کف پله چوبی به خانه شما جذابیت کلاسیک و زیبایی می بخشد، اما برای حفظ بهترین حالت آن باید در طول زمان آن را حفظ کنید. خوشبختانه، هنگامی که می دانید چه کاری باید انجام دهید، تمیز کردن و نگهداری از پله های چوبی خود ساده است. در اینجا خلاصه ای سریع از نحوه انجام صحیح آن آورده شده است.

یک پایان برای چوب خود انتخاب کنید

اولین قدم این است که نوع پوشش چوبی را که با آن کار می کنید شناسایی کنید، زیرا هر کدام مجموعه ای از الزامات مراقبتی خاص خود را دارند.

ساده ترین چوب برای تمیز کردن، چوب سطحی است که فقط به یک جارو کردن و تمیز کردن کوتاه نیاز دارد. رایج ترین نوع درزگیر کف چوبی این است.

پایان توسط درزگیرهای نفوذی ایجاد می شود که در چوب خیس می شوند و سخت می شوند. شما باید این نوع مراحل را علاوه بر جارو کردن و پاک کردن واکس بزنید. موم همچنین برای چوب ناتمام مورد نیاز است.

انگشت خود را روی سطح راه پله چوبی خود بکشید تا نوع پرداخت را مشخص کنید. اگر در جایی که چوب را لمس کرده اید لکه ای مشاهده کردید، کف شما یا ناتمام است یا دارای مهر و موم نافذ است. در صورت عدم وجود لکه، کف های شما به صورت سطحی آب بندی می شوند. اگر هنوز مطمئن نیستید، با سازنده خانه خود چک کنید.

نرده چسبنده را بردارید

روغن دست‌های شما به مرور زمان روی نرده‌های چوبی جمع می‌شود و یک آشفتگی کثیف و چسبناک ایجاد می‌کند. نیازی به شستشو یا استفاده از مواد شیمیایی احتمالاً خطرناک نخواهد بود. برای از بین بردن لکه های چسبنده، ابتدا آن را به آرامی با دستمال مرطوب کودک پاک کنید. با استفاده از محلول سرکه و آب، هر گونه باقیمانده بر پایه روغن را می توان با خیال راحت از چوب جدا کرد.

کاملاً جاروبرقی بکشید

جاروبرقی پله چوبی فرش شده به طور منظم ضروری است. به طور کلی، یک دور زدن کوتاه با جاروبرقی شما آنها را در وضعیت خوبی نگه می دارد. با این حال، اگر هر از چند گاهی از تجهیزات خاصی استفاده نکنید، کثیفی زیادی را از دست خواهید داد. تمام گوشه‌ها، شکاف‌ها و لبه‌ها مملو از زباله‌هایی هستند که جاروبرقی شما نمی‌تواند به آنها برسد.

چوب خود را ایمن نگه دارید

رطوبت دشمن شماره یک پله های چوبی است. ایستادن آب روی آج ها باعث خوردگی آن ها می شود. اگر قدم های شما به تمیز کردن کامل تری نسبت به جارو کردن به تنهایی نیاز دارند، از یک حوله مرطوب استفاده کنید و در حین حرکت خشک کنید. برای محافظت در برابر رطوبت و سایش، از موم گیاهی سفت مانند موم خرما برزیلی استفاده کنید.

  • برس یا جارو سفت
  • پاک کن
  • جاروبرقی (اگر نیمی از آج ها را فرش کرده باشید)
  • پاک کننده چوب

پاک کننده جاروبرقی (اگر نیمی از آج ها را فرش کرده باشید)

چگونه پله های چوبی کثیف را تمیز کنیم؟

6 مرحله تمیز کردن پله چوبی

مرحله 1: تمام کف پله ها را بطور کامل پاک کنید

قبل از تمیز کردن پله‌ها، هر چیزی که روی آن‌ها تعلق دارد، مانند اسباب‌بازی‌های کودکان یا حیوانات خانگی را بردارید. همچنین، مطمئن شوید که کیف، کوله پشتی یا ژاکتی را که ممکن است از نرده آویزان باشد، بردارید.

مراحل مرحله 2 را جارو کنید

پس از پاک کردن پله ها، جارو خود را بردارید و هر کف پله چوبی را با ضربات عمودی جارو کنید و از بالای راه پله شروع کنید. بهتر است به این صورت جارو کنید تا گرد و غبار و زباله ها به مرحله بعدی کشیده شوند. مطمئن شوید که پله ها را از پهلو جارو کنید تا از وارد شدن زباله روی پاهایتان جلوگیری شود.

در مرحله 2 را جاروبرقی بکشید (اگر آج فرش دارید)

اگر پله‌های شما دارای آج‌های فرش در وسط هستند، از پیوست بلند روی جاروبرقی خود استفاده کنید تا هر پله را پایین بیاورید و از بالا شروع کنید. اگر جاروبرقی دستی دارید، در حالی که از هر پله پایین می روید، از سمت چپ به راست هر آج جاروبرقی بکشید.

مرحله 3: فرش را با یک جارو برقی تمیز کنید

اگر می خواهید فرش ها را با دست تمیز کنید، از بالای پله ها شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید تا به پایین برسید. توصیه می شود هنگام تمیز کردن آج های فرش از محلول زیاد استفاده نکنید زیرا خشک شدن آن زمان بیشتری می برد.

از سمت چپ به راست هر نخ با برس کار کنید و به وسط آج (که معمولاً بیشترین کثیفی را دارد) توجه ویژه ای داشته باشید. همچنین اگر نقاطی وجود دارد که نیاز به تمیز کردن دارند، قبل از استفاده از قالیشویی این کار را انجام دهید تا زمان خشک شدن داشته باشد.

اگر از یک جارو برقی قابل حمل استفاده می کنید، از بالای پله ها شروع کنید و به سمت پایین بروید، از سمت چپ هر پله شروع کنید و به سمت راست بروید.

مرحله 4: بگذارید فرش در هوا خشک شود.

شستن آج های فرش با دست می تواند مدتی طول بکشد تا خشک شود (از 30 دقیقه تا یک ساعت). اگر پله‌ها را با استفاده از قالی‌شویی قابل حمل تمیز می‌کنید، می‌توانید حدود 15 تا 20 دقیقه قبل از رفتن به مرحله زیر صبر کنید.

مرحله 5: پله چوبی را پاک کنید

یک سطل را تا نیمه با آب گرم و محلول تمیزکننده چوب پر کنید. از آب زیاد روی پله ها استفاده نکنید و پس از فرو بردن موپ در سطل، آن را به خوبی حلقه کنید. این امر به ویژه مهم است زیرا آب بیش از حد روی پله های شما می تواند باعث تورم آنها شود. با این حال، اگر مراحل شما نیازی به تمیز کردن ندارند، می توانید این مرحله را حذف کنید.

مرحله 6: قدم ها را درخشان کنید

استفاده از پارچه تری با روکش میکروفیبر برای پاک کردن هر مرحله، بهترین تکنیک برای اعمال پولیش چوب (از بالای راه پله) است. فقط به اندازه ای که دستورالعمل ها نشان می دهد از پولیش (و فقط در صورت لزوم) استفاده کنید.

  • هنگام تمیز کردن پله های چوبی، از استفاده از پدهای ساینده، پشم فولادی یا پدهای صاف کننده خودداری کنید.
  • هنگام تمیز کردن پله های خود، از استفاده از مواد شیمیایی مانند استون، سقز یا الکل خودداری کنید.
  • از پولیش مناسب برای نوع پرداخت روی پله های خود استفاده کنید (نمی خواهید آنها را مجدداً تکمیل کنید).

پله های چوبی را هر چند وقت یک بار باید تمیز کرد؟

مراحلی که به طور منظم جارو می‌شوند و جاروبرقی می‌شوند، دوام بیشتری خواهند داشت و احتمال انتشار آلودگی‌های آلرژن‌زا را محدود می‌کنند.

تمیز کردن راه پله چوبی دوبلکس با تمیز کردن سایر سطوح خانه متفاوت است. پله های چوبی، زمانی که به درستی نگهداری شوند، می توانند جذابیت متمایز خانه را افزایش دهند.

لینک ها:

https://tipking.com/cleaning-tips/how-to-clean-dirty-wood-stairs/