سه شنبه 08 فروردین 1402
09127393629
Azhman_group.co
o
فلاور باکس چوبی تراس
ساخت فلاورباکس و نکاتی درمورد آن
جولای 26, 2022
بهترین نرده راه پله کدام است؟
جولای 28, 2022

مزایا و معایب روف گاردن

اجرای روف گاردن

روف گاردن ها سابقه ای طولانی دارند. بنابراین در شمال اروپا، مردم از چمن و خزه برای گرم کردن خانه های خود استفاده می کردند. در روسیه باستان سقف های کاهگلی را با چمن پوشانده بودند تا از آتش محافظت کنند. سپس گیاهان مختلف روی چمن شروع به رشد کردند و خانه ها به باغ های واقعی تبدیل شدند. این فناوری به نمونه اولیه باغ های روف مدرن تبدیل شده است که محبوبیت روزافزونی پیدا می کند، به ویژه در کلان شهرها، زمانی که کمبود مناطق سبز به ویژه قابل توجه است.

در یک شهر بزرگ، ساختمان ها حدود 80 درصد از قلمرو را تشکیل می دهند. این منجر به این واقعیت می شود که آب و هوا در کلان شهر خشک تر و گرم تر است و هوا در مقایسه با روستاها بسیار غبارآلود است.

نوشداروی واقعی باغ های پشت بام است که حداقل تا حدی کمبود فضای سبز در شهرهای بزرگ را جبران می کند. باغ ها بر روی پشت بام ساختمان های تجاری و مسکونی چیده شده اند. آنها به مکانی فوق العاده برای استراحت تبدیل می شوند، جایی که می توانید شلوغی شهر را فراموش کنید. بام های سبز در حال حاضر در شهرهای مدرن مانند سانفرانسیسکو، تورنتو، زوریخ، بوردو، لندن، لیون، مادرید و سایر شهرهای جهان دیده می شود.

طراحی و اجرای روف گاردن_گروه مهندسی آژمانمزایا و معایب

اجرای روف گاردن به طور طبیعی میکروکلیمای ساختمان را تنظیم می کند. اتاقی که با “باغ” پوشانده شده است، در تابستان خنک می شود و در زمستان گرم می شود. نوسانات دما از 15- تا 30+ درجه سانتیگراد است.

سایر مزایای باغ های پشت بام عبارتند از:

 1. تأثیر مطلوب بر وضعیت اکولوژیکی، که به ویژه برای کلان شهرها، که در آن بیشتر آسفالت و بتنی و مناطق بسیار کمی پارک هستند، مهم است. فضای سبز روی پشت بام ها به خوبی هوا را از گرد و غبار پاک می کند و حدود 25 درصد از تمام مواد مضر را جذب می کند.
 2. عایق حرارت و صدا خوب.
 3. خاک و گیاهان به خوبی از سقف در برابر تأثیرات خارجی و شرایط آب و هوایی محافظت می کنند. اگر به دقت از باغ مراقبت کنید، چنین سقفی می تواند بیش از 20 سال دوام بیاورد.
 4. استفاده منطقی از قلمرو روف گاردن نوعی جبران مساحتی است که خانه از طبیعت گرفته است. این به حفظ آب و هوا کمک می کند و به صاحبان خانه یک منطقه سبز می دهد.
 5. حفظ آب اتمسفر. جذب بخشی از نزولات جوی توسط پوشش گیاهی منجر به کاهش بار در سیستم فاضلاب شهر می شود.
 6. عملکرد تفریحی منطقه سبز، که می تواند به عنوان مکانی فوق العاده برای استراحت باشد.
 7. این بسیار زیبا و غیر معمول است. خانه ای با روف گاردن همیشه نگاه های تحسین برانگیز را به خود جلب می کند.

احتمالاً تنها اشکال باغ پشت بام، به یک معنا، چیدمان نسبتاً پیچیده آن است که برای آن لازم است نه تنها سازندگان، بلکه طراحان منظر نیز درگیر شوند. معایب دیگر مانند تمام سقف های مسطح است و این موارد عبارتند از:

 1. انباشته شدن بیش از حد برف در زمستان که در صورت ذوب شدن منجر به نشتی می شود.
 2. سازماندهی زهکش های داخلی اضافی.
 3. گرفتگی و یخ زدگی زهکش داخلی.
 4. نیاز به نظافت مکانیکی سقف
 5. نظارت مداوم بر وضعیت درزگیر و عایق.

از موارد فوق می توان ویژگی های اصلی روف گاردن را متمایز کرد: عایق صدا و حرارت به اندازه کافی بالا، قابلیت اطمینان و دوام، جذب گرد و غبار و تصفیه هوا.

روف گاردن در پشت بام

راه های زیادی وجود دارد که می توان خانه را دوستدار محیط زیست کرد که یکی از آنها اجرای روف گاردن است.

زمین محدود بهانه ای نیست، زیرا می توان یک باغ را روی پشت بام قرار داد، که به روف گاردن یا باغ بام  معروف است . در واقع باغ های روی پشت بام زیادی وجود دارد، می دانید. آنها چه هستند؟ به همین دلیل این را گوش کنید.

اول ، می تواند گرمای خورشیدی که به ساختمان برخورد می کند را کاهش دهد. هر روز خانه در معرض نور خورشید خواهد بود.

خانه به اندازه کافی به نور خورشید نیاز دارد تا وضعیت خانه مرطوب نباشد، اما اگر نور خورشید زیاد باشد، البته نمی توان منکر گرم شدن دمای خانه شد. وجود باغ باعث خنک شدن اتاق زیر آن می شود.

دوم ، وجود زمین سبز باز در خانه. داشتن باغ باعث می شود خانه طبیعی جلوه کند. علاوه بر این، گیاهان منبع اکسیژن را برای انسان فراهم می کنند.

وجود روف گاردن نمای بیرونی خانه شما را نیز زیبا می کند، علاوه بر این می توانید آن را به درستی چیدمان کنید.

همچنین بخوانید : کاربرد رنگ آبی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه؟ جرات امتحان کردن؟

سوم ، گسترش فضای نشستن در فضای باز . می‌دانید که می‌توانید یک فضای باز برای قرار گرفتن در بیرون از خانه داشته باشید که خنک است.

اگر این روف گاردن مجهز به آلاچیق است، می توانید فضای باز را برای استراحت گسترش دهید.

چهارم ، می تواند زمین مولد داشته باشد. شما می توانید یاد بگیرید که گیاهان میوه، سبزیجات، داروها یا ادویه ها را پرورش دهید.

اگر گیاهان دارویی بکارید به چند نفر کمک می کنید؟ شما همچنین می توانید با خوردن سبزیجات یا میوه های ارگانیک یک سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید.

روف گاردن

انواع روف گاردن

این نوع سقف نیز مانند روف گاردن معمولا به دو نوع تقسیم می شود:

 • گسترده این نوع همپوشانی باعث می شود که از خاک سبک با ضخامت کم برای آن استفاده شود. معمولاً از 5 تا 15 سانتی متر است. چنین پوششی تقریباً ساده ترین راه برای محافظت از سقف از تأثیرات خارجی و ایجاد یک سیستم اکولوژیکی کاملاً مستقل است. برای این نوع محوطه سازی عمدتاً از گیاهانی استفاده می شود که نیاز به نگهداری دقیق، آبیاری و … ندارند و با محوطه سازی گسترده فرشی پیوسته از گیاهان همیشه سبز در پشت بام ایجاد می شود. مناطق استراحت با این نوع ایجاد نمی شوند. زیرگونه ای از باغبانی گسترده را می توان وان با گیاهانی نامید که در دوره تابستان و پاییز به پشت بام منتقل می شوند. اگرچه به سختی می توان آن را باغ نامید، اما می توان یک منطقه تفریحی را به زیبایی با این نوع محوطه سازی تجهیز کرد.
 • متمرکز. با این نوع سقف، یک باغ واقعی روی پشت بام چیده می شود که در آن مسیرهای پیاده روی، منطقه پیک نیک، آلاچیق ها، شیفت ها و حتی حوضچه ها وجود دارد. با این گزینه برای چیدمان سقف، به یک پایه قابل اعتماد نیاز است که بتواند یک لایه نسبتاً ضخیم خاک – 1-1.5 متر را تحمل کند، که متعاقباً بوته ها و درختان روی آن کاشته می شوند.

برنامه روف گاردن

یک نوع گسترده از محوطه سازی اغلب در پشت بام گاراژها، آلاچیق ها، خانه های خصوصی و ساختمان های خارجی استفاده می شود. راحت است که وزن خاک و گیاهان بسیار کم باشد و تقریباً 20 کیلوگرم بر متر مربع باشد ، به این معنی که این نوع سقف نیازی به تقویت اضافی ندارد.

محوطه سازی فشرده اغلب برای چیدمان ساختمان های بلند، هتل ها، مراکز خرید و سایر امکانات بزرگ استفاده می شود. اگر صاحب یک خانه خصوصی تصمیم به ترتیب چنین باغی داشته باشد، به نظر کارشناسانی نیاز دارد که بگویند آیا دیوارهای باربر می توانند بار را تحمل کنند یا به تقویت اضافی نیاز دارند. در واقع، با محوطه سازی به اندازه کافی فشرده، بار در هر 1 متر مربع می تواند 700 کیلوگرم باشد.

در مورد استفاده از این نوع محوطه سازی در انواع سقف ها، محوطه سازی گسترده برای سقف های شیبدار بهتر است و در سقف های مسطح می توانید خیال خود را آزاد کنید و محوطه سازی فشرده یا گسترده را در آنجا تجهیز کنید. همه چیز به استحکام خود ساختمان و باری که می تواند تحمل کند بستگی دارد و البته به توانایی های مالی شخصی که تصمیم می گیرد یک روف گاردن ترتیب دهد.

اجرای روف گاردن

یکی از ویژگی های اصلی روف گاردن این است که هنگام اجرا، همه عناصر در مقایسه با سقف های معمولی به صورت معکوس قرار می گیرند. این بدان معنی است که لایه ضد آب در پایین ترین قسمت زیر لایه عایق بلافاصله روی کف بتنی قرار دارد. این امکان را به شما می دهد که در هر شرایط آب و هوایی نصب شود .

همانطور که در بالا ذکر شد، چیدمان روف گاردن را می توان هم بر روی یک سقف مسطح و هم روی سقف شیبدار انجام داد ، نکته اصلی انتخاب نوع پوشش مناسب است.

مراحل اصلی نصب سقف بر روی سقف تخت عبارتند از:

 1. نصب پایه برای باغ آینده:
  • استفاده از روکش ماسه سیمانی با شیب حداکثر 5 درجه به سمت زهکشی که برای انواع سقف های مسطح مهم است.
  • درمان سطح کف با یک آغازگر (مخلوطی از قیر اکسید شده با یک حلال)؛
  • با گذاشتن یک عایق مانع بخار که اتاق را از رطوبت بیشتر محافظت می کند ، سد بخار در امتداد تمام سطوح عمودی تا سطحی که از عایق بیشتر است تا می شود و همه درزها مهر و موم می شوند.
  • به دنبال آن لایه ای از عایق حرارتی است که باید مقاومت فشاری بالایی داشته باشد، زیرا بارهای استاتیکی و دینامیکی زیادی روی آن وارد می شود، تخته های چوب پنبه ای، پلی استایرن اکسترود شده یا پلی اورتان فوم شده به بهترین وجه با این کار مقابله می کنند، اگر عایق صلب نباشد. به اندازه کافی، سپس روی لایه دیگری از سیمان می رود.
  • در مرحله بعدی یک لایه ژئوتکستایل (مواد بادوام ساخته شده از PVC یا پلی پروپیلن) قرار می گیرد که برای جداسازی و جلوگیری از آسیب مکانیکی لایه ضد آب عمل می کند.
  • به دنبال آن یک لایه ضد آب وجود دارد که باید بالاترین الزامات را برآورده کند، زیرا برای محافظت از ساختمان نه تنها در برابر بارش، بلکه در برابر رطوبت در هنگام آبیاری طراحی شده است. الزامات اصلی برای آن: کشش و مقاومت در برابر میکروارگانیسم ها و هوموس. بهترین انتخاب غشای تقویت شده با قیر پلیمری است.
  • سپس یک لایه محافظ ریشه گذاشته می شود که از جوانه زدن سیستم ریشه گیاهان به یک لایه ضد آب جلوگیری می کند که برای آن یک واشر پلیمری مخصوص با سلول هایی که رطوبت را حفظ می کند مناسب تر است.
 2. بعد از تخمگذار لایه های ویژه می آید :
  • این بستگی به این دارد که چه نوع منظره‌گری انتخاب شده است، اگر گیاهان در وان باشند، یک لایه سنگریزه یا سنگ خرد شده روی پایه قرار می‌گیرد که با صفحات بتنی پوشانده شده است.
  • در جایی که گیاهان وجود خواهد داشت ، یک لایه زهکشی گذاشته می شود که به سیستم زهکشی آب متصل است ، شن یا پوکه خرد شده بهترین مواد برای این کار خواهد بود ، گاهی اوقات لوله های زهکشی اضافی در اینجا قرار می گیرند که به زهکشی آب کمک می کند.
  • یک لایه فیلتر در بالای آن گذاشته شده است که از آلودگی زهکشی و شستشوی خاک جلوگیری می کند ، معمولاً از ژئوتکستایل ساخته شده است.
  • بستر خاک (خاک، ماسه، رس منبسط شده، پرلیت، ذغال سنگ نارس، تخته سنگ رسی به نسبت های مختلف)، جایی که گیاهان در واقع کاشته می شوند، ترکیب و ضخامت آن بسته به نوع پوشش گیاهی انتخاب می شود، استفاده از معمولی به طور قطع توصیه نمی شود. زمین.
 3. کاشت گیاهان:
  • گیاهان باید در برابر تغییرات ناگهانی دما مقاوم باشند و بتوانند زمستان های سخت را با خاکی که در آن یخ می زند، تحمل کنند.
  • حتی یک لیست کامل از گونه هایی که می توانند روی پشت بام ها در منطقه اروپای میانی کاشته شوند، تهیه شده است، حدود 50 مورد از آنها وجود دارد.
  • اینها گیاهان علفی و پوشش زمین، گونه های کوتوله از گیاهان چوبی، درختچه های مخروطی و برگریز هستند.
  • بهتر است گیاهان را از نهالستان های داخلی انتخاب کنید، زیرا ممکن است گیاهان خارجی با شرایط موجود در کشور دیگر سازگار نباشند.

طراحی و اجرای روف گاردنبرای سقف شیبدار، فقط آنهایی که شیب آنها از 30 درجه تجاوز نمی کند، می توانند محوطه سازی شوند. برای او، باغبانی گسترده مداوم با چمنزار بهترین گزینه است . ترجیحاً باید به انواع گیاهان غیر عجیب و غریب داده شود. با این نوع سقف، عایق حرارتی مورد نیاز نیست، زیرا از قبل در زیر تیرها قرار دارد. همچنین نیازی به تجهیز لایه زهکشی نیست، زیرا آب به طور کامل از سقف شیبدار تخلیه می شود. بستر خاک مستقیماً روی جعبه جامد، عایق رطوبتی نورد شده، محافظت از ریشه و ژئوکانواس قرار می گیرد. برای جلوگیری از لغزش خاک باید یک ضلع محدود کننده نصب شود که کمی بالاتر از لایه پوشش گیاهی است. همچنین می توانید از مش اضافی استفاده کنید که برای پشتیبانی از شیب ها استفاده می شود.

نگهداری

در مورد نگهداری بیشتر ، اساساً به مراقبت از گیاهان مربوط می شود. بنابراین، برای مثال، برای سقف های شیبدار، گیاهانی که در شیب قرار دارند، یعنی زمان زیادی در سایه هستند، باید کمتر آبیاری شوند تا پوسیده نشوند. اگر باد بیشتر در یک طرف شیب می وزد، توجه بیشتری نیز به آن نیاز است، زیرا این قسمت بیشتر خشک می شود. شما می توانید یک سیستم آبیاری زهکشی خودکار را سازماندهی کنید، یا می توانید به صورت دستی آبیاری کنید. همچنین برای جلوگیری از پوسیدگی و کندی رشد گیاهان، لازم است دائماً برگ ها و سوزن ها را از سقف جدا کنید. بنابراین، چیدمان بام های سبز در ساختمان هایی که در جنگل قرار دارند نامطلوب است.

تعمیر

مشکلات اصلی که صاحبان روف گاردن در حین بهره برداری با آن مواجه می شوند عبارتند از:

 1. رطوبت بالا که متعاقباً می تواند منجر به از بین رفتن خواص عایق حرارتی به دلیل نفوذ آن به ساختار عایق شود. برای رفع این عیب نیاز به تعویض کامل لایه عایق حرارتی و عایق رطوبتی است.
 2. اگر بار وارده بر سازه های باربر به اشتباه محاسبه شود، ممکن است آسیب ببینند. برای رفع این عیب، تقویت سازه های نگهدارنده ضروری خواهد بود.
 3. به دلیل مراقبت نادرست، برخی از گیاهان ممکن است بمیرند. ممکن است نیاز به تعویض جزئی داشته باشند. همچنین، مشکل با گیاهان مرتبط است – نقض لایه محافظ ریشه، که همچنین نیاز به جایگزینی دارد.
 4. مشکل دیگر ممکن است نشتی سقف در محل اتصال با سازه های عمودی باشد. برای رفع این مشکل، لازم است لایه ایزوگام را طوری بپیچید که یک قسمت آن در مجاورت قسمت افقی سقف و قسمت دیگر با عنصر عمودی قرار گیرد.
 5. سر خوردن چمن از پشت بام نیز می تواند دلیلی برای تعمیر باشد. این ممکن است به دلیل شیب تند سقف شیبدار باشد. برای رفع این عیب، نصب مش تقویت کننده و میله های سد مخصوص ضروری خواهد بود.

از بین بردن یک باغ بام یک کار نسبتاً پر زحمت است، زیرا ابتدا باید از شر یک لایه پوشش گیاهی خلاص شوید، سپس تمام لایه های دیگر از قبل برداشته شده اند. قابل ذکر است که با توجه به ویژگی های طراحی این نوع سقف ها، عایق مورد استفاده در هنگام نصب در صورت حفظ و نگهداری قابل استفاده مجدد می باشد. این روش برای مدت طولانی در بسیاری از کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار گرفته است.

از دیگر شرایط اجباری برای برچیدن، می توان نیاز به خاموش کردن کلیه ارتباطات و اجرای اجباری کلیه مقررات ایمنی را مشخص کرد. همچنین توصیه می شود تا حد امکان از اطراف ساختمان در برابر نفوذ افراد ناظر که ممکن است در حین برچیدن آسیب ببینند محافظت شود.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

09127393629