چهارشنبه 09 فروردین 1402
09127393629
Azhman_group.co
o

روف گاردن: واژه ای جدید در طراحی منظره مدرن

پله چوبی
کدام چوب را برای راه پله چوبی انتخاب کنید؟
آگوست 3, 2022
خرید نرده چوبی
نرده راه پله محافظی برای راه پله شما
آگوست 7, 2022

روف گاردن: واژه ای جدید در طراحی منظره مدرن

روف گاردن
تاریخچه روف گاردن حتی قبل از دوران ما شروع شد. اولین ایده های چشم انداز باستانی باغ های معلق بابل و تراس های سبز سزار آگوستوس بود. تاریخ مدرن چنین محوطه سازی در ایسلند آغاز می شود، جایی که سقف ها با خاک پوشانده شده و با چمن کاشته شده است. خانه‌های ساکنان این کشور جزیره‌ای شبیه گوشه‌های زندگی است که روی سقف‌های آن‌ها تقریباً مانند شرایط طبیعی سبزی آزادانه رشد می‌کند. اولین کسی که به طور جدی باغ هایی از این نوع را طراحی کرد، معمار مشهور فرانسوی لوکوربوزیه بود. در نیمه اول قرن بیستم، او پنج اصل معماری جدید را شناسایی کرد.
روف گاردن زیبا و جذاب
مورد دوم به شرح زیر بود: “اجرای روف گاردن زیباترین قسمت ساختمان خواهد بود و این به معنای احیای فضای سبز در شهرهای بزرگ است.” با وجود قرن ها تجربه، بام های سبز تنها در دهه 80 شروع به گسترش کردند. قرن بیستم، زمانی که تکنولوژی و مواد با کیفیت اختراع شد. یکی از جالب‌ترین و شاید معروف‌ترین اشیا در این مسیر، خانه هوندرتواسر در وین است.

روف گاردن لوکس نیست، بلکه وسیله ای برای محوطه سازی است

امروزه تقریباً همه می توانند بام سبز ایجاد کنند. دیگر مانند گذشته یک لوکس نیست. از یک ایده تا اجرای آن فقط یک سنگ دور است. تولید مواد و فناوری بام سبز بسیار توسعه یافته است و به شما امکان می دهد گوشه ای لذت بخش از طبیعت را بر روی هر سقفی ایجاد کنید. انواع مختلفی از بام سبز وجود دارد:

روف گاردن گسترده

 این ساده ترین گزینه پوشش سبز است، با یک لایه کوچک (6-12 سانتی متر) از بستر و گیاهانی که نیاز به حداقل نگهداری دارند و در شرایط شدید رشد می کنند.

– روف گاردن نیمه فشرده

باغی است با گیاهان پوششی، انواع مختلف گیاهان، گیاهان چند ساله و بوته های کوچک. این نوع بام سبز امکان برنامه ریزی انواع کاشت و گسترش دامنه بهره برداری از قلمرو را فراهم می کند.

– روف گاردن فشرده

این یک نوع روف گاردن است که بسته به ضخامت ساختمان، می تواند یک لایه زیرین تا دو متر داشته باشد که امکان کاشت نه تنها بوته ها، بلکه درختان کم رشد را نیز فراهم می کند. این گزینه محوطه سازی تقریباً بی پایان است، فقط بودجه یا عدم وجود ایده های جدید می تواند آن را محدود کند. یک چمن، یک تخت گل، یک تراس و حتی یک جکوزی – همه اینها در یک سقف از نوع فشرده کاملاً امکان پذیر است.
در دنیای مدرن، سبز کردن سقف های مسطح هم از نظر اقتصادی و هم از نظر زیست محیطی بسیار مهم شده است. چرا؟ در اینجا چند استدلال وجود دارد:

اجرای روف گاردن

✓ روف گاردن دارای خاصیتی است که در زمان ما بسیار مرتبط است – در زمستان ساختمان را عایق می کند و در تابستان آن را خنک می کند. علاوه بر این استرس فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی را کاهش می دهد. فضاهای سبز جدیدی در سکونتگاه ها پدیدار می شود که باعث حفظ و بهبود پس زمینه اکولوژیکی قلمرو می شود. و اینها فرصت های اضافی برای حفاظت از گیاهان و جانوران و حفاظت از طبیعت در شرایط یک شهر مدرن است.

✓ پشت بام های سبز بارش های جوی را جمع آوری می کنند، در نتیجه بار روی فاضلاب را کاهش داده و آن را به گردش طبیعی باز می گرداند.

✓ به دلیل وجود روف گاردن ها در یک منطقه کوچک، سطح کاشت سبز افزایش می یابد. چنین باغی را می توان هم در پشت بام ساختمان های بلند و هم در تراس ها یا پشت بام خانه های خصوصی ایجاد کرد.

✓ بام سبز عایق صوتی و حرارتی ساختمان ها را افزایش می دهد.

✓ پوشش بام سبز اکثر مواد مضر موجود در محیط شهری را جذب می کند و تاثیر آلودگی شهری را کاهش می دهد.

همچنبن ببینید: تصاویر روف گاردن زیبا و مدرن!

باغ در طبقه سوم

بام های سبز امروزه در اروپا بسیار محبوب هستند. جهان به طور جدی به مشکلات زیست محیطی به ویژه در کلانشهرهای بزرگ فکر کرده است. مردم دائماً به دنبال راه‌هایی برای افزایش فضای سبز، بهبود محیط زیست و حفظ سلامت خود هستند. بهتر است در مورد چگونگی سبز شدن سقف ها با یک مثال بگوییم. یکی از مشتریان شرکت بام سبز، آقای روسنر و همسرش، رویای تغییر تراس آپارتمان جدید خود را در مرکز شهر اینگلشتات آلمان در سر داشتند. با کمک یک طراح منظر، می توان یک باغ زیبا روی پشت بام، در هوای آزاد، با تخت گل های واقعی و گیاهان در ظروف ساخت.

ساخت روف گاردن

فناوری ایجاد یک گوشه سبز در پشت بام

برای شروع، دال های قدیمی رو به رو برداشته شده و یک غشای ضد ریشه برای محافظت از عایق رطوبتی ساختمان قرار داده می شود. سپس لایه ای از ژئوتکستایل می آید که قادر به محافظت از غشا و ضد آب در برابر آسیب های مکانیکی است. و تنها پس از آن می توان “روح” هر بام سبز را ایجاد کرد – یک عنصر زهکشی به شکل سلولی با مهر زنی دو طرفه. در این پروژه به غشایی به ارتفاع 60 میلی متر نیاز بود که قادر است به طور همزمان مقدار آب مورد نیاز گیاهان را جمع آوری کند و آب اضافی را خارج کند و همچنین از طریق سوراخ هایی ریشه گیاه را تهویه کند. یک ژئوتکستایل فیلتر بر روی این عنصر ویژه قرار داده می شود تا قسمت های کوچکی از زیرلایه به سیستم وارد نشود. تراس محوطه سازی شده برای خود صحبت می کند. رویای روزنر محقق شد. فقط یک قدم فراتر از آستانه – و می توانید خود را در وسط چمنزار سبز و باغی باشکوه بیابید.

پیشنهاد می شود: خرید فلاور باکس

مراقبت و نگهداری از بام سبز

هنگامی که یک بام سبز ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفت، به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارد، مانند هرس فصلی، آبیاری و کود دهی. کافی است متخصصان 1-2 بار در سال سقف را بررسی کنند تا گیاهان در شرایط مطلوبی قرار گیرند. کوددهی گیاهان در دو سال اول مطلوب است. اما بستگی به نوع پوشش گیاهی روی پشت بام دارد. سپس می توانید هر 2-3 سال یکبار به گیاهان کود دهید. با همین نظم، باید گیاهانی را که مسیرها و فضاهای دیگر را خیلی سریع پر می کنند حذف کنید. نزدیکی حیات وحش باعث بهبود رفاه فرد می شود. تنها در چند متر مربع می توانید منبعی از طراوت و زیبایی را ایجاد کنید.

گیاهان برای روف گاردن گسترده و فشرده پشت بام

در محوطه سازی مدرن از همان گیاهان آشنا مانند باغ های سنتی استفاده می شود. در محوطه سازی گسترده، بخش عمده ای از گیاهان از دانه های گونه های مختلف و همچنین گیاهان مقاوم به خشکی تشکیل شده است: میخک، آیبریس، آلیزوم، زنگ کارپات، آویشن، فلوکس، شمعدانی. هنگام تشکیل به اصطلاح بام سبز فشرده در اروپای غربی، از انواع گیاهان چوبی استفاده می شود که خشکسالی و سایر شرایط شدید را تحمل می کنند: کاج، جارو، درخت عرعر، شمشاد، افرا، اسپیریا و غیره. ادیتا مدری، متخصص شرکت بام سبز مجارستان

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

09127393629