شنبه 08 بهمن 1401
09127393629
Azhman_group.co
o
نرده چوبی پله،طراحی نصب و اجرا
نوامبر 28, 2022
پله چوبی
7 ایده مدرن و جذاب برای پله چوبی ویلایی
دسامبر 22, 2022

روف گاردن: نکاتی برای باغ بام خود

طراحی و اجرای روف گاردن

شهرهای ما پرتر و پرتر می شوند – هوا به ویژه از گازهای خروجی اگزوز و گرد و غبار ریز رنج می برد. و گرما نیز در تابستان ما را در مناطق شهری آزار می دهد. برای مقابله با کثیفی موجود در هوا، جایگزین های کارآمد و زیبایی وجود دارد – مانند بام سبز .

در ادامه توضیح می دهیم که روف گاردن چیست، چه مزایایی دارد و چه گیاهانی برای چنین پروژه ای مناسب هستند.

روف گاردن چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، بام سبز بر روی پشت بام خانه ایجاد می شود. نما را هم می توان کاشت و بعد اثر گذاشت. این پروژه معمولاً منجر به به اصطلاح باغ های پشت بام می شود که بخشی از ساختمان های اکولوژیکی هستند. انواع مختلفی از بام سبز وجود دارد. دو نوع متداول کاشت گسترده و فشرده هستند.

مزایای روف گاردن

جنبه های مثبت روف گاردن بی پایان به نظر می رسد. پشت بام ها گرما و آب را از طریق توسعه ذخیره می کنند. در دماهای بسیار بالا، آنها به سختی گرم می شوند و بنابراین خانه را خنک تر از حد معمول نگه می دارند – اغلب حتی می توانید بدون تهویه مطبوع نیز این کار را انجام دهید.

علاوه بر این، عایق رطوبتی سقف توسط لایه های کاشت محافظت می شود و در نتیجه طول عمر آن افزایش می یابد. تعادل انرژی خانه را نیز می توان به طور پایدار با بام سبز بهبود بخشید. یک جنبه بسیار مهم فیلتر گرد و غبار ریز است. ذرات گرد و غبار و آلاینده ها توسط گیاهان از هوا فیلتر می شوند و در نتیجه آب و هوا را بهبود می بخشند.

بام سبز برای حیوانات نیز مفید است. کاشت روی پشت بام به پرندگان، پروانه ها و سایر حشرات زیستگاه اضافی می دهد.

سایر اثرات مثبت بام سبز عبارتند از:

  • حفاظت از عایق رطوبتی سقف
  • عایق صدا
  • کاهش تابش گرما در زمستان

معایب روف گاردن

برخلاف مزایا، معایب بام سبز محدود است. احتمالاً مهمترین نکته هزینه است. یک بام سبز برای برنامه ریزی، سازماندهی و کاشت زمان زیادی می برد. بر این اساس هزینه ها نیز نسبتاً بالاست. با این حال، اگر به مزایای چنین کاشت نگاه کنید، قیمت کاملاً موجه است.

علاوه بر هزینه‌ها، وقتی صحبت از بام‌های سبز می‌شود، همه چیز حول محور نگهداری می‌چرخد . زیرا اگر می خواهید کارآمدترین بام سبز ممکن را ایجاد کنید، باید به طور منظم و فشرده از گیاهان نیز مراقبت کنید. بنابراین باید مطمئن شوید که زمان کافی برای بام سبز وجود دارد. در مورد بام‌هایی که به شدت سبز شده‌اند، نگهداری اغلب پیچیده‌تر است و می‌توان آن را با باغچه مقایسه کرد، برای مثال، گیاهان باید در روزهای گرم به‌طور جداگانه آبیاری یا آبیاری شوند.

کدام سقف ها برای بام سبز مناسب هستند؟

قبل از تصمیم گیری در مورد بام سبز، باید مطمئن شوید که کدام سقف در دسترس شماست. سقف های مسطح برای هر دو بام سبز فشرده و گسترده مناسب هستند. این نه تنها شامل سقف های مسطح ساختمان های مسکونی و اداری، بلکه سقف های گاراژ (زیرزمینی) نیز می شود.

روف گاردن گسترده به ویژه برای سقف های شیبدار مناسب است.

اگر می‌خواهید روی سقف شیبدار گیاهان بکارید ، کاشت گسترده را توصیه می‌کنیم، زیرا سقف‌های شیبدار اغلب نمی‌توانند استرس بام‌های سبز شدید را تحمل کنند. همچنین باید بررسی کنید که شیب سقف چقدر شیب دار است. به این ترتیب می توانید تعیین کنید که آیا برای کاشت به حفاظ برشی نیاز دارید یا خیر.

ساخت صحیح روف گاردن

یک روف گاردن به ساختار خاصی نیاز دارد . ساختار اصلی سقف مستقل از نوع سبز شدن است.

برای جلوگیری از نفوذ ریشه ها به عایق رطوبتی سقف، می توان یک ورق محافظ ریشه را روی پوشش معمولی سقف قرار داد. به دنبال آن تشک محافظ ذخیره سازی، عناصر زهکشی و فلیس فیلتر قرار می گیرد. اکنون که سقف به اندازه کافی پوشش داده شده و آب بندی شده است، می توان بستر را توزیع کرد. سپس سقف با بذر کاشته می شود.

بام های سبز گسترده وزن کمتری نسبت به بام های سبز فشرده دارند. آنها همچنین دارای یک لایه عملکردی نسبتا نازک هستند. ضخامت لایه پوشش گیاهی باید بین 3 تا 15 سانتی متر باشد. بدون عایق حرارتی، لایه می تواند تا 20 سانتی متر ضخامت داشته باشد.

ضخامت لایه رویشی بام های سبز فشرده بین 5 تا 25 سانتی متر و بدون عایق حرارتی تا 30 سانتی متر می باشد.

 

بام سبز فشرده

روف گاردن فشرده یک منظره باغ در پشت بام است. نه تنها گل ها یا گیاهان کاشته می شوند، بلکه بوته ها، گیاهان چند ساله، چمن یا حتی درختان نیز کاشته می شوند.

این نوع سبزی اغلب برای مقاصد دیگر استفاده می شود. مناطق تراس و صندلی بسیار محبوب هستند. حوض ها یا مناطق بازی برای کودکان نیز می توانند در اینجا ایجاد شوند.

مهم: یک بام سبز فشرده نیاز به مراقبت زیادی دارد. این شامل آبیاری منظم و تامین مواد مغذی است. با مراقبت مناسب، شرایط برای باغ پشت بام مشابه شرایط موجود در خاک طبیعی است. شما همچنین باید استاتیک خانه را در نظر بگیرید، زیرا این نوع سبز شدن از سایرین سنگین تر است.

طراحی و اجرای روف گاردنگیاهان مناسب برای روف گاردن فشرده

اصولاً تمام گیاهانی که می توان در باغچه کاشت نیز برای روف گاردن فشرده مناسب هستند. رایج عبارتند از:

هزینه روف گاردن فشرده چقدر است؟

با یک روف گاردن فشرده، شما باید هزینه های بالاتری نسبت به بام سبز گسترده داشته باشید. بسیاری از شهرداری ها از ایجاد بام سبز با 10-20 یورو برای هر متر مربع حمایت می کنند. از طرف دیگر، برخی از شهرداری ها نیز درصدی از هزینه ها را تقبل می کنند.

به طور متوسط، شما باید 50-100 یورو در هر متر مربع انتظار داشته باشید .

 

روف گاردن گسترده

بام های سبز گسترده می توانند به عنوان یک جایگزین زیست محیطی برای حفاظت از سطح معمولی مانند شن عمل کنند. ارتفاع نصب کم، کاشت و مراقبت از گیاهان را آسان تر می کند. دو تعمیر و نگهداری در سال معمولاً کافی است.

بام های سبز گسترده با شرایط آب و هوایی شدید مانند برف، یخبندان، باران یا گرما سازگار هستند و به ندرت به طور فعال مورد استفاده قرار می گیرند. آنها عمدتاً در خدمت جبران زیست محیطی طبیعت بیش از حد ساخته شده هستند. هدف این است که گیاهان تا حد زیادی خود نگهدار و در حال توسعه باشند.

در بام سبز گسترده نیز می توان از انواع گیاهان گلدان ها و فلاورباکس چوبی استفاده کرد

هزینه روف گاردن گسترده چقدر است؟

برنامه های بودجه شهرداری نیز برای روف گاردن گسترده در دسترس است. با این نوع بام سبز می توانید برای هر متر مربع 25-50 یورو حساب کنید.

سیستم خورسیدی در روف گاردن

ترکیبی از یک بام سبز با یک سیستم خورشیدی از ایده زندگی آگاهانه نسبت به محیط زیست پشتیبانی می کند و حتی سودمند است: این سیستم ها به لطف گیاهان خنک کننده به درجه بالاتری از کارایی دست می یابند. علاوه بر این، بار سیستم خورشیدی به طور مساوی بر روی پوشش سقف توسط لایه زهکشی و زیرلایه توزیع می شود، به طوری که از تنش بیش از حد جدا جلوگیری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09127393629