سه شنبه 08 فروردین 1402
09127393629
Azhman_group.co
o
اجرای روف گاردن
روف گاردن چیست و چگونه ساخته می شود؟
نوامبر 5, 2022
نرده چوبی راه پله
نرده چوبی، انواع و قیمت
نوامبر 7, 2022

الزامات درب لابی

درب لابیدرب لابی ورودی آپارتمان باید دارای شاخص عایق صوتی حداقل 27 دسی بل باشند. عکس: Schörghuber

در یک ساختمان آپارتمان، راهرو و واحدهای مسکونی انفرادی با درهای ورودی آپارتمان از هم جدا می شوند. اما الزامات واقعی برای این نوع درب چیست؟

تا همین اواخر، این سوال به وضوح تنظیم نشده بود. با DIN SPEC 18105 جدید، اکنون برای اولین بار یک استاندارد یکنواخت برای درب لابی ورودی آپارتمان تعریف شده است.

همه ساختمان‌های مسکونی – صرف نظر از اینکه خانه‌های تک‌ خانواره‌ای هستند یا چند خانواری – یک ویژگی مشترک دارند: می‌توانید از بیرون از طریق درب ورودی وارد آنها شوید . واحدهای مسکونی نیز به نوبه خود دارای درهای داخلی هستند که اتاق های فردی را از یکدیگر جدا می کند. مهمتر از همه، نوع سوم درب در ساختمان های آپارتمانی وجود دارد: درب های ورودی آپارتمان. برخلاف درهای ورودی، آنها انتقال از بیرون به داخل ساختمان را نشان نمی دهند، بلکه محدوده مرزی بین فضای داخلی مشترک – معمولاً راهرو – و واحدهای آپارتمانی مختلف را نشان می دهند.

درب لابی باید بتوانند در برابر تأثیرات آب و هوای خارجی و اختلاف دمای زیاد در داخل و خارج مقاومت کنند – یعنی از نظر ابعادی ثابت بمانند. در مورد درهای ورودی آپارتمان، این بارها به اندازه کافی قوی نیستند، اما به طور قابل توجهی نسبت به درهای داخلی مرتبط تر هستند. از سوی دیگر، درهای ورودی ساختمان‌های آپارتمانی اغلب لعاب‌دار هستند تا نور روز را در راهرو تضمین کنند. از طرف دیگر، عموماً انتظار می رود که درهای ورودی آپارتمان برای محافظت از حریم خصوصی ساکنان آپارتمان، محافظت از حریم خصوصی را ارائه دهند.

اما در واقع چه چیزی درهای ورودی آپارتمان را از درهای داخلی معمولی متمایز می کند؟ یا به عبارت دیگر: آیا استاندارد یکسانی برای درب ورودی آپارتمان وجود دارد؟ آیا جایی نوشته شده که این درب ها باید چه کاری انجام دهند تا برای ورودی آپارتمان مناسب باشند؟ بله، چنین چیزی هست. با این حال، تنها از سپتامبر 2019، از زمان انتشار DIN SPEC 18105 (“پنجره ها و درها – درهای ورودی آپارتمان – معیارهای انتخاب الزامات و ویژگی ها”).

اجباری یا نه؟

“SPEC” در نام استاندارد DIN مخفف کلمه انگلیسی “specification” (توضیحات، مشخصات) است. به لطف استاندارد، فروشندگان، پردازنده‌ها و معماران می‌توانند در نهایت با کمک مجموعه‌ای از قوانین رسمی، توصیه‌های تجهیزات خود را برای درب ورودی آپارتمان‌ها ارائه کنند.

برای جلوگیری از سوء تفاهم: الزامات DIN SPEC 18105 از نظر قانونی الزام آور نیستند. بنابراین هنوز نصب درب ورودی آپارتمان با کیفیت پایین تر ممنوع نیست. با این وجود، استاندارد بی اثر نخواهد ماند. از یک سو، زیرا مفاد آنها به مشخصات الزامات مناقصه های ساختمانی و قراردادهای قراردادی راه پیدا می کند. از سوی دیگر، زیرا تولید کنندگان درب، محصولات خود را با استاندارد هماهنگ می کنند.

به عنوان مثال، تولید کننده درب تمام چوب Schörghuber قبلاً واکنش نشان داده است و از ژانویه 2020 یک برنامه جدید درب ورودی آپارتمان را با سه نوع “Basic”، “Comfort” و “Exclusive” – ​​برای بودجه های مختلف و نیازهای عملکردی ارائه می دهد. اینها همه اجزایی هستند که الزامات DIN SPEC 18105 را برآورده می کنند – یا حتی از آنها فراتر می روند.

آنچه که باید بدانید: به طور دقیق، DIN SPEC 18105 به هیچ وجه یک استاندارد رسمی DIN نیست، بلکه فقط یک استاندارد اولیه است. مزیت چنین استانداردی این است که می توان آن را بسیار سریعتر از آنچه در فرآیند استانداردسازی عمومی سنتی ممکن است منتشر کرد. پروفسور اولریش سیبرات، مدیر مؤسسه ift Rosenheim توضیح می دهد: “برای این منظور، یک DIN SPEC باید پس از سه سال (هنجارها: هر پنج سال) بررسی شود که آیا باید تجدید نظر، برداشته یا به عنوان یک استاندارد معمولی منتشر شود.”

الزامات درب لابی:عایق صدا

مقاومت قطعات در برابر سرقت باید حداقل با کلاس مقاومتی RC2 مطابقت داشته باشد.  عکس: Schörghuberمقاومت قطعات در برابر سرقت باید حداقل با کلاس مقاومتی RC2 مطابقت داشته باشد. عکس: Schörghuber

DIN SPEC 18105 اساساً از دو جدول تشکیل شده است و بر روی تعدادی از الزامات اساسی مستقل از مواد برای درهای ورودی آپارتمان تمرکز دارد. مهمترین آنها جدول 1 است که شامل حداقل الزامات عایق صدا، مقاومت در برابر سارق و به اصطلاح رفتار آب و هوای متفاوت است. جدول 2 خواص دیگری را تعریف می کند که بسته به وضعیت سازه ای باید به طور جداگانه برای درب های ورودی آپارتمان توافق شود، اما متعلق به الزامات اساسی عمومی نیستند. این موارد شامل الزامات در زمینه عایق حرارتی و حفاظت در برابر آتش و همچنین دسترسی است.

برای عایق صدا (جدول 1)، درهای ورودی آپارتمان باید حداقل 27 دسی بل حجم منابع صوتی خارجی را کاهش دهند. اگر درها از راهرو به راهروی قفل شونده داخل آپارتمان منتهی شوند، این امر صدق می کند. از طرف دیگر، اگر یک سالن به طور مستقیم پشت در وجود داشته باشد، حداقل نیاز بیشتر است. در این مورد، درب ورودی آپارتمان باید حداقل 37 دسی بل را “بلع” کند.

یک بار دیگر باید تاکید کرد که استاندارد در اینجا فقط حداقل الزامات را مشخص می کند. درهای مجهز به این روش، حجم صداهای خارجی که در آپارتمان شنیده می شود را کاهش می دهند، اما آپارتمان را “عایق صدا” نمی کنند. برای نشان دادن: با شاخص کاهش صدا 27 دسی بل، حتی مکالمات معمولی در راهرو همچنان در آپارتمان شنیده می شود – البته ساکت تر از باز بودن در. با شاخص کاهش صدا 37 دسی بل، درک گفتار عادی هنوز دشوار است. با این حال هنوز هم شنیدنی است.

مقاومت در برابر سرقت و رفتار آب و هوایی متفاوت

برای مقاومت در برابر سرقت، استاندارد کلاس مقاومت RC2 را به عنوان حداقل نیاز مشخص می کند. برای توضیح: طبق DIN EN 1627، اجزای این کلاس مقاومتی به گونه‌ای مجهز شده‌اند که می‌توانند در برابر تلاش برای نفوذ توسط یک “دزد معمولی” که با ابزارهای ساده مانند پیچ ​​گوشتی، انبردست و گوه کار می‌کند، مقاومت کنند. حداقل سه دقیقه

از آنجایی که درهای ورودی آپارتمان اغلب از چوب یا مصالح چوبی ساخته می شوند، تحت تأثیر نوسانات دما و رطوبت می توانند تغییر شکل دهند. با این حال، این فقط تا حد بسیار محدودی قابل تحمل است. در هر صورت، باید رد شود که عملکرد عایق صدا و آتش پذیری قطعات در نتیجه تغییر شکل بدتر می شود. بنابراین، درهای ورودی آپارتمان (برگ و چارچوب در ) باید از نظر رفتار آب و هوایی متفاوت آزمایش شوند و طبق DIN SPEC 18105، به کلاس 2 (c) دست یابند. این مطابق با کلاس آب و هوای III مطابق با RAL است.

آزمایش بر اساس DIN EN 1121 (“درها – رفتار بین دو اقلیم مختلف – روش های آزمایش”) انجام می شود. دمای 20 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 30 درصد در یک طرف در (سمت گرم) ایجاد می شود، در حالی که از طرف دیگر دمای تنها 3 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 85 درصد (سمت سرد) ایجاد می شود. در این “اقلیم آزمایشی c” درب ممکن است حداکثر تا 4 میلی متر تاب بخورد. تنها در این صورت است که کلاس 2(c) به دست می آید که امکان استفاده از آن را به عنوان درب ورودی آپارتمان مطابق با DIN SPEC 18105 فراهم می کند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

09127393629