سه شنبه 08 فروردین 1402
09127393629
Azhman_group.co
o

در ساخت روف گاردن به چه نکاتی توجه کنیم؟

ساخت فرنیچر روف گاردن
بهترین متریال برای ساخت فرنیچر روف گاردن کدام است؟
دسامبر 15, 2021
اجرای روف گاردن
قیمت اجرای روف گاردن چقدر است؟
ژانویه 17, 2022

در ساخت روف گاردن به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای ساخت روف گاردن به چه فاکتور هایی باید توجه کنیم؟ چطور روف گاردن زبا تری داشته باشیم؟

حتی بام ‌های سبز، بام ‌های پوشیده از خاک و گیاه، سال ‌هاست که وجود دارند. به نظر می رسد مهم نیست که یک باغبان چقدر زمین داشته باشد، به نظر می رسد ما همیشه به دنبال فضای بیشتری هستیم و انواع روف گاردن بام هم در مکان های مسکونی و هم تجاری محبوبیت پیدا می کنند.

دلایل خوبی برای در اجرای روف گاردن روی پشت بام وجود دارد:

چرا ساخت روف گاردن را انجام دهیم؟

 • روف گاردن فضای استفاده نشده یا کم استفاده شده را در اختیار ما قرار می دهد.
 • روف گاردن ها، فضای خالی را زیبا می کند.
 • روف گاردن ها می توانند حریم خصوصی زیبایی را برای شما فراهم کنند.
 • روف گاردن می تواند بسیار دوستدار محیط زیست باشد
 • اینکه شما گاهی در معرض نور خورشید قرار بگیرید خوب است

ساخت روف گاردن

امکانات موجود برای روف گاردن

هنگام در نظر گرفتن روف گاردن روی پشت بام، چند جهت وجود دارد که باید به آنها بروید.

وزن روف گاردن به راحتی می تواند به 100 پوند برسد. در هر فوت مربع، قبل از اینکه کسی وارد آنجا شود. شما نیاز به استخدام یک مهندس سازه یا معمار برای انجام یک تحلیل سازه و احتمالاً یک شرکت حرفه ای برای نصب آن دارید.

ساده‌ ترین و شخصی ‌ترین رویکرد برای باغبانی روی پشت ‌بام، استفاده از ظروف و تخت‌های مرتفع است. می ‌توانید هر سبکی از باغچه روی پشت‌ بام را با گیاهانی که در ظرف رشد می‌کنند، از چند گیاه ساده گیاهی گرفته تا یک گلدان رسمی و زیبا ایجاد کنید. کانتینرها برای باغ های پشت بام بسیار مناسب هستند زیرا سبک، قابل حمل، انعطاف پذیر و مقرون به صرفه هستند.

مراقبت از روف گاردن

در حالی که مراقبت از گیاهان کانتینری روی پشت بام بسیار شبیه نگهداری گلدان روی زمین است، قبل از اینکه گلدان های خود را به بیرون بکشید باید چند ویژگی خاص روی پشت بام را در نظر بگیرید.

مجوز: ابتدا با صاحبخانه خود ویا مدیر ساختمان صحبت کنید. سوالات در مورد دسترسی، محدودیت های ارتفاع ساختمان، و مقررات آتش سوزی می تواند هر نوع استفاده از سقف را ممنوع کند.

ساخت روف گاردن

یکپارچگی سازه: مطمئن شوید که سقف می تواند بار را تحمل کند. برای انجام این کار یک گواهینامه مجاز دریافت کنید. خاک و گلدان ها در ابتدا سنگین هستند و با رشد گیاهان سنگین تر می شوند. اگر تا به حال سعی کرده اید یک گلدان پر از خاک مرطوب را جابجا کنید، می دانید که آب چقدر می تواند وزن اضافه کند.

دسترسی: چگونه می خواهید مواد و لوازم خود را وارد و خارج کنید؟ اگر در آپارتمان زندگی می کنید، مطمئن شوید که اجازه استفاده از آسانسور را دارید. برخی از شهرداری ها به چندین دسترسی خروج و احتمالاً روشنایی خروجی، اعلام حریق و روشنایی اضطراری نیاز دارند.

آب: آیا می توانید یک شلنگ را به پشت بام بکشید؟ نصب بشکه و آبیاری قطره ای را در نظر بگیرید.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید: آیا ساختمان های مجاور یا تراس بالای سر شما سایه می اندازند؟ هنگامی که گیاهان روی بتن متورم می شوند، حتی مقداری آفتاب نیز می تواند مشکل ساز باشد.

گرما: علاوه بر تابش خورشید بر روی سقف، گرمای محیط نیز از سطح سقف، ساختمان ‌های اطراف، ترامواها و اگزوزهای فلزی و سازه‌های تاسیساتی منعکس می‌شود. شما احتمالاً می خواهید یک نوع سایه، اگر نه برای گیاهان، برای خودتان ایجاد کنید.

باد: باد می تواند خیابان های مستقیم شهری را به ویژه در ارتفاعات بلند کند.

ساخت روف گاردن

ممکن است بخواهید نوعی دیوار یا نرده را در نظر بگیرید. اگر چنین است، احتمالاً باید دوباره کد ساختمان خود را از نظر ارتفاعات مورد نیاز و پایداری سازه بررسی کنید.

این امر به ویژه زمانی مهم است که ایمنی ساختمان موانعی را برای کودکان و حیوانات خانگی دیکته می کند.

حریم خصوصی: بیشتر پشت بام ها توسط خانه های همسایگان احاطه شده است. اگر پشت بام شما از ساختمان های اطراف خیلی دید دارد باید به فکر پوشاندن آن باشید. اگر می خواهید در این پشت بام روف گاردن داشته باشید لازم است تا از گیاهان خیلی بزرگ و پارتیشن و همچنین چتر های مخصوص برای پوشاندن فضای نشیمن در روف گاردن استفاده کنید.

سیم کشی برق: داشتن برق در پشت بام ضروری نیست اما بسیاری از امکانات را برای شما فراهم می کند و کار ها را ساده تر می کند. اگر میی خواهید در ش هم از روف کاردن استفاده کنید تنها استفاده از شمع کافی نیست و باید به فکر برق کشی به بام باشید.

انبار: لوازم بسیاری هستند که می توانید در پشت بام از آن ها استفاده کنید. ابزار ها، کود شیمیایی، کود آلی، بیل. فضا در پشت بام محدود است و نمی توان به راحتی جایی را برای انبار کردن اینگونه وسیله ها در نظر گرفت. بنابراین استفاده از قفسه های مخصوص کفایت می کند. برخی از روف گاردن ها دارای راه رو های باریکی هستند که برای قرار دادن قفسه بسیار مناسب اند. به هر حال لازم است تا مکانی را در پشت بام برای قرار دادن وسایل و ابرار های مخصوص باغبانی فراهم کنید.

هزینه: در نهایت چقدر می خواهید برای ساختا روف گاردن هزینه کنید؟ می توانید ابتدا وسایل و تجهیزات ضروری را تهیه کنید و یک روف گاردن کوچک متناسب با بودجه خود داشته باشید و بعدا اگر خواستید بیشتر هزینه کنید و باغچه و فضای نشیمن را در پشت بام خود را گسترش دهید.

نوع سنگ و یا چوبی که مورد استفاده قرار می دهید و سایر مصالح مربوطه و همچنین مبلمان، میز و وسایل الکترونیکی و … می توانند از مهم ترین مواردی باشند که در هزینه ها بسیار موثر هستند.

جدای از اینکه روف گاردن شما بزرگ است یا کوچک می توانید ساعات خوشی را در اینجا استراحت کنید و یا با دوستانتان جشن بگیرید.

امروز هر سقفی را می توان به قول خودشان اگر میل داشت سبز کرد. اما بیشترین علاقه دقیقاً سقف های مسطح با فرصتی برای ترتیب دادن یک واحه از طراوت و یک گوشه بهشت ​​برای استراحت است که در فضای سبز غرق می شود. باغچه روی پشت بام چیست و چه ویژگی هایی دارد، در زیر بررسی خواهیم کرد.

صرف نظر از هدف ساختمان، یک باغ کوچک را می توان بر روی پشت بام هر ساختمان ساخت، خواه یک کلبه شخصی، یک آپارتمان شهری با دسترسی به پشت بام، یک کافه، یک رستوران یا یک ساختمان اداری. شرط اصلی وجود یک پایه محکم و نصب صحیح سقف مخصوص است.

می توان گفت که شهرنشینان حتی بیش از ساکنان خانه های روستایی به چنین فضاهای سبز نیاز دارند. در یک کلانشهر پرجمعیت، فضای کمتری برای مناطق طبیعی و پارک ها وجود دارد، اما همه می خواهند هوای پاکی را تنفس کنند! یک مثال برای ما می تواند آلمان باشد – کشوری که در آن سبز شدن پشت بام ها بیشتر گسترده است. در حال حاضر، یک روف گاردن در طراحی تقریباً هر خانه جدید در اینجا گنجانده شده است. و پس از همه، این نه تنها یک نوع سقف موفق است، بلکه بخشی از اکوسیستم است که به آسمان منتقل شده است.

 

ساخت روف گاردن
باغ روی پشت بام روش های سبز شدن پشت بام خانه ها با عکس خانه رویایی

ویزگی ها روف گاردن

ما باید برای مدت طولانی در مورد مزایای باغ های روی پشت بام صحبت کنیم، زیرا مزایای چنین محوطه سازی خانه بسیار زیاد است.

 • روف گاردن باعث افزایش مساحت عملیاتی ساختمان می شود، زیرا پس از نصب سقف با طراحی خاص و محوطه سازی محوطه، فرصت تجهیز مکانی را برای استراحت راحت و دلپذیر به دست می آوریم.
 • چنین سقف هایی باعث کاهش آلودگی هوا و افزایش میزان اکسیژن می شود. و سبزی ها می توانند تقریباً یک چهارم گرد و غبار و مواد مضر موجود در هوا را در خود نگه دارند.
 • با توجه به خاصیت عایق حرارتی سقف و خاک مخصوص، گرمایش سقف در تابستان کاهش می یابد و در نتیجه کل ساختمان کاهش می یابد و در زمستان برعکس، گرما در داخل ساختمان جمع می شود و به بیرون نمی رود. . به این ترتیب، صرفه جویی قابل توجهی در منابع حاصل می شود – هزینه های گرمایش و تهویه مطبوع محل کاهش می یابد. در چارچوب کل شهر، تمرکز زیاد فضای سبز در پشت بام ساختمان ها حتی می تواند باعث کاهش دما در گرمای تابستان شود.
 • “روف گاردن” نه تنها خاصیت عایق حرارتی دارد، بلکه سطح سر و صدا را نیز کاهش می دهد که معمولاً در شهر کاملاً محسوس است.
 • علاوه بر این، بخشی از نزولات جوی را جذب می کند و از ریزش آن بر روی زمین و مخلوط شدن با فاضلاب جلوگیری می کند.
 • باغ روی پشت بام عمر مفید خود را افزایش می دهد، زیرا از اثرات نامطلوب شرایط آب و هوایی محافظت می کند. در معرض گرما، یخبندان، باران و برف قرار نمی گیرد، بنابراین ماندگاری بیشتری دارد.
 • و در پایان، بام های سبز همیشه خانه را زیبا می کنند و دکوراسیون واقعی آن هستند.

 

اجرای روف گاردن
باغ روی پشت بام روش های سبز شدن پشت بام خانه ها با عکس خانه رویایی
باغ روی پشت بام روش های سبز شدن پشت بام خانه ها با عکس خانه رویایی

انواع باغچه روی پشت بام

پشت بام ها را می توان به طور جزئی یا کامل با فضای سبز کاشت، بنابراین آنها را به دو نوع محوطه سازی تقسیم می کنند: گسترده و فشرده.

سبز شدن گسترده سقف ساختمان ها با استفاده از خاک سبک با ضخامت تنها 5-15 سانتی متر مشخص می شود. گیاهان بی نیاز در چنین خاکی رشد می کنند که فقط در اولین بار پس از کاشت نیاز به مراقبت دارند، سپس مراقبت از آنها، از جمله آبیاری، به حداقل می رسد. این نوع محوطه سازی اغلب فرشی از گیاهان همیشه سبز است که در پشت بام ساختمان های غیر مسکونی، گاراژها، انبارهای صنعتی و … استفاده می شود. علاوه بر این، می توانید یک چمن را در هر دو سقف صاف و شیبدار سازماندهی کنید (وزن سقف از 15 کیلوگرم در هر متر مربع تجاوز نمی کند) و تقویت اضافی پایه ساختمان مورد نیاز نیست.

roof garden
روف گاردن_گروه مهندسی آژمان
باغ روی پشت بام روش های سبز شدن پشت بام خانه ها با عکس خانه رویایی

محوطه سازی سقف را خودتان انجام دهید

محوطه سازی فشرده شامل کشت هر گونه گیاهی است که روی زمین رشد می کند، از جمله درختان. تصور کنید سقف با فونداسیون ساختمان چقدر باید محکم باشد تا بتواند وزن درختان کامل و همچنین لایه ای از خاک تا 80 سانتی متر، زهکشی و گاهی اوقات حتی بدنه های آبی را تحمل کند. در این مورد، بار روی سازه قابل توجه خواهد بود، گاهی اوقات به 800-900 کیلوگرم در هر 1 متر مربع می رسد.

 

باغ روی پشت بام روش های سبز شدن پشت بام خانه ها با عکس خانه رویایی
تصاویر روف گاردن
باغ روی پشت بام روش های سبز شدن پشت بام خانه ها با عکس خانه رویایی

برای دیدن تصاویر روف گاردن بیشتر می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

نحوه طراحی روف گاردن

برای طراحی روف گاردن از سقف موسوم به اینورژن که شبیه به پفک است استفاده می شود. بیایید ببینیم چه نوع ساختاری دارد.

برای شروع، بیایید با اساس کار کنیم. اصول طراحی روف گاردن وجود دارد: بهتر است که آنها صفحات بتونی مسلح باشند که قادر به تحمل بارهای سنگین هستند. همچنین امکان احداث باغ روی پشت بام به روش ریخته گری یکپارچه منتفی نیست.

باغ روی پشت بام روش های سبز شدن پشت بام خانه ها با عکس خانه رویایی
باغ روی پشت بام روش های سبز شدن پشت بام خانه ها با عکس خانه رویایی

اجرای روف گاردن

صرف نظر از اینکه روی دال های کف سیمان شن و ماسه می ریزید یا خیر، آنها باید از نفوذ رطوبت محافظت شوند. و چه راهی بهتر از عایق رطوبتی کامل برای نجات از رطوبت موجود در همه جا؟

مواد قیر-پلیمر رول شده بیشتر به عنوان یک ماده ضد آب استفاده می شود که لایه زیرین آن به صورت مکانیکی به پایه متصل می شود و لایه بالایی روی آن جوش داده می شود.

یک لایه عایق حرارتی روی آن گذاشته شده است، به عبارت ساده یک بخاری است. بیشتر اوقات ، اینها صفحات ساخته شده از فوم پلی استایرن اکسترود شده هستند که به طور محکم روی یکدیگر قرار می گیرند ، اما با هیچ چیز ثابت نمی شوند (در غیر این صورت امکان آسیب رساندن به ضد آب وجود دارد) ، در موارد شدید ، صفحات فوم پلی استایرن را می توان با استفاده از چسب وصل کرد. ، اما نیاز خاصی به این کار وجود ندارد.

بعد زهکشی می آید که بین دو لایه ماده به نام ژئوتکستایل “پنهان می شود” – این یک ماده نورد شده است که در یک لایه بدون چین قرار می گیرد و نوارها یکی روی دیگری همپوشانی دارند. لایه ای از سنگریزه یا شن با کسری 15-30 میلی متر و ضخامت 50 میلی متر به عنوان زهکش استفاده می شود.

روی این پای می توانید خاک بریزید و گیاهان و درختان بکارید. در میان درختان، درختان سوزنی برگ و درختان میوه و تزئینی کم رشد محبوب هستند. مانند یک باغ معمولی، می توانید در اینجا چمن کاری بکارید. تخت گل ها، حاشیه های زندگی یا حصارهای کوچک را برای آنها بسازید که قبلاً در اینجا در مورد آنها صحبت کرده ایم. و همچنین مسیرهایی ایجاد کنید و حتی یک حوض کوچک بسازید. اگر نمی دانید کدام گیاهان را انتخاب کنید، مقاله ما در مورد رنگ های بالکن را بخوانید. در آنجا می توانید ایده های مناسب برای خود پیدا کنید.

باغ روی پشت بام روش های سبز شدن پشت بام خانه ها با عکس خانه رویایی
باغ روی پشت بام روش های سبز شدن پشت بام خانه ها با عکس خانه رویایی

مانند هنگام طراحی تراس. تخت های آفتابگیر را می توان روی سقف قرار داد. صندلی، بانوج. میز و سایر مبلمان باغ. آلاچیق برای گیاهان بالارونده، سایبان و سایبان نیز در اینجا مفید خواهند بود.

باغ روی پشت بام روش های سبز شدن پشت بام خانه ها با عکس خانه رویایی
باغ روی پشت بام روش های سبز شدن پشت بام خانه ها با عکس خانه رویایی
باغ روی پشت بام روش های سبز شدن پشت بام خانه ها با عکس خانه رویایی

واضح است که بعید است که خودتان موفق به ایجاد باغی در پشت بام شوید، اگرچه با یک رویکرد شایسته، چنین نتیجه ای از رویدادها نیز امکان پذیر است. نکته اصلی در اینجا این است که تمام بارهای روی سقف را در نظر بگیرید و نصب سقف وارونه را به درستی انجام دهید، در غیر این صورت نمی توان از مشکلات یکپارچگی سقف جلوگیری کرد.

برای ساخت و اجرای روف گاردن با کارشناسان ما با شماره ۰۹۱۲۷۳۹۳۶۲۹ تماس بگیرید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

09127393629