سه شنبه 11 بهمن 1401
09127393629
Azhman_group.co
o

اجرای روف گاردن راه حلی برای فضای سبز در دل شهر

پله چوبی دوبلکس و 12 طرح و ایده فوق العاده برای آن
آگوست 13, 2022
نرده چوبی
نحوه نصب و اجرای نرده چوبی
آگوست 17, 2022

اجرای روف گاردن راه حلی برای فضای سبز در دل شهر

طراحی و اجرای روف گاردن

اجرای روف گاردن پاسخی ایده آل برای کسانی است که می خواهند در حین زندگی در شهر، شاید در مرکز یا مناطق صنعتی، از فضای سبز لذت ببرند.

روف گاردن، سازه‌ای با ریشه‌های باستانی، امروزه نشان‌دهنده راه‌ حلی است که به طور فزاینده‌ای محبوب است که علاوه بر دادن حسی اصلی از ظرافت و خلاقیت به ملک، ارزش آن را نیز افزایش می‌دهد. بیایید دریابیم که یک روف گاردن از چه چیزی تشکیل شده است، چه ویژگی هایی دارد و چه مزایایی به همراه دارد.

اجرای روف گاردن

روف گاردن به چه معناست؟

روف گاردن ها باغ هایی هستند که بر روی یک سطح مرتفع ساخته شده اند، مانند پشت بام، تراس یا ایوان بالکن. آنها راه حل هایی هستند که برای آوردن فضاهای سبز به مرکز شهر و همچنین باغ عمودی طراحی شده اند که با این حال برای پوشاندن دیوارها و دیوارهای عمودی در نظر گرفته شده است.

تقاضای زیادی از سوی کسانی که در آپارتمان یا کانکس زندگی می کنند، هستند تا بتوانند روزهای آفتابی دلپذیری را در میان فضای سبز سپری کنند.

آنها به تاریخ هزار ساله می بالند. با این حال، آنها اخیراً به مد بازگشته اند زیرا علاوه بر تأثیر زیبایی شناختی که می توانند اعمال کنند، مزایای دیگری نیز به همراه دارند.

طراحی و اجرای روف گاردن_گروه مهندسی آژمانانواع روف گاردن

حداقل سه نوع ازروف گاردن ها برای طراحی و اجرا وجود دارد.

روف گاردن های وسیع

آنها ظاهر یک چمن را دارند که بسته به آب و هوا با گیاهان مقاوم در برابر سرما یا گرما غنی شده است.

آنها با حداقل مقدار پوشش گیاهی و وزن کم مشخص می شوند و معمولاً به نگهداری زیادی نیاز ندارند.

آنها راه حل ایده آلی برای کف هایی با ظرفیت بارگذاری کم هستند. هزینه های مونتاژ و نگهداری نسبتاً پایینی دارند.

باغ های بام شیبدار

گونه شناسی اختصاص داده شده به سقف های شیبدار. بنابراین به شما این امکان را می دهد که از سقف های شیب دار، حتی برجسته، برای آوردن مناطق سبز بالای این ساختمان ها استفاده کنید. این سخت ترین نوع استفاده است و با توجه به نیروهای وارده، باید حداقل ضخامت داشته باشد. دقیقا به همین دلیل تنوع فلور کاهش می یابد.

هرچه سطح شیبدارتر و نازکتر باشد، انتخاب گیاهان مناسب برای ایجاد یک روف گاردن کوچکتر محدودتر می شود (در این مورد از Sedum استفاده می شود).

روف گاردن فشرده

آنها محیط های سبز واقعی، قابل پیاده روی، قابل استفاده در تمام طول سال و نیاز به نگهداری از یک باغ معمولی هستند.

آنها به یک بستر نسبتاً ضخیم و یک سیستم آبیاری عالی نیاز دارند. آنها با فلور فراوان مشخص می شوند، وزن قابل توجهی دارند و ضخامت آنها به 25 سانتی متر می رسد.

می توانیم تمایز بیشتری قائل شویم:

 • باغ های بام فشرده سبک : آنها سعی می کنند یک باغ معمولی را از روی زمین در یک سطح مرتفع بازتولید کنند. آنها همچنین می توانند با پایه ای با ضخامت محدود ساخته شوند و به ظرفیت مقاومت کمتری برای تحمل بارهای سقف نیاز دارند
 • باغ‌های بام فشرده : اغلب به عنوان سقف گاراژهای زیرزمینی استفاده می‌شوند و امکان استفاده از گیاهان تزئینی متنوعی را فراهم می‌کنند. آنها با ضخامت بیشتر پایه (حدود 25 سانتی متر) مشخص می شوند.
سقف ساختاری است که به دلیل ماهیت خود اغلب می تواند باغ های سنتی را در خود جای دهد: اما به کیفیت عایق توجه کنید.
طراحی و اجرای روف گاردن

اجرای روف گاردن: مزایا

علاوه بر تاثیر زیبایی شناختی، روف گاردن مزایای متعدد دیگری نیز به همراه دارد. بیایید آنها را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

 • عنصر تزئینی . باغ معلق تأثیر زیبایی شناختی قابل توجهی دارد که باعث افزایش ویژگی می شود و زیبایی سطح اغلب استفاده نشده را بهبود می بخشد.
 • تجدید ارزیابی اموال ، که ارزش اقتصادی بیشتری به دست می آورد.
 • هزینه های نسبتا کم . مطمئناً این هزینه ناچیز نیست. با این حال، امکان دسترسی به معافیت‌های مالیاتی مانند پاداش سبز (کاهش مالیات بر درآمد شخصی که در 10 دوره مالیاتی توزیع می‌شود) این امر را کاهش می‌دهد.
 • عایق . روف گاردن تأثیر قابل توجهی بر ظرفیت های انرژی، حرارتی و صوتی ساختمان دارد. به طور خاص، درجه عایق حرارتی صوتی و ضد آب بودن خود ساختمان افزایش می یابد. در عمل، به دلیل اینکه یک جاذب صدای طبیعی است، صداهای بلندی که از بیرون می آید را تا حد زیادی کاهش می دهد. همچنین حفظ گرما را در داخل ساختمان افزایش می دهد و به خنک ماندن در تابستان کمک می کند.
 • تأثیر مفید بر بزرگسالان و کودکان برای اینکه بتوانند فضای سبز را تجربه کنند.

تاریخچه روف گاردن

چه کسی باغ های معلق را ساخته است؟

در بابل، نزدیک بغداد کنونی، در عراق، در حدود 570 قبل از میلاد، نبوکدنصر دوم اولین باغ های معلق را ساخت. برای سوق دادن حاکمیت به این پروژه، این واقعیت است که شهر در یک منطقه آب و هوایی بیابانی قرار داشت که در آن تصور وجود پوشش گیاهی سرسبز دشوار بود.

باغ‌های بابل در تراس‌های یک ساختمان بتنی بزرگ ایجاد شده‌اند که در چندین طبقه توسعه یافته است. این گیاهان از سرتاسر دنیا آمدند و با سیستم آبیاری پیشرفته سمپاشی شدند. در این باغ ها درختان و گیاهانی می روییدند که واحه های کوچکی با نهرها، آبشارها و برکه ها را تشکیل می دادند.

باغ های معلق بابل یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان بود.

زمانی که باغ های معلق بابل ایجاد شد

در حدود 570 قبل از میلاد، در بابل، بغداد امروزی، عراق.

رندر سه بعدی از باغ های معلق افسانه ای بابل.

باغ های معلق بابل در کجا ایجاد شد؟

اگرچه عجیب به نظر می رسد، اطلاعات کمی در مورد باغ های معلق بابل وجود دارد. به ویژه اینکه دقیقاً مشخص نیست کجا بودند. این تنها شگفتی باستانی است که هنوز موقعیت اصلی آن پیدا نشده است. بحث بین محققان و باستان شناسان هنوز باز است. برای این، فرضیه های مختلفی در مورد آن وجود دارد.

بیایید یک گشت و گذار کوتاه در مورد تئوری های اصلی تاریخچه روف گاردن داشته باشیم.

باستان شناس آلمانی رابرت کولدوی، اولین کسی که بین سال های 1889 تا 1917 این مکان را کاوش کرد، این نظریه را مطرح کرد که باغ ها باید در گوشه شمال شرقی کاخ جنوبی قرار داشته باشند.

در آن مکان، در واقع، او یک بنای عظیم پیدا کرده بود که با طاق های بشکه ای پوشیده شده بود و از چهارده اتاق تشکیل شده بود. در یکی از آنها چاهی با سوراخ پیدا شد که به سرعت به سیستم تامین آب هدایت شد. با این حال، این نظریه به عنوان یک حد فاصله از رودخانه فرات را که از آن آب برای آبیاری می‌کشیدند، ارائه کرد.

دی‌جی وایزمن در عوض استدلال کرد که باغ‌ها «بالا و شمال دیوار بزرگ غربی» کاخ جنوبی، در کرانه‌های فرات قرار دارند. با این حال، در نیمه اول دهه نود، محقق DWW Stevenson تز فوق الذکر را رد کرد. در واقع، او توضیح داد که در زمان ساخت و ساز، فرات قبلاً منطقه مورد نظر را پوشانده بود.

مطالعات اخیر انجام شده توسط استفانی دالی از دانشگاه آکسفورد ادعا می کند که یک خطا در گذشته رخ داده است. در واقع، به نظر می‌رسد که باغ‌های معلق نه در بابل، بلکه در نینوا، یکی از شهرهای شمال آشور بوده و توسط پادشاه سناخریب ساخته شده‌اند.

این سردرگمی ناشی از این واقعیت بود که شهر شاهنشاهی ایران زمانی به نام بابل نو شناخته می شد.

باغ های معلق چگونه آبیاری می شدند

قدیمی ترین باغ های معلق به طور مصنوعی از طریق سیستم پیچیده ای از آب انبارها و لوله ها آبیاری می شدند.

سیستم آبیاری برای اولین بار توسط DWW Stevenson مورد مطالعه قرار گرفت که تنها بر اساس توصیف نویسندگان کلاسیک، فرض کرد که به اصطلاح سیستم نوریا استفاده می شود ، روشی که آثار آن را می توان در شرق یافت. به عنوان قرن چهاردهم قبل از میلاد .

در مورد باغ های بابل، فرض بر این است که به این صورت اعمال شده باشد: در پایه پلکان باغ دو حوض بزرگ وجود داشت که از طریق خطوط لوله زیرزمینی آب رودخانه فرات را دریافت می کردند.

چرخ های چوبی یا کوزه های سفالی به این حوض ها متصل می شدند. هنگامی که چرخ ها توسط نیروی انسانی به حرکت در می آمدند، آنها با آب پر می شدند و سپس آن را دوباره به یک کلکتور تا طبقه بالا می ریختند، جایی که همان روش تکرار می شد تا به بالاترین سطح برسد.

در اینجا، سرانجام، یک آب انبار وجود داشت که از طریق مجاری گرانشی، آب از آن به راحتی به کل سطح باغ ها توزیع می شد.

چگونه آب به طبقات بالایروف گاردن رسیده است؟

برای آبیاری باید به سیستم آبی پیچیده فکر کرد. در پایه پلکان باغ ها دو حوض بزرگ وجود داشت که از فرات آب می گرفت.

به این حوض ها چرخ های چوبی و گلدان های سفالی که به صورت دستی کار می کردند وصل می شدند که از طریق سیستم جمع کننده ها، آب را به بالاترین سطح می رساندند. در اینجا یک مخزن جمع آوری وجود داشت که با لوله های قطره ای آب را هم برای آبیاری و هم برای مصارف زینتی در باغ ها توزیع می کرد.

چگونه باغ های معلق بابل ویران شد

خود شهر بابل در طول تاریخ چندین بار ویران شد. در قرن هفتم پیش از میلاد، بابلی ها علیه حاکم آشوری خود شورش کردند. پادشاه آشور سناخریب شهر بابل را با خاک یکسان کرد و آن را به کلی ویران کرد.

اجرای روف گاردنطراحی روف گاردن مدرن چیست؟

بنابراین باغ های معلق یک راه حل قدیمی هستند. آنها اخیرا بازگشته اند. در واقع، اینها راه حل هایی هستند که برای ایجاد فضای سبز حتی در مرکز شهر طراحی شده اند.

این نوع باغ شامل یک منطقه سبز کشت شده است، نه روی زمین، بلکه در بالای مناطق خاصی از یک ساختمان، مانند پشت بام یا تراس .

چگونه یک روف گاردن ایجاد می شود

طراحی و ساخت روف گاردن فعالیتی است که هم با کارهای ساختمانی و هم با گیاه شناسی نقاط مشترک زیادی دارد.

بنابراین باید به شرکت های تخصصی اتکا کرد. در ایتالیا بیش از حد انتظار وجود دارد.

این نوع شرکت ها قادرند تمام مراحل عملیاتی – از طراحی تا اجرا – را با عبور از مسائل بوروکراتیک انجام دهند.

بنابراین ساخت روف گاردن باید به متخصصان این بخش سپرده شود و فراتر از چشم انداز آن است که خودتان آن را انجام دهید. در هر صورت، اگر فقط برای نظارت بر کار تکنسین ها با آگاهی، بیایید اصولاً با مراحل اصلی رویه آشنا شویم.

 • پایه گذاری . ایمن ترین راه حل این است که قوس ها را در چندین سطح قرار دهید
 • ساخت سازه : اسکلتی که برای تضمین استحکام باغ و همچنین دادن مناسب ترین شکل به آن عمل می کند.
 • نصب سیستم زهکشی که تامین آب صحیح و درجه کافی از ضد آب بودن را تضمین می کند
 • تخمگذار خاک ، که باید دارای ویژگی های مناسب با نوع پوشش گیاهی باشد
 • کاشت چمن ، یا چیدن ساده چمن
 • ادغام سبز : گیاهان تزئینی و غیر تزئینی را در چمن قرار دهید تا باغ را زیبا کنید.

در نهایت، لازم به ذکر است که قبل از انجام مراحل مختلف، ضروری است که یک بازرسی انجام دهید تا مطمئن شوید که سطحی را در شرایط عالی و قادر به تحمل بارهای بسیار سنگین انتخاب کرده اید.

به عنوان مثال، زمانی که خاک خیس می شود، وزن آن دو برابر می شود. بدون فراموش کردن باری که درختان و سایر گیاهان روی سازه دارند.

بام سبز، قانون

طراحی و ساخت باغ مرتفع باید به مقررات خاصی که به دو سند اشاره دارد، رجوع کند:

 • دستورالعمل وزارتخانه “بام سبز: عملکرد سیستم و ارزش زیست محیطی”
 • UNI 11235 “دستورالعمل های طراحی، ساخت و نگهداری بام های سبز”

علاوه بر این، غشاهای بام سبز برای داشتن نشان CE باید دارای گواهی مقاومت در برابر ریشه ها مطابق با استاندارد اروپایی UNI EN 13948 باشند. این آزمایش در CEN (کمیته استانداردسازی اروپا) کاملاً مناسب است برای تعیین مقاومت در برابر ریشه غشاهای مورد استفاده برای ساخت روف گاردن.

البته، این نوع فضای سبز می‌تواند از مزایای سبز باغ‌ها و تراس‌ها نیز در سال‌های 2021-2021 استفاده کند.

روف گاردندر روف گاردن چه چیزی بکاریم؟

انتخاب گیاهان باید با در نظر گرفتن آب و هوا و نوردهی صورت گیرد و ربطی به گیاهان کلاسیک بالکن ندارد.

ما نباید صرفاً تحت تأثیر ذائقه شخصی یا اشتیاق به نوع خاصی از گیاهان باشیم. در انتخاب باید گیاهان مناسب با محیطی که در آن قرار می گیرند ترجیح داد.

علاوه بر این، پشت بام ها مکان سختی برای گیاهان هستند زیرا به شدت در معرض گرما، سرما، باد، خشکسالی و … هستند.

آنها حتی نمی توانند وزن زیادی را تحمل کنند.

بدین ترتیب گیاهانی که برای بام سبز مشخص شده اند باید در چند سانتی متر خاک رشد کنند.

البته برای کاشت گیاهان در روف گاردن های مدرن از فلاورباکس و گلدان چوبی نیز بسیار استفاده می شود.

به همه این دلایل، گیاهانی که به طور خود به خود روی صخره های بیابانی، صخره های آلپ و سایر مکان های غیرقابل پذیرایی رشد می کنند، اغلب برای باغ های معلق استفاده می شوند.

بیایید برخی از انواع خاص را دریابیم.

ساکولنت برای روف گاردن

ستون های یک بام سبز که باید قسمت اعظم کاشت را تشکیل دهند. ساکولنت ها تقریباً در هر مکانی، بدون آب و در هر نوع خاکی رشد می کنند. در میان چیزهای دیگر، آنها طیف گسترده ای از رنگ ها را ارائه می دهند. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 • Sedum : به طور خود به خود در صخره ها و شکاف ها در سراسر جهان رشد می کند و اولین گونه مورد استفاده در صنعت بام سبز است. آنها طیف گسترده ای از رنگ ها را ارائه می دهند
 • Sempervivum یا ریش مشتری : گیاهی که پایین می ماند و در رنگ های متنوعی وجود دارد.
 • دلوسپرما : ساکولنت ها با گل های دیزی مانند. انواع سفید، زرد، قرمز و بنفش وجود دارد. بیشتر آنها با پژمرده شدن گلها تغییر رنگ می دهند
 • Aenoium aboreum : انواع گیاهان آبدار که مانند یک درخت کوچک رشد می کند (ارتفاع کمتر از یک متر). بدیهی است که به عنوان پوشش زمین عمل نمی کند اما می تواند تغییرات عمودی ایجاد کند. انواع Zwartkop یا Schwartzkopf (سر سیاه) دارای رنگ جالب بنفش عمیق و تقریبا سیاه است.

گیاهان برای باغ بام

بیشتر گونه های علف روی سقف زنده زنده نمی مانند. با این حال، برخی از گونه‌های چمن با ویژگی‌هایی وجود دارند که می‌توانند در شرایط “بسیار” سقف مقاومت کنند.

مانند ساکولنت ها، برای پوشاندن قسمت بزرگی از سقف ایده آل هستند و تضاد خوبی با ساکولنت ها ایجاد می کنند. بسیاری از این گیاهان خود کاشت می کنند، بنابراین باغ آویزان را در کاشت مجدد مستقل می کنند. بیایید با برخی از انواع آن آشنا شویم.

 • Armeria maritima : در طبیعت، در صخره های مشرف به اقیانوس و در تپه های شنی رشد می کند. بنابراین برای شرایط سقف شدید، به خصوص اگر در ساحل دریا باشد، مناسب است. برخلاف هر چمنی، در تابستان گلهای صورتی یا بنفش دارد
 • Carex nigra : اغلب در بام های سبز استفاده می شود زیرا ریشه های آن به خاک کمی نیاز دارند

Wooden flower boxگل های وحشی برای روف گاردن

گل‌های وحشی نسبت به سایر گونه‌ها به عمق خاک کمی بیشتری نیاز دارند، بنابراین از آنها کم استفاده کنید. آنها را می توان اینجا و آنجا کاشت تا تکه های کوچکی از گل های وحشی ایجاد کنند. در اینجا چند نمونه آورده شده است.

 • Aster alpinus : گل های بنفش روشن با دکمه های زرد در مرکز تولید می کند که پروانه ها را جذب می کند.
 • بومادران : گل وحشی با شاخ و برگ معطر و ساقه های بلند پوشیده از گلهای مقعر، پهن و جذاب پروانه. این مزیت قابل راه رفتن است.

گیاهان معطر برای باغ های معلق

رایج ترین گیاهان معطر در مکان های خشک و صخره ای رشد می کنند. دقیقاً همین ویژگی است که آنها را برای یک بام سبز ایده آل می کند.

در زیر به برخی از گونه هایی که دارای گسترش گسترده و رشد کم هستند، ویژگی های کلیدی برای بام سبز نگاه خواهیم کرد.

 • آویشن ولگاریس : گونه استاندارد آویشن که در چند سانتی متر خاک رشد می کند و می توان روی آن راه رفت. البته برای استفاده در آشپزخانه هم قابل جمع آوری است
 • Origanum vulgare : پونه کوهی معمولی که می تواند عطر خاصی را به سقف اضافه کند.

چگونه یک روف گاردن را ضد آب کنیم

برای نصب باغچه ها بر روی پشت بام و بالکن استفاده از غشای PVC توصیه می شود زیرا دارای مشخصات فنی استثنایی است و همچنین تنها ماده ای است که می تواند گواهی ضد ریشه داشته باشد.

به این ترتیب، رشد چمن خطر پارگی عایق رطوبتی زیرین را ندارد.

یک روف گاردن چقدر وزن دارد

باغ های معلق گسترده سبک ترین هستند. ضخامت آنها کاهش یافته است (از 8 تا 15 سانتی متر) و وزن کم (بین 90 کیلوگرم / متر مربع تا 220 کیلوگرم / متر مربع).

هزینه اجرای روف گاردن چقدر است؟

قیمت ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. اول از همه از نوع روف گاردن. علاوه بر این، مقدار و نوع گیاهان انتخاب شده و سازنده.

برخی از محدوده‌های قیمتی نشان‌دهنده انواع مختلف روف گاردن.

 • نوع گسترده (کلید در دست) : از 45 یورو تا 160 یورو در هر متر مربع
 • نوع فشرده (کلید در دست) : از 55 یورو تا 200 یورو در هر متر مربع
 • روی سقف شیبدار (کلید در دست) : از 63 یورو تا 1500 یورو برای هر متر مربع
 • فقط مدیریت کار : از 675 یورو تا 4000 یورو
 • فقط عرضه کارخانه : از 450 یورو تا 6250 یورو

نگهداری از روف گاردن

درست پس از ساختن یک باغ مرتفع، باید از فضای سبز بسیار مراقبت کنید و مطمئن شوید که گیاهان به خاک عادت کرده و در سلامت رشد می کنند.

در ماه های اول هفته ای دو یا سه بار آبیاری کنید و سپس هر 15 روز فقط 1 یا 2 بار آن را با توجه به نیاز پوشش گیاهی انجام دهید.

پس از آن، نگهداری بسیار شبیه به یک منطقه سبز سنتی است. علاوه بر این، زهکشی و ضد آب بودن پایه باید همیشه بررسی شود تا از آسیب به سازه جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09127393629