سه شنبه 11 بهمن 1401
09127393629
Azhman_group.co
o
نرده چوبی
نحوه نصب و اجرای نرده چوبی
آگوست 17, 2022
درب تمام چوب
راهنمای تمیز کردن درب لابی چوبی
آگوست 21, 2022

گلدان چوبی زیبایی بخش خانه شما

فلاور باکس
گلدان چوبی

همانطور که همیشه گفته‌ایم چوب همیشه یک گزینه عالی برای دکوراسیون خانه است، زیرا یک متریال اصیل، بادوام و کلاسیک است که با انواع سبک‌ها و فضاها سازگار است. در مورد باغچه ها می توان به اضافه کردن گلدان های چوبی فکر کرد، زیرا به عنوان یک ماده طبیعی، با محیط و گیاهان ترکیب می شود.

اما قبل از شروع خرید گلدان چوبی، باید به تمام جوانب مثبت و منفی این نوع قطعه فکر کنیم. همچنین می‌توانیم در مورد نحوه افزودن آن به باغ‌ها و تراس‌ها و گزینه‌های موجود در مدل‌های کاشت چوبی الهام بگیریم.

مزایای گلدان چوبی

گلدان چوبی مدل عمودی

این گلدان ها و فلاورباکس ها مزایایی دارند که می تواند جالب باشد. به عنوان مثال، چوب یک ماده طبیعی است و به همین دلیل برای یک محیط بیرونی ایده آل است و کاملا مکمل گیاهان و باغ است. این چوب معمولاً مقاوم است زیرا برای مقاومت در برابر آب و هوای نامساعد کار شده است، بنابراین در صورت کاهش دما یا بارندگی نگران نباشیم.

از طرفی این گلدان ها دارای طرح های کاملاً متنوعی هستند . فویل ها و طرح ها را می توان به روش های مختلفی استفاده کرد. رنگ آمیزی این گلدان های چوبی نیز امکان پذیر است، بنابراین در مورد بازسازی آنها یا دادن ظاهری متفاوت به ما امکانات زیادی را ارائه می دهند.

چوب نیز ماده ای است که از مد نمی افتد . بسته به نوع سبکی که انتخاب می کنیم، برای یک سبک بی انتها، کلاسیک یا مدرن مناسب است. اما همیشه می‌توانیم در هنگام معرفی آن به خانه‌مان روی آن حساب کنیم که یک شرط مطمئن است.

معایب گلدان چوبی

گاهی اوقات گلخانه ها با مواد شیمیایی که می توانند به داخل زمین نفوذ کنند، درمان می شوند. به همین دلیل است که باید در مورد محصولاتی که برای درمان آنها استفاده شده است سؤال کنید، زیرا آنها همیشه برای محصولاتی که برای غذا هستند مناسب نیستند. این بخشی است که می تواند کمی دشوار باشد، به خصوص اگر مواد شیمیایی را کنترل نکنیم. گرفتن اطلاعات از یک مکان قابل اعتماد همیشه ایده خوبی است.

از سوی دیگر، اگرچه چوب مقاوم است، اما ماده ای است که می تواند قبل از آب و هوای بسیار شدید آسیب ببیند . میخ هایی که به آن می پیوندند ممکن است زنگ بزنند و چوبی که مرطوب نگه داشته می شود آسیب می بیند. همچنین باید در نظر داشته باشیم که چوب ممکن است تحت تأثیر مشکلاتی مانند پروانه قرار گیرد که قبل از آن باید از درمان برای جلوگیری از آسیب آنها استفاده کنیم.

موارد استفاده از گلدان های چوبی

گلدان های آویزان

راه های زیادی برای استفاده از این گلدان های چوبی در خانه ما چه در باغچه و چه در تراس وجود دارد. از گلدان های گل می توان برای گذاشتن گل های زیبا استفاده کرد که یکی از پرکاربردترین کاربردهاست. از گلدان های بزرگ با چندین گل گرفته تا گلدان های کوچک برای یک گیاه استفاده می شود. از سوی دیگر، استفاده ای وجود دارد که به ویژه در محیط های شهری یا باغ های کوچک بسیار رواج یافته است. این در مورد استفاده از گلدان به عنوان مکان برای کاشت و رشد برخی از غذاها، از جعفری گرفته تا گوجه فرنگی است. این ایده در جستجوی یک زندگی طبیعی تر و پایدارتر ساخته شده است، بنابراین یک ایده عالی است.

گلدان های کلاسیک

گلدان چوبی

چوب بدون شک یکی از کلاسیک ترین مواد موجود است و به همین دلیل است که پیدا کردن گلدان هایی با این سبک بسیار آسان است. اگر گلدان هایی می خواهیم که با همه چیز ترکیب شوند و به خصوص زرق و برق دار نباشند، بلکه ساده باشند، گلدان های چوبی کلاسیکی را دارید که می توانند مربع یا مستطیل باشند. در این گلدان ها که کاملا با محیط ترکیب می شوند، می توانیم انواع گیاهان و گل ها را اضافه کنیم که جلب توجه می کند. این یک راه خوب برای تأکید بر گیاهان است و نه گلدان.

گلدان های اصلی

گلدان اصلی

در دنیای گلدان‌های چوبی نیز می‌توان مدل‌هایی را پیدا کرد که اصل باشند ، اگرچه ما فکر می‌کنیم که این یک ماده نسبتاً کلاسیک است. اگر طرح اصلی می خواهید، می توانید گلدان هایی به شکل چرخ دستی یا با اشکال هندسی پیدا کنید. راه دیگر برای اینکه گلدان های خود را به یک قطعه بسیار اصلی تر تبدیل کنید، رنگ آمیزی چوب است. این یک فرآیند ساده است که هر کسی می تواند انجام دهد و بعد جدیدی به این گلدان ها می بخشد.

گلدان های چوبی

فلاورباکس چوبی

می توان گلدان های چوبی را پیدا کرد که در آن گوجه فرنگی، گیاهان مختلف یا گل قرار داد. این گلدان ها می توانند مدل های زیادی را به ما ارائه دهند. به عنوان مثال، آنهایی هستند که دارای مشبک برای کاشت گیاهان هستند، یا آنهایی که روی یک نردبان قرار می گیرند تا چندین طبقه از گیاهان را ایجاد کنند.

استفاده از پالت

پالت های گلدان چوبی

پالت ها همچنین می توانند گلدان های چوبی عالی بسازند. می توان از آنها به عنوان کاشت عمودی برای افزودن انواع گیاهان به دیوارها استفاده کرد. آنها به ما در صرفه جویی در فضا و همچنین تزئین گوشه ها کمک می کنند. علاوه بر این، این قطعه ای است که کاملاً ارزان است، بنابراین اگر گزینه های ارزانی می خواهیم ایده آل است.

قبل از تصمیم گیری در مورد خرید گلدان چوبی، مهم است که اطلاعات مهمی را بدانید، زیرا آنها به شما در تصمیم گیری خرید کمک می کنند.

گلدان های چوبی محبوب ترین گزینه برای کاشت باغ های شهری در خانه هستند. (منبع: Du Preez: JCZ2pE-Szpw/ Unsplash)

گلدان های چوبی برای چه مواردی استفاده می شود؟

گلدان چوبی محبوب ترین گزینه برای کاشت باغ های شهری در خانه هستند، زیرا جایگزین مناسبی برای ایجاد بسترهای رشد بدون نیاز به فضای بزرگ هستند.علاوه بر این، از این گلدان ها می توان برای کاشت گل، پرورش پیاز یا حتی کاشت درختان کوچک نیز به صورت تزئینی استفاده کرد. آنها هم برای داخل خانه و هم برای فضای باز مناسب هستند و به خانه یا باغ شما رنگی روستایی و خانگی می بخشند.

مزایا و معایب گلدان چوبی چیست؟

چوب یک ماده بسیار متنوع است که در ساخت بسیاری از محصولات استفاده می شود: قایق، خانه، ظروف آشپزخانه، مبلمان، اسباب بازی و غیره. به همین ترتیب، ما طبقات مختلف را با کیفیت های مختلف می یابیم. چوب های مورد استفاده برای ایجاد گلدان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به همین دلیل است که ما این جدول را ایجاد کرده ایم که مهمترین مزایا و معایب عمومی را فهرست می کند.
مزیت – فایده – سود – منفعت
 • ارزش پول
 • دوام گسترده 10 سال یا بیشتر.
 • نصب آسان.
 • سختی مواد.
 • ظاهری گرم و روستایی.
 • هنگامی که دمای محیط به شدت تغییر می کند، دمای زمین را حفظ می کنند.
معایب
 • برای همیشه دوام نمی آورد.
 • آنها برای مراقبت از خود نیاز به نگهداری دارند.
 • اگر به خوبی از آنها مراقبت نشود ممکن است در معرض پوسیدگی و حشرات باشند.

آیا گلدان چوبی برای انواع گیاهان مناسب است؟

بله، گلدان چوبی برای انواع گیاهان و گل ها مناسب هستند. آنها همچنین برای کاشت سبزیجات و حتی برای کاشت درختان کوچک مناسب هستند.با وجود تنوع، توصیه می شود عمق و اندازه گلدان را بر اساس نیاز گیاه انتخاب کنید. اگر عمق کمی وجود دارد، باید گیاهان با ریشه های کم عمق و اگر عمق بیشتری دارید، گیاهان با ریشه های عمیق تر را انتخاب کنید. ما جدولی با رابطه بین سبزیجات مختلف و ابعاد ریشه آنها ایجاد کرده ایم تا به شما ایده هایی ارائه دهیم ( 1 ) :

 

پسرعمق، بیش از 120 سانتی مترمتوسط، بین 120 سانتی متر تا 60 سانتی مترکم عمق یا سطحی، کمتر از 60 سانتی متر
میوه ها و سبزیجاتسیب زمینی شیرین، کنگر فرنگی، مارچوبه، گوجه فرنگی، کدو تنبل، ازگیل، خربزه یا هندوانه.نخود، بادمجان، شاتوت، خیار، فلفل، هویج، چغندر یا کدو سبز.بروکلی، گل کلم، کرفس، پیاز، اسفناج، کاهو، ذرت شیرین، کلم بروکسل، جعفری یا تربچه.
درختان، گیاهان و گلهابلوط سفید، گردو، گردو یا نعناع گرگ.درخت لیمو، پاپایا یا انجیرساکولنت، آزالیا، لورل، بوته رز، بنفشه آفریقایی یا بوته میوه.

چگونه از گلدان  چوبی محافظت و تمیز کنیم؟

چوب یک ماده اولیه طبیعی است و اگر بخواهید سالیان سال دوام بیاورد، نگهداری از آن یک قدم اساسی است. مانند گیاهان خود، باید از گلدان چوبی خود مراقبت و تمیز کنید تا خراب نشوند.یک گزینه خوب، انتخاب چوب با درمان اتوکلاو است. این شامل یک درمان فشار یا خلاء دوگانه با عوامل محافظ در برابر زایلوفاژها است. به همین ترتیب، ما اقداماتی را جمع آوری کرده ایم که به شما کمک می کند کاشت خود را برای مدت طولانی مانند جدید نگه دارید:

  • قبل از اینکه آن را با بستر پر کنید، مطمئن شوید که سوراخ هایی برای فیلتر کردن آب دارد و سوراخ ها را خوب ببندید.
  • به یاد داشته باشید که داخل گلدان ها را با لاک ضد رطوبت، توری ضد علف هرز یا مواد دیگری که امکان زهکشی را فراهم می کند، بپوشانید.
  • قبل از استفاده، چوب بیرونی را با روغن مخصوص مانند بزرک بپوشانید تا در برابر آفتاب، سرما و رطوبت محافظت شود.
  • یک بار در سال، او گیاهان را پیوند می‌زند تا به آنها و چوب اکسیژن رسانی کند. و از این لحظه استفاده کنید تا قابلمه را خوب تمیز کنید و یک لایه دیگر روغن به آن بدهید.
  • گیاهان را در زمان های مربوطه هرس کنید و از آنها مراقبت کنید.
  • و اگر می توانید از تغییرات ناگهانی دما، آفتاب شدید و سرمای شدید اجتناب کنید.

 

گواهی FSC چیست و چرا اهمیت دارد؟

گواهی FSC یک قانون بین‌المللی سازمان غیرانتفاعی شورای نظارت بر جنگل است که برای مدیریت مسئولانه جنگل‌ها در سراسر جهان مبارزه می‌کند و شرکت‌هایی را که این کار را انجام می‌دهند مشروعیت می‌بخشد ( 4 ) .
درختان تنها منبع طبیعی اکسیژن در این سیاره هستند، بدون آنها ما نمی توانستیم وجود داشته باشیم. استفاده و مصرف مسئولانه چوب ضروری است. این یک منبع نامحدود نیست.

چوب گلدان هایی که در بازار پیدا می کنید ممکن است این گواهی را داشته باشند یا نداشته باشند. و برای اینکه آنها آن را داشته باشند، باید از اصول FSC زیر پیروی کنند ( 2 ) :

 • اصل 1. رعایت قوانین.
 • اصل 2. حقوق کارگران و شرایط استخدام.
 • اصل 3. حقوق مردمان بومی: شما باید حقوق مردم بومی را در مورد مالکیت و استفاده از زمین و منابع آن شناسایی و حمایت کنید.
 • اصل 4. روابط با جوامع:  شما باید رفاه اجتماعی و اقتصادی جوامع محلی را حفظ یا بهبود بخشید.
 • اصل 5. مزایای جنگل:  شما باید منافع بلندمدت اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی جنگل را حفظ یا افزایش دهید.
 • اصل 6. ارزش ها و اثرات زیست محیطی: شما  باید اکوسیستم، تنوع زیستی، منابع و مناظر آن را حفظ یا احیا کنید.
 • اصل 7. برنامه ریزی مدیریت: شما  باید یک برنامه مدیریت اجرا شده، نظارت شده و مستند داشته باشید.
 • اصل 8. نظارت و ارزیابی:  شما باید پیشرفت را در جهت دستیابی به اهداف مدیریت نشان دهید.
 • اصل 9. ارزش های حفاظتی بالا:  شما باید تنوع زیستی را که آن نوع جنگل را تعریف می کند، حفظ یا تقویت کنید.
 • اصل 10. اجرای فعالیت های مدیریتی:  شما باید مزارع را مطابق با اصول و ضوابط FSC برنامه ریزی و مدیریت کنید.

چه جایگزین هایی برای گلدان چوبی وجود دارد؟

می‌توانید جایگزین‌های زیادی برای کاشت‌های چوبی پیدا کنید، اما هیچ‌کدام با ارزش پولی یکسان یا انعطاف‌پذیری در ابعاد یکسان نیستند.اگر به دنبال جایگزینی برای گیاهان کوچک داخلی هستید، هر نوع ظرف با زهکش می تواند مفید باشد. برای ایجاد باغ های شهری، گزینه های جایگزین کمتر گسترده است زیرا بسیاری از محصولات حاوی سموم هستند. توصیه می کنیم مواد استفاده شده را مطالعه کنید.

  • سنگ ها
  • چوب ساخته شده از تراشه های بازیافتی.
  • پوشال.
  • بلوک های آجری
  • سیاهههای مربوط

معیارهای خرید گلدان چوبی

هنگام تصمیم گیری در مورد کاشت باید چند فاکتور را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، در نظر گرفتن اینکه آیا می خواهید آن را در داخل یا خارج قرار دهید، یا اینکه چه نوع چوبی را ترجیح می دهید، مفید خواهد بود.

 • داخلی یا خارجی
 • مواد
 • اندازه و شکل
 • با چرخ یا پا

داخلی یا خارجی

یکی از سوالاتی که باید به آن پاسخ دهید این است که قرار است آن را در کجا قرار دهید. شما دو گزینه دارید. می توانید آن را در داخل خانه، مانند آشپزخانه یا اتاق نشیمن، یا در فضای باز، مانند باغچه یا طاقچه قرار دهید.

در هر دو حالت برای اینکه چوب پوسیده نشود، گلدان ها باید یک سوراخ در پایه برای تخلیه آب و یک پارچه برزنتی یا ضد نشتی اکریلیک داشته باشند تا چوب را از آب جدا کرده و از رطوبت محافظت کند.

در خارج از منزل، گلخانه ها بیشتر فرسوده می شوند، زیرا در معرض تغییرات جوی ناگهانی مانند خورشید، باران یا باد قرار می گیرند. مهم است که از چوب های قوی مانند سرو یا ساج استفاده کنید و آن را با یک محافظ آب و هوا درمان کنید.

گلدان چوبی بسته به اندازه و عمقشان برای انواع گیاهان و گل ها مناسب هستند. (منبع: Gunaydin: BduDcrySLKM/ Unsplash)

مواد

نوع چوبی که کاشت های چوبی با آن ساخته می شوند یکی از مهم ترین معیارهایی است که قبل از خرید باید در نظر گرفت.

آیا می‌دانستید سکویا گران‌ترین چوب جهان است و قیمت آن می‌تواند حدود 1500 یورو در متر مکعب باشد؟

چوب‌های بادوام‌تر، چوب‌های گران‌تر یا چوب‌های سخت‌تر وجود دارند و باید بدانید که کدام یک از آنها با نیازهای کاشت کار شما سازگارتر است. توصیه می کنیم این سه ویژگی را رعایت کنید:

 • دارای گواهی FSC
 • ساخته شده از چوب با ماندگاری طولانی با مقاومت طبیعی در برابر پوسیدگی.
 • بدون درمان با عوامل سمی، به خصوص اگر قرار است از گلدان برای پرورش سبزیجات استفاده کنید.

از آنجایی که فهرست چوب‌هایی که می‌توانید پیدا کنید بسیار گسترده است، ما یکی از پرکاربردترین چوب‌ها را در گلدان‌ها ایجاد کرده‌ایم ( 3 ) :

چوبماندگاریمقاومت طبیعی در برابر پوسیدگیتراکمطیف
درخت کاجکم – متوسط. به قارچ ها و حشرات حساس استآرهسبک-نیمه سنگین، 500 کیلوگرم بر متر مکعباقتصادی
سدرمتوسط ​​- زیادآرهسبک، 490-520 کیلوگرم بر متر مکعبنیم
  ساجبالاآرهمتوسط ​​سنگین، 690 کیلوگرم بر متر مکعبنیم
  سروبالاآرهمتوسط ​​سنگین، 450-550 کیلوگرم بر متر مکعباقتصادی
سکویامتوسط-بالاآرهسبک، 400-420 کیلوگرم بر متر مکعببالا
درخت صنوبرکم – متوسط، حساس به قارچ ها و حشراتآرهسبک، 490 کیلوگرم بر متراقتصادی
بلوطدر حد متوسطآرهمتوسط ​​سنگین، 700-770 کیلوگرم بر متر مکعبمیانگین بالا
بامبودر فضای باز کم، حساس به قارچ، اما مقاومت خوب در برابر رطوبتجواب منفیسبک، 500 کیلوگرم بر متر مکعب تا 850 کیلوگرم در متر مکعباقتصادی

اندازه و شکل

اندازه ها و شکل های زیادی پیدا خواهید کرد، اما بسته به چیزی که می خواهید بکارید، به گلدان های چوبی نیاز دارید که ویژگی های خاصی داشته باشند.

از قبل دریابید که گیاهان یا سبزیجاتی که می خواهید پرورش دهید چه نیازهایی دارند و فضای موجود را محاسبه کنید. از اینجا، شما می توانید هر چقدر که می خواهید خلاق باشید. اگر هدف شما ایجاد یک باغ شهری در خانه است، دو گزینه جالب پیدا کرده ایم:

فضاگزینهفواید
جادار، بیرونتخت های مرتفعشما می توانید سبزیجات را نزدیک به هم بکارید، علف های هرز کمتر و فرسایش خاک کمتری خواهید داشت، فضای بیشتری برای رشد وجود دارد و خاک گرم تر می ماند.
کوچک، فضای باز-داخلیکاشت چوب طبقه ایشما فضا را بهینه می کنید، می توانید آنها را هم در داخل و هم در فضای باز قرار دهید، علف های هرز کمتر و فرسایش خاک کمتری خواهید داشت.

با چرخ یا پا

هنگام انتخاب گلدان عالی، مهم است که عملکرد آن را در نظر بگیرید. با این کار در آینده از سردرد و کمردرد نجات خواهید یافت.

چرخ ها حمل و نقل قابلمه را آسان می کنند. با وجود آن، بسته به وزن و اندازه گیاه، آنها می توانند بشکنند. آنها برای گیاهان کوچک ضروری نیستند، اما اگر می خواهید گلدان را اغلب جابجا کنید توصیه می شود.

به نوبه خود، پاها فضایی بین خاک و محصول ایجاد می کنند و زهکشی را تسهیل می کنند و از تراکم جلوگیری می کنند. نیازی به بلندی زیاد ندارند و برای باغ های شهری توصیه می شوند.

خلاصه

گلدان چوبی گزینه ای زیبا با لمس روستایی برای ایجاد باغ های شهری، کاشت گل یا رشد گیاهان هستند. از آنجایی که از چوب ساخته شده اند، به راحتی ترکیب می شوند و در انواع فضاها زیبا به نظر می رسند. اگر از آنها مراقبت کنید، می توانند تا 25 سال دوام بیاورند.

همانطور که دیدیم اگر قصد خرید این محصول را دارید باید به نکات زیادی توجه کنید، اما مهم ترین نکته این است که نیازهای گیاه و فضایی که در اختیار دارید را بشناسید. برای اینکه آن را در شرایط خوبی نگه دارید و از پوسیدگی آن جلوگیری کنید، باید مطمئن شوید که چوب را از رطوبت محافظت کنید و سالی یک بار به آن روغن محافظ بدهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09127393629