبی برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت می باشد.

می توانید موجب کم تر شدن آلودگی هوا شود و همچنین زیبایی شهر را نیز بهبود ببخشد

برای سفارش طراحی و ساخت روف گاردن از صفر تاصد، می توانید با کارشناس ما به شماره 09127393629 زنگ بزنید تا از مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09127393629