سه شنبه 11 بهمن 1401
09127393629
Azhman_group.co
o
طراحی و اجرای روف گاردن
اجرای روف گاردن راه حلی برای فضای سبز در دل شهر
آگوست 15, 2022
فلاور باکس
گلدان چوبی زیبایی بخش خانه شما
آگوست 19, 2022

نحوه نصب و اجرای نرده چوبی

نرده چوبی

سقوط از پله یکی از شایع ترین علل تصادفات در خانه است. بنابراین نرده پله نه تنها مفید است، بلکه طبق قانون از ارتفاع سقوط معین نیز لازم است. اما نرده‌ها می‌توانند بیشتر از تضمین ایمنی انجام دهند: در داخل و خارج، ظاهر خانه را زیباتر می‌کنند و چشم‌نواز زیبایی هستند. بنابراین، شما باید در انتخاب مواد دقت کنید.

چوب هنوز هم یک مصالح ساختمانی محبوب برای نرده ها است زیرا همه کاره است، با اکثر سبک های مبلمان هماهنگ است و فضایی گرم و خانگی ایجاد می کند. با دستورالعمل های ساده ما، می توانید در کمترین زمان نرده چوبی کلاسیک خود را بسازید.

استفاده از نرده چوبی، یکی از بهترین گزینه ها برای راه پله چوبی و راه پله چوبی دوبلکس می باشد.

بیایید قدم به قدم برویم: نرده های چوبی بسازید

ساختن یک نرده چوبی کلاسیک با مهاربندهای طولی آنقدرها هم که در ابتدا به نظر می رسد سخت نیست. فقط شش مرحله کار برای نرده پله نشسته در دستورالعمل ما لازم است. قبل از شروع ساخت، نکات مفید و اطلاعات اضافی را در فصل “برنامه ریزی و دانش پیشینه” دریافت کنید!

آیا از قبل سیستم 18 ولت ما را می شناسید ؟ این شامل دستگاه های بی شماری برای طیف گسترده ای از برنامه ها می شود. نکته خاص در مورد آن: می توانید از یک باتری برای جابجایی مجدد همه دستگاه ها از سیستم 18 ولتی استفاده کنید. به سادگی باتری را بردارید، آن را به دستگاه دیگری از سیستم وصل کنید و می توانید به مرحله بعدی ادامه دهید.

در تمام مراحل شما باید به ایمنی شغلی توجه داشته باشید تا از خود و سلامت خود محافظت کنید. در نمای کلی ما از اقدامات احتیاطی ایمنی برای DIY شما مهمترین نکات را پیدا خواهید کرد.

طراحی نرده چوبی راه پله

نرده ها را طرح ریزی کنید و مواد را انتخاب کنید

در مورد یک نوع چوب تصمیم بگیرید. پله ها را با خط کش، متر نوار یا لیزر خط با متر یکپارچه اندازه گیری کنید. با در نظر گرفتن چارچوب قانونی، طرحی از نرده ایجاد کنید.

برای حمایت از نرده، یک پایه محکم در بالا و پایین برنامه ریزی کنید. پست های باربر اضافی را در فاصله حداکثر 2 متری در تمام طول پله ها توزیع کنید که هر چه نزدیکتر قرار گیرند، ساخت و ساز دیرتر پایدارتر می شود.

فاصله بین پایه های طولی نباید بیش از 18 سانتی متر باشد. در صورت وجود کودکان و/یا حیوانات خانگی در خانه، حداکثر 12 سانتی متر توصیه می شود. نرده باید در ارتفاع 85-115 سانتی متر باشد.

برش پست ها

برای اینکه پایه های تکیه گاه نرده را نگه دارند، باید با زاویه صحیح اره شوند. ابتدا از نقاله برای تعیین شیب پله ها استفاده کنید.

با استفاده از اره مدور یا اره مویی دستی، پایه ها را به طول دلخواه کوتاه کنید. برای این کار از برش میتر استفاده کنید. ما به شما نشان می دهیم که چگونه این کار را در آموزش ویدیویی خود انجام دهید: میتر اره کردن . همچنین می توانید در دستورالعمل های جداگانه نحوه دوخت مستقیم با اره مویی را بیابید . آموزش های ویدیویی ما برای اره به شما کمک می کند دستگاه مناسب را انتخاب کنید .

پایه ها را تنظیم کنید و پرکننده نرده ها را آماده کنید

پایه های تکیه گاه را با مته/درایور بی سیم مستقیماً روی پله ها پیچ می کنید. برای این کار نقطه اتصال را روی پله ها علامت بزنید. وسط پایین پست را هم علامت بزنید.

نقاط مشخص شده روی پله ها را سوراخ کنید و رولپلاک ها را وارد کنید. یک پیچ آویز مناسب را در قسمت زیرین پایه پیچ کنید. پایه ها را روی پله ها قرار دهید.

سوراخ های آسیاب در راه پله و در پایین نرده. به زاویه مناسب توجه کنید. شما همچنین می توانید یک الگوی کاغذی برای این کار بسازید.

نرده را وصل کنید

بسته به شکل و طول پله، ممکن است مجبور شوید چندین تیر را برای نرده پله به هم وصل کنید. دوباره با یک برش میتر به زاویه مناسب می رسید.

نرده را روی پایه ها قرار دهید و ابتدا آن را در قسمت بالایی محکم کنید. اگر آن را با براکت های فلزی به پایه ها پیچ کنید، اگر دیگر آن را دوست ندارید، می توانید به راحتی آن را بعداً تعویض کنید. در غیر این صورت، می توانید به نرده دستی ضربه بزنید و بچسبانید.

پرکننده نرده را سوار کنید و روی نرده آن را پیچ کنید

کنده های مربوط به نرده ها را در سوراخ های ارائه شده بچسبانید. نرده را با پیچ و براکت به پایه های باقی مانده پله وصل کنید. پایداری نرده را بررسی کنید.

نرده ها را رنگ کنید

نرده چوبی را حلقه حلقه کنید – به عنوان مثال. ب با سنباده چندگانه – با سنباده ریز . آموزش های ویدئویی سنباده ما اطلاعات بیشتری را ارائه می دهد.

نرده را با نوار نقاش و فویل نقاش پاک کنید. آن را با رنگ چوب، لکه یا روغن چوب رنگ کنید. استفاده از رنگ به خصوص با سیستم اسپری رنگ آسان است . راهنمای اسپری رنگ ما را نیز ببینید .

 خودتان نرده های پله بسازید

فرقی نمی کند که می خواهید یک راه پله جدید بسازید یا یک راه پله قدیمی را بازسازی کنید – یک نرده بخشی از آن از یک ارتفاع خاص است.

نرده پله از چه چیزی ساخته شده است؟

نرده را اغلب با نرده یکسان می دانند. مورد دوم تنها بخشی از نرده است که با چندین پایه و یک پرکننده نرده تکمیل می شود:

 • نرده: انتهای بالایی نرده ای را تشکیل می دهد که به آن می چسبید
 • پست ها: تکیه گاه های عمودی نرده ها
 • پر کردن نرده: ناحیه بین پایه ها را می توان با میله ها، شبکه ها، توری ها و مهاربندی های طناب یا کاملاً طراحی کرد.

در آموزش های جداگانه در بخش DIY خود، ما به شما گام به گام نحوه بازسازی یک راه پله چوبی قدیمی یا بازسازی یک راه پله در فضای باز را نشان خواهیم داد. شما نمی خواهید بازسازی کنید، اما یک راه پله بیرونی جدید بسازید  ؟ مشکلی نیست، ما دستورالعمل های مناسبی برای آن نیز داریم. و اینکه چگونه می توانید از قسمت زیر پله ها استفاده کنید ، در مقاله ای دیگر به شما نشان خواهیم داد.

 

الزامات قانونی برای نرده راه پله

اگر می خواهید خودتان نرده بسازید، ابتدا باید با الزامات قانونی برخورد کنید. DIN 18065 که چارچوب قانونی محاسبه راه پله   و ساخت آن را مشخص می کند ، برای برنامه ریزی تعیین کننده است . طبق استاندارد، هر پله باید با نرده از ارتفاع 1 متر ایمن شود. با اندازه گیری از لبه جلوی پله، باید حداقل 90 سانتی متر ارتفاع داشته باشد. با ارتفاع سقوط بیش از 12 متر، حتی 110 سانتی متر است.

نرده باید حدود 30 سانتی متر فراتر از پله اول و آخر باشد. برای اینکه بتوانید با خیال راحت و راحت آن را بگیرید، شکل گرد یا بیضی با قطر بین 3 تا 5 سانتی متر توصیه می شود.

اگر در خانه کودکان و حیوانات خانگی وجود دارد، پر کردن نرده منطقی است. اغلب از پایه های طولی یا عرضی استفاده می شود. برای این کار نیز شرایط قانونی وجود دارد. برای جلوگیری از گیر افتادن یا افتادن، فاصله بین پایه های تکی نباید بیش از 12 سانتی متر باشد. اگر می خواهید یک نرده راه پله بدون مانع بسازید، اطلاعات برنامه ریزی مناسب را در DIN 18040-2 پیدا خواهید کرد.

 

خودتان نرده بسازید: نمایش شماتیک از ابعاد ایده آل و فاصله پله های نرده پله
اگر بخواهید خودتان نرده پله بسازید، باید مقررات قانونی خاصی را برای ابعاد رعایت کنید.

برای ساختن نرده خودم از چه مصالحی می توانم استفاده کنم؟

یک نرده نه تنها باید امنیت ایجاد کند، بلکه باید ظاهر خوبی نیز داشته باشد. می توانید پله ها و نرده ها را به طور هماهنگ هماهنگ کنید یا عمداً لهجه ها را تنظیم کنید.

مواد مختلفی برای ساخت نرده پله در دسترس است:

 

موادمنطقه عملیاتمزایایمعایب
نرده چوبی 

 • عمدتا در داخل خانه استفاده می شود
 • فقط تا حدی به عنوان نرده برای بیرون مناسب است
 

 • آسان برای پردازش
 • ظاهر طبیعی، راحت در لمس
 • اگر چوب حاصل از جنگلداری پایدار باشد، زیست محیطی است
 

 • رنگ آمیزی منظم لازم است
 • چوب در تماس با رطوبت ممکن است پوسیده شود
فولادی 

 • مناسب برای داخل و خارج
 • باید در برابر زنگ زدگی محافظت شود (به عنوان مثال با گالوانیزه)
 

 • خیلی سخت
 • ارزان تر از فولاد ضد زنگ
 

 • تعمیر و نگهداری منظم مورد نیاز است
 • گالوانیزه در طول سال ها تیره می شود
فولاد ضد زنگ 

مناسب برای داخل و خارج

 

 • بی انتها زیبا
 • مراقبت آسان
 • مقاوم در برابر آب و هوا
 

 • نسبتا گران است
 • پردازش دشوار (برش به طول و اتصال)
آلومینیوم 

مناسب برای داخل و خارج

 

 • آسان
 • بادوام
 • مقاوم در برابر خوردگی
 • به لطف پوشش در رنگ های مختلف موجود است
 

 • استحکام کمتری نسبت به فولاد دارد، به راحتی می تواند تغییر شکل دهد
 • پوشش ها به خط و خش حساس هستند
شیشه 

مناسب برای داخل و خارج

 

 • شفاف، با محیط اطراف خود سازگار است
 • بسیار سازگار

 

 

 • نسبتا گران است
 • نگهداری بالا

خودتان نرده های پله بسازید: پله های چوبی زیبا با نرده های شیشه ای در فضای داخلی

ساخت نرده چوبی – کدام نوع چوب مناسب است؟

هنگام ساختن پله ها یا نرده ها در داخل خانه، چوب اغلب انتخاب می شود. این فقط به دلایل بصری نیست – کار با مواد طبیعی آسان است و اکثر کارگاه های خانگی از قبل ابزار مناسبی دارند.

چوب های سخت مانند افرا، راش، زبان گنجشک یا بلوط به ویژه بادوام و مقاوم هستند. گردو و گیلاس بسیار زیبا به نظر می رسند، اما قیمت بالاتری نیز دارند. چوب های نرم مانند کاج، کاج اروپایی و صنوبر مقاومت کمتری دارند و بنابراین برای مناطقی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند مناسب هستند.

اگر صاحب یک خانه روستایی روستایی یا خانه چوبی هستید، احتمالاً می خواهید از چوب برای نرده راه پله در فضای باز نیز استفاده کنید. گونه هایی مانند بلوط، صنوبر داگلاس، سرخدار و سرو به طور طبیعی در برابر آب و هوا مقاوم هستند. برای اطمینان از اینکه آنها می توانند در دراز مدت در برابر باد و آب و هوا مقاومت کنند، باید به طور مرتب از این چوب ها با یک لایه رنگ تازه محافظت کنید. در مقاله ما سنباده کاری و روغن کاری مبلمان باغ به درستی کاری کنیم، نکات مراقبت از چوب در فضای باز را خواهید یافت.

به هر حال، بسیاری از پروژه های خلاقانه DIY دیگر با چوب در منطقه بزرگ DIY ما منتظر شما هستند. به عنوان مثال ببینید به عنوان مثال، چگونه خودتان یک عرشه چوبی بسازید، یک تخت زیر شیروانی بسازید یا یک کابینت آینه DIY بسازید.

ساختن نرده پله از فلز – برای آن به چه چیزی نیاز دارم؟

فلز بیشتر برای نرده راه پله در فضای باز استفاده می شود. اما برای ساخت خود، تجهیزات ویژه ای باید خریداری یا قرض گرفته شود. تجهیزات اصلی شامل، به عنوان مثال، یک چرخ زاویه ای و یک دستگاه جوش است. دانش مناسب فرآوری فلزات نیز مورد نیاز است. افراد با تجربه کمتری که می خواهند نرده های فولادی یا فولادی ضد زنگ خود را بسازند می توانند از کیت های مخصوص استفاده کنند.

ساخت و ساز خود در مقابل کیت

کیت ها برای نرده های فلزی و چوبی در دسترس هستند. مهمتر از همه، آنها با جابجایی آسان خود تحت تأثیر قرار می گیرند: فقط باید پله های خود را دقیقاً اندازه بگیرید و تصمیم بگیرید که می خواهید نرده را کجا وصل کنید. سپس به اندازه های شما سفارشی ساخته می شود. بنابراین نیازی به اره کردن یا جوش دادن ندارید. قطعات بست مربوطه معمولاً قبلاً در محدوده تحویل گنجانده شده است.

پرکننده می تواند از میله ها، شیشه، پانل های پلاستیکی یا ورق های فلزی سوراخ دار با طراحی جداگانه تشکیل شده باشد. نرده های تراس و بالکن و همچنین بالکن های فرانسوی را نیز می توان به راحتی و با هزینه کم با کیت ساخت.

اگر از پروژه‌های DIY لذت می‌برید، البته می‌توانید به تنهایی نرده‌تان را با شرایط محلی بسیار بهتر تنظیم کنید، و هیچ محدودیتی برای طراحی وجود ندارد.

نرده راه پله به عنوان جان پناه ثابت
لازم نیست همیشه یک نرده کلاسیک باشد. نرده های آجری ساخته شده از بتن، آجر یا سنگ طبیعی به ویژه در فضای باز موثر هستند. آنها به سادگی در کنار پله ها آجرکاری شده اند. سپس نرده به دیوار وصل می شود. شما می توانید دومی را خودتان بسازید یا یک مجموعه کامل شامل یک براکت بخرید.

چگونه نرده پله را وصل کنم؟

فن آوری بستن نرده به شکل پله ها و شرایط محلی بستگی دارد. اصولاً دو نوع قابل تشخیص است:

 • ضمیمه نشسته: نرده – مانند دستورالعمل ما – روی لبه پله ها نصب شده است. این روش بستن به ویژه در فضای باز یا در پله های عریض استفاده می شود.
 • پیوست مجاور: نرده به کنار پله ها متصل می شود. این باعث کاهش عرض پله نمی شود. با این حال، نرده تمام وزن خود را روی رولپلاک ها تحمل می کند.

در اصل، می توانید نرده را در زیر پله ها نیز نصب کنید. با این حال، این نوع چفت و بست در ساخت پله نسبتاً غیر معمول است. پست ها با استفاده از دیسک ها، صفحات مخصوص چسباندن، بست های پست، صفحات دیواری یا رولپلاک ها ثابت می شوند.

فقط از مواد ضد زنگ در بیرون استفاده کنید!
اگر قرار است نرده در خارج از منزل نصب شود، مواد چفت و بست شامل پیچ، مهره و واشر باید ضد زنگ باشند.

هزینه ها: خودتان نرده پله بسازید

هزینه نرده پله جدید بستگی به طول پله ها، نوع آنها و متریال استفاده شده دارد. ارزان ترین آنها نرده های ساده آهنی و فلزی سبک هستند هستند. شما بین 80 تا 100 یورو برای هر متر پرداخت می کنید. برای یک نرده آلومینیومی باید 120-200 یورو در هر متر حساب کنید. بسته به نوع، فولاد ضد زنگ و آهن فرفورژه 150-350 یورو در هر متر هزینه دارند. نرده های تمام شیشه ای از 400 یورو به ازای هر متر در دسترس هستند.

با نرده چوبی بستگی به این دارد که چوب جامد باشد یا سازه چوبی چسب دار. شما می توانید مدل های ساده را از حدود 100 یورو در هر متر تهیه کنید.

البته می توانید المان های چوبی را به صورت تکی نیز خریداری کنید و نرده های خود را خودتان مونتاژ کنید . پست های چوبی با حدود 40 یورو گران ترین پست ها هستند. نرده ها از حداقل 20 یورو در هر متر در دسترس هستند، برای میله ها باید 10-20 یورو در هر قطعه محاسبه کنید. به این موارد هزینه های مربوط به مواد بست نیز اضافه شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09127393629