چهارشنبه 09 فروردین 1402
09127393629
Azhman_group.co
o
ساخت درب لابی
ساخت درب تمام چوب و نکاتی درباره آن
اکتبر 31, 2022
فلاورباکس چوبی
راهنمای خرید فلاورباکس
نوامبر 2, 2022

بازسازی پله چوبی قدیمی

پله چوبی_گروه مهندسی آژمان

ما هر روز بالا و پایین می‌رویم، چه با بار سنگین، چه زیر پا، چه پریدن یا پریدن: تقریباً از هیچ قسمت دیگری در خانه به اندازه پله چوبی استفاده نمی‌شود. پاهای ما به مرور زمان علائم واضحی از خود به جای می گذارد، به خصوص روی پله های چوبی. در اصل، تمام پله ها را می توان بازسازی کرد – به شرطی که ساخت و ساز اولیه پایدار باشد.

بازسازی همیشه فرصت خوبی برای افزایش ایمنی پله ها است. گاهی اوقات یک پوشش ضد لغزش جدید کافی است، گاهی اوقات ممکن است نیاز به بستن یک راه پله باز باشد – برای مثال، اگر یک نوزاد وجود دارد یا یک حیوان بچه در حال حرکت است.

قبل از برنامه ریزی برای هر گونه اقدامات بازسازی پله چوبی قدیمی، باید به پله ها نگاهی دقیق بیندازید. آیا پله ها شل یا فرسوده هستند؟ آیا ساختار مرطوب است یا توسط کرم چوب خورده شده است؟ نرده ها و نرده ها چقدر پایدار هستند؟

در صورت آسیب شدید یا نقص استاتیکی، توصیه می شود از یک شرکت متخصص برای بازسازی پله ها استفاده کنید. از این گذشته، پله ها باید ایمن باشند تا بعداً دوباره از آنها استفاده کنید. اگر قطعات بزرگ دیگر پایدار نباشند، ممکن است جایگزینی راه پله قدیمی با یک مدل جدید ارزان تر و سریع تر از تثبیت و نوسازی راه پله قدیمی باشد. از 1800 یورو می توانید یک راه پله چوبی جدید در طرحی ساده تهیه کنید.

از طرفی می توانید مراحل ترک خوردگی، خط و خش و ترک را خودتان تعمیر کنید. در راهنمای گام به گام خود، ما به شما نشان می دهیم که چگونه به یک راه پله چوبی قدیمی درخشندگی جدیدی بدهید – از سنباده زدن تا آب بندی.

داخلی راهرو با راه پله چوبی قدیمیبرنامه ریزی

هرکسی که با بازسازی راه پله سروکار دارد باید چند اصطلاح فنی را بداند. واژگان مناسب نه تنها در انتخاب و تهیه مواد، بلکه در برقراری ارتباط با صنعتگران نیز کمک می کند. مهمترین اصطلاحات عبارتند از:

 • رویکرد: اولین قدم از یک پله
 • آج: طول بین لبه های جلویی دو آج پله مجاور
 • خروج: آخرین مرحله از یک پله
 • Riser: قسمت عمودی پله بین دو پله
 • پرواز پله: دو سطح را به یکدیگر متصل می کند و حداقل از سه پله تشکیل شده است
 • مرحله: قسمت افقی پله
 • گونه: پله های پله را حمل می کند

روش های مختلفی برای بازسازی و نوسازی یک راه پله چوبی قدیمی وجود دارد – بسته به اینکه چقدر آسیب دیده است. مهم نیست که کدام یک را انتخاب می کنید، قبل از شروع کار، ابتدا باید پوشش قدیمی را کاملاً بردارید. باقی مانده چسب و پرکننده قدیمی را می توان با یک کاردک خراش داد.

پله چوبی قدیمی را سمباده بزنید و دوباره رنگ یا روغن بزنید

ساده ترین و کم هزینه ترین راه برای بازسازی یک راه پله چوبی دوبلکس، سمباده زدن و رنگ آمیزی پله ها است. در اصل، این کار مانند سنباده زدن تخته کف است. از آنجایی که یک راه پله گوشه های زیادی دارد، به ابزار مناسب نیاز دارید. سنباده اوربیتال برای سطوح صاف و لبه ها مناسب است . می توانید با سنباده دلتا وارد گوشه ها شوید . از آنجایی که میزان حذف زیاد نیست، باید مدت بیشتری در یک مکان بمانید. برای رسیدن به مناطق بسیار سخت می توانید از لیسه استفاده کنید.

سطوح منحنی، پروفیلی و ساختاری – همانطور که اغلب در نرده های پله ها اتفاق می افتد – می توانند به طرز شگفت انگیزی با یک غلتک سنباده پردازش شوند. در نهایت از سنباده اوربیتال تصادفی استفاده می شود: با حرکت نوسانی و چرخشی خود یک الگوی سنباده بسیار ریز و بدون نمره و شیار ایجاد می کند. اگر هنوز آثاری از سنباده وجود دارد، آن قسمت ها را با دست با کاغذ سنباده ریز کار کنید. نکته مهم: هنگام سمباده زدن از پله های چوبی، حتما از دستکش کار، محافظ چشم و ماسک تنفسی استفاده کنید! در غیر این صورت گرد و غبار ریز می تواند در ریه ها رسوب کند.

در چند پاس سمباده می شود تا سطحی یکدست و صاف ایجاد شود. شما با یک کاغذ سنباده درشت شروع می کنید و به سمت یک سمباده خوب می رسید. درمجموع باید از چهار تا پنج سنگ ریز مختلف استفاده کنید. پس از هر مرحله سنباده، گرد و غبار را با یک جاروبرقی (برخی جاروهای خشک مستقیماً به سنباده متصل می شوند) و یک پارچه بدون پرز پاک کنید تا آن را در اطراف محل زندگی حمل نکنید. می توانید نکات مفیدی در مورد نحوه ادامه کار و نحوه انتخاب کاغذ سنباده مناسب در راهنمای سمباده زنی بزرگ و در آموزش های ویدیویی ما در مورد سنباده بیابید .

همچنین می توانید از یک اسکنه تیز برای کمک به باقیمانده رنگ سرسخت استفاده کنید. استفاده از تفنگ حرارتی یا سشوار نیز اغلب توصیه می شود . با این حال، در این روش باید احتیاط کرد، زیرا ممکن است چوب در اثر دماهای بالا آسیب ببیند. علاوه بر این، هر رنگی را نمی توان با حرارت پاک کرد.

مناطق آسیب دیده بزرگتر مانند شکاف ها و سوراخ ها با کاردک تعمیر چوب پس از سنباده زدن خشن پر می شوند. همچنین می توانید خراش های جزئی را با کاردک چوبی پنهان کنید. به تن رنگ مناسب توجه کنید. اگر پرکننده مناسبی پیدا نکردید، می توانید گرد و غبار ریز چوب حاصل از سنباده زدن را نیز با کمی چسب چوب مخلوط کنید تا خمیر سفتی به دست آید. باید دقیقاً همرنگ پله ها باشد، در غیر این صورت مقداری گرد و غبار چوب را مخلوط کنید.

اینکه بعد از آن راه پله چوبی خود را روغن کاری کنید یا لاک بزنید، کاملاً به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. پله های روغنی با ظاهر طبیعی و گرم خود امتیاز می گیرند. آنها همچنین می توانند به راحتی دوباره کار شوند، که هر دو تا سه سال یک بار ضروری است. محصولات مبتنی بر روغن بذر کتان به ویژه برای زندگی زیست محیطی و سالم هستند. برای بیرون آوردن دانه های چوب و به دست آوردن رنگ دلخواه، ابتدا باید پله ها را لکه دار کنید. سپس می توانید آنها را آستر کرده و با روغن ببندید. دو لایه روغن سخت رقیق نشده یا روغن موم سخت برای آب بندی کافی است. روغن باید کاملا به داخل چوب نفوذ کند. اضافی را با یک پارچه جاذب بردارید.

پارچه های آغشته به روغن می توانند خود سوخته شوند. قبل از دور انداختن آنها را در هوای آزاد پخش کنید.
پله چوبی

پله های لاک زده شده این مزیت را دارند که دوام بیشتری دارند. همچنین می توانید اجازه دهید پله ها به هر رنگی که دوست دارید بدرخشند. هنگام انتخاب رنگ، باید از کف به عنوان راهنما استفاده کنید. هم تن های هماهنگ و هم تضادهای عمدی جذابیت خود را دارند. با تاثیر رنگ ها در خانه خود آشنا شوید .

در ساخت پله چوبی بهتر است از لاک مقاوم در برابر ضربه و سایش کف یا پله استفاده کنید. دومی با سطح غیر لغزنده نیز موجود است. لاک رقیق شده به عنوان پرایمر مناسب است. قبل از اینکه بتوانید به کار ادامه دهید، پله ها به حدود دو ساعت برای خشک شدن نیاز دارند. آب بندی در چهار تا هفت لایه انجام می شود. بگذارید تک تک لایه ها در این بین کاملا خشک شوند. حدود هفت روز طول می کشد تا لایه آخر کاملا سفت شود. در این مدت باید از پا گذاشتن روی پله ها با کفش خودداری کنید.

توجه: اگر از لاک ضد لغزش پله استفاده نکرده اید، باید ایمنی را در جای دیگری تضمین کنید. برای مثال می توانید با پاشیدن شن یا نمک دانه درشت در لایه ماقبل آخر رنگ، سطحی غیر لغزنده به دست آورید. یا می توانید نوارهای چسبنده یا تشک پله را روی پله ها بچسبانید.

پس از این کار سخت، شما یک حرفه ای واقعی در آسیاب خواهید بود. شاید در آینده نزدیک از مبلمان چوبی قدیمی خود مراقبت کنید؟ در آموزش ما به شما نحوه سمباده زدن و لاک زدن درهای چوبی را نشان می دهیم . و اگر در حال حاضر در جریان این کار هستید، می توانید بلافاصله مبلمان قدیمی خود را نیز رنگ آمیزی کنید .

پله چوبی قدیمی را بپوشانید

اگر می خواهید به پلکان چوبی قدیمی خود ظاهری کاملاً جدید ببخشید، می توانید آن را نیز آرایش کنید. طیف وسیعی از مواد برای این کار موجود است:

 • فلز: درخشندگی خنک، در فضاهای نشیمن به سبک شیروانی با مبلمان کمتر به خود می‌آید
 • چوب: شخصیت گرم، هماهنگ با بسیاری از سبک های مبلمان، تلاش نسبتاً بالا برای نگهداری
 • لمینت: ارزان و آسان برای مونتاژ، موجود در بسیاری از دکورهای مختلف – همچنین دستورالعمل های ویدیویی ما را برای تخمگذار لمینت ببینید
 • کاشی: مقاوم و آسان برای مراقبت، کاشی های ضد لغزش ایمنی را افزایش می دهد
 • فرش: تا پا گرم و به راحتی قابل تعویض است، راحتی راه رفتن بالا
 • وینیل: ارزان، مراقبت آسان و سخت پوشیده، موجود در بسیاری از الگوها و رنگ ها، اثر ضد لغزش
 • چوب پنبه: ظاهر طبیعی، راحتی بالا در راه رفتن، آب و هوای داخلی سالم را تضمین می کند

بسته‌های کامل به‌ ویژه برای خودتان مناسب هستند و نه تنها شامل مواد روکش‌ دهی می‌شوند، بلکه براکت‌ ها و پروفیل‌ های لبه مناسب را نیز شامل می‌شوند. هنگام روکش کردن پله ها، مهم است که بسیار دقیق کار کنید. باید مراحل را به میلی متر اندازه بگیرید. این بهترین کار را با یک الگوی زاویه دار دارد.

عرض، عمق و طول مراحل را یادداشت کنید. همچنین قطر را برای پله هایی که به گوشه های دیوار بیرون زده اند اندازه گیری کنید!

با پله های باز فقط می توانید پله ها را بپوشانید. همچنین می توان بعداً رایزرها را اضافه کرد و آنها را به طور مناسب پوشاند. این اقدام ارزش توجه دارد، به خصوص اگر کودکان کوچک و حیوانات خانگی در خانه زندگی می کنند. اگر مطمئن نیستید که بعداً یک راه پله بسته چگونه به نظر می رسد، می توانید مقوا را ببرید، آن را به رنگ دلخواه رنگ آمیزی کنید و آن را در شکاف ها آویزان کنید. هنگام بازسازی پله ها به عایق صوتی پایی هم فکر کنید. بالا و پایین رفتن ثابت از پله ها می تواند به سرعت به یک تست استرس در پلان های طبقه باز تبدیل شود.

پله های بیرونی را نیز می توان دوباره پوشاند. کاشی ها یا سنگ های طبیعی عمدتا استفاده می شود. در مقاله بازسازی پله های خارجی می توانید در مورد این موضوع بیشتر بدانید .

 

پله ها را دو برابر کنید

اگر مراحل در حال حاضر بسیار فرسوده شده اند، می توانید آنها را به طور کامل جایگزین کنید یا آنها را دو برابر کنید. پله ها و رایزرها دقیقاً با مواد متفاوتی پوشیده شده اند. سیستم های بازسازی ویژه ای در بازار وجود دارد که اکثرا از چوب واقعی یا لمینت ساخته شده اند که فقط باید آنها را به اندازه مناسب برش دهید. هنگام انجام این کار باید دقیق و محتاط باشید. برخی از تامین کنندگان متخصص نیز اگر اندازه گیری های دقیق را به آنها بدهید، برش را انجام می دهند. اگر می‌خواهید عناصر مرحله را خودتان برش دهید، بهتر است از قبل برای هر مرحله الگوهایی تهیه کنید. برای اره کردن دقیق می توانید از اره منبت کاری اره مویی با تیغه ظریف استفاده کنید.

سپس به سادگی با چسب مونتاژ تک تک عناصر پله را به مراحل موجود ثابت کنید. مزیت: می توانید قدم به قدم پیش بروید و به استفاده از پله ها ادامه دهید.

پله چوبی_گروه مهندسی آژمانبیایید برویم – قدم به قدم

آیا تصمیم گرفته اید راه پله چوبی خود را شن و ماسه بکشید و آب بندی کنید؟ سپس تمام ابزارها و مواد را جمع آوری کنید و آماده هستید.

 • پوشش های قدیمی و باقی مانده چسب را با کاردک بردارید
 • سنباده خشن با سنباده اوربیتال و دلتا و سنباده 40 گریت
 • سطوح را با سمباده 80 گریت دوباره کار کنید
 • نواحی آسیب دیده را با کاردک تعمیر چوب و بتونه تعمیر کنید
 • سنباده ریز با سنباده مداری تصادفی و سنباده 120 و احتمالاً 180 گریت
 • گرد و غبار سنباده را حذف کنید
 • پرایمر را با یک برس یا غلتک پهن بمالید و بگذارید دو ساعت خشک شود
 • سنباده اولیه با سنباده مداری تصادفی و سنباده 240 گریت
 • گرد و غبار سنباده را با یک پارچه بدون پرز پاک کنید
 • پله ها را با روغن یا لاک ببندید (به دستورالعمل سازنده توجه کنید)

موارد خاص و متفرقه

هنگام بازسازی یک راه پله باید عوامل زیادی را در نظر بگیرید – از جمله الزامات قانونی. در زیر اطلاعات بیشتر و نکات مفیدی را مشاهده خواهید کرد. موفقیت پروژه شما تضمین شده است!

پله ها نشکن

اگر هنگام بالا رفتن از پله ها خرد می شود و می ترکد، در این صورت تک تک عناصر در طول سال ها آزادی حرکت خاصی را ایجاد کرده اند. با دانستن منبع، مشکل به راحتی قابل حل است. سر و صدا اغلب در مکان های زیر رخ می دهد:

 • بین پله و رایزر
 • روی رشته پله
 • در قسمت جلوی پله

دو راه برای از بین بردن صداهای مزاحم وجود دارد. می توانید با ضربه زدن به گوه های چوبی نازک در شکاف با چکش حرکت را کاملا متوقف کنید. سپس مقدار اضافی آن را جدا کرده و آن را سمباده بزنید. شکاف های باقی مانده را با بتونه چوب پر کنید. شما همچنین می توانید یک ماده الاستیک مانند اکریلیک یا درزگیری را به مفاصل تزریق کنید. برای این کار باید شکاف را از قبل با استفاده از گوه باز کنید.

بازسازی یک راه پله ذکر شده

آیا می خواهید راه پله قدیمی خود را دوباره طراحی کنید؟ اگر خانه یک ساختمان فهرست شده باشد، بازسازی کمی دشوارتر می شود. برای اینکه شخصیت اصلی حفظ شود، نباید هیچ تغییر قابل توجهی ایجاد کنید – حتی اگر این یک پیشرفت باشد. شما قطعاً باید پروژه خود را با مقامات بنا در میان بگذارید. در آنجا خواهید فهمید که چه مقرراتی برای شما اعمال می شود. اغلب معقول است که یک متخصص در هیئت مدیره داشته باشید. صنعتگران سرگرمی به سرعت به محدودیت‌های خود می‌رسند، به‌ویژه زمانی که نوبت به ساختن نرده‌های تزئین شده یا بازگرداندن رنگ می‌رسد.

نرده را فراموش نکنید!

برای جلوگیری از سقوط جدی، پله ها باید با نرده در سمت آزاد محکم شوند. می توانید از نرده چوبی استفاده کنید.

ارتفاع نرده طبق قانون تعیین شده است: برای ارتفاع سقوط تا 12 متر باید 90 سانتی متر و برای ارتفاع سقوط بیش از 12 متر حداقل 110 سانتی متر باشد. اگر کودکان در خانه زندگی می کنند، توصیه می شود به پایه ها نیز نگاهی بیندازید: فاصله بین میله های جداگانه نباید از 12 سانتی متر تجاوز کند تا سر کودک بین آنها قرار نگیرد. به طوری که فرزندان نتوانند از نرده به عنوان قاب صعود استفاده کنند، بهتر است بدون بریس های متقاطع انجام شود. نرده ای که به سمت داخل کشیده شده است، بالا رفتن از آن را دشوارتر می کند. همچنین نکات ما را برای یک آپارتمان محافظت از کودکان بخوانید .

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

09127393629