مقالات

بهترین نرده راه پله کدام است؟

اگرچه ممکن است اینطور به نظر نرسد، اما انواع مختلفی از پله ها وجود دارد که می توان آنها را در خانه قرار داد تا از طبقه ای به طبقه دیگر بالا رفت. مارپیچ، مستقیم، L شکل و غیره. یکی برای هر نوع خانه، راه پله و نیاز. و همانطور که چندین نوع پله وجود دارد، نرده هایی نیز برای آن وجود دارد. تعداد انواع نرده ، اگر بیشتر از پله ها نباشد، وجود دارد.

ممکن است بهترین نرده راه پله یک عنصر صرفاً زینتی به نظر برسد، نرده ها عملکرد بسیار مهمی دارند. از یک طرف، آنها از افتادن هرکسی که از پله ها پایین می رود به دلیل حواس پرتی یا حرکت بد، از سوراخ آنها جلوگیری می کنند. از سوی دیگر، آنها به عنوان تکیه گاه برای کمک به پایین یا بالا رفتن از پله ها عمل می کنند.

علاوه بر این، عملکرد تزئینی نیز دارند . تنوع زیاد آن تنها به ظاهر آن اشاره نمی کند. همچنین به اتمام آنها و موادی که می توان با آنها ساخت. چوب، فولاد، آهن و غیره مطمئناً هنگام انتخاب یکی از موارد متناسب با خانه، یک مورد مناسب را پیدا خواهید کرد. اما برای این کار باید انواع نرده های موجود در بازار را بشناسید.

استانداردهایی که برای انواع نرده ها باید رعایت شود

قبل از اینکه انواع نرده های موجود را بدانید، راحت است بدانید که برای نصب آنها باید یک سری قوانین اساسی را رعایت کنید. در غیر این صورت ممکن است بی جا و بی فایده باشند. یا حتی خطرناک باشد.

ارتفاع نرده ها باید بین 90 سانتی متر تا 1.10 متر باشد. به این ترتیب برای کسانی که از پله هایی که روی آن قرار می گیرند بالا و پایین می روند راحت خواهند بود. آنها همچنین باید حداقل فاصله را از نزدیکترین دیوار داشته باشند. این فاصله بیش از حد نیست: فقط 4 سانتی متر . بنابراین هنگام بالا رفتن از پله خطری برای گرفتن دست شما وجود ندارد.

افراد مسن معمولاً برای بالا و پایین رفتن از پله ها به پشتیبانی از نرده نیاز دارند. بنابراین آنهایی که در خانه هایی قرار می گیرند که سالمندان در آن حضور دارند باید یک سری ویژگی ها را داشته باشند. برای شروع، آنها باید محکم باشند و احساس امنیت را ارائه دهند . و باید نرده ای داشته باشند که به آن بچسبند.

در این صورت متریال مورد استفاده ترجیحاً فلز و چوب خواهد بود. به خصوص دومی، زیرا اگر به گونه ای تراشیده شود که گرفتن آن را تسهیل کند، برای افراد مسن بسیار راحت خواهد بود. بنابراین، آنها می توانند برای بالا یا پایین رفتن از پله ها بهتر نگه دارند.

در مورد کودکان نیز هنگام نصب نرده باید مراقب باشید. بنابراین، باید اطمینان حاصل شود که اگر آنها از چندین میله تشکیل شده اند، جداسازی مناسبی داشته باشند تا بچه های کوچک هنگام قرار دادن یک دست یا پا بین دو تای آنها گیر نکنند.

انواع نرده راه پله

نکاتی که باید قبل از انتخاب بهترین نرده راه پله در نظر بگیرید

قبل از بررسی انواع بهترین نرده راه پله موجود، لازم است به نکاتی توجه شود. به عنوان مثال، اگر در فضای باز یا داخل خانه قرار داده شود . موادی که در ساخت آن استفاده خواهد شد یکسان نخواهد بود. آنهایی که به مقصد بیرونی هستند مقاومت بیشتری خواهند داشت. همچنین پوشش شما متفاوت خواهد بود.

شما همچنین باید طراحی آن و موادی که با آن ساخته شده است را در نظر بگیرید. هدف دومی این است که با خانه و مبلمان موجود در آن همخوانی داشته باشد. در صورتی که نرده ها برای پله های یک بلوک آپارتمانی باشد، یک مدل مقاوم که به خوبی متناسب باشد کفایت می کند.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
استفاده از بهترین چوب ها برای پله چوبی دوبلکس

از طرف دیگر، توصیه می‌شود در نصب نرده‌ها، در نظر داشته باشید که چه کسانی از پله‌ها استفاده می‌کنند. همانطور که ما توضیح دادیم، اینطور نیست که در خانه ای که قرار است آن را در آن قرار دهند، به عنوان مثال، بچه های کوچک هستند تا افراد بزرگتر.

بهترین نرده راه پله کدام است؟

نرده چوبی

نرده های ساخته شده از چوب در خانه های روستایی بسیار رایج است. همچنین در مناطق روستایی. آنها عمدتاً در داخل خانه استفاده می شوند و از نظر شکل کاملاً شبیه به فلزات هستند. البته به جز کابل های فولادی.

البته، چوب اجازه می دهد تا انواع مختلفی از اشکال به نرده ها داده شود، زیرا چوب برخلاف فلزات قابل پردازش یا کنده کاری است. بنابراین، دیدن نرده هایی با نقش هایی که روی سطح آن ها حک شده است، یا با اشکال مختلف روی نرده، غیرعادی نیست. در نرده چوبی ا نیز معمول است که میله هایی به اشکال مختلف حکاکی شده باشند.

نرده ها

در نهایت، نرده‌های چوبی نیز امکان پرداخت انواع مختلف را فراهم می‌کنند. برای شروع، می توان آنها را بدون درمان رها کرد. یعنی با چوب طبیعی در هوا. البته، به درستی جلا داده شده، برای جلوگیری از پارگی های شل. در غیر این صورت، افرادی که دست خود را در امتداد نرده شما می کشند ممکن است گیر کنند.

نرده های چوبی را نیز می توان لاک یا رنگ آمیزی کرد. نه تنها با رنگ صاف، بلکه می توان تکنیک ها و سبک های مختلف رنگ آمیزی را نیز روی آنها اعمال کرد.

ترکیب نرده چوبی با پله چوبی گرد و پله چوبی دوبلکس زیبایی فوق العاده ای دارد.

برای سفارش انواع نرده چوبی مدرن راه پله می توانید با کارشناس گروه مهندسی آژمان در تماس باشید.

بهترین نرده راه پله:نرده های فلزی

بسته به موادی که عمدتاً در ساخت آن استفاده شده است، انواع مختلفی از نرده ها وجود دارد. مثلاً نرده های ساخته شده از فولاد یا آهن و مشتقات آن. این نرده ها شامل تمام آنهایی است که از مواد چدن، آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ ساخته شده اند.

در صورتی که قرار است از این نوع مواد برای نمای بیرونی خانه استفاده شود، از محافظت کافی اطمینان حاصل کنید. به این ترتیب می توان از خوردگی جلوگیری کرد. اگر نرده فلزی را انتخاب کنید که در برابر آن محافظت نشده باشد، به سرعت خراب می شود. بنابراین، در صورت تمایل به نصب نرده فولادی، به عنوان مثال، باید به خوبی از آب و هوای نامناسب محافظت شود. همچنین از رطوبت.

نرده فلزی راه پله

این نرده ها از عناصر مختلفی تشکیل شده اند که به صورت عمودی و افقی قرار گرفته اند. می توان آن را از میله های جامد، با نرده صاف یا با طرح ها تشکیل داد. همچنین ممکن است فقط از چند کابل موازی که تحت کشش قرار گرفته اند ساخته شود.

ممکن است توسط یک نرده پوشیده شود یا نباشد . این یکی از سبک ترین و ساده ترین نسخه های نرده برای راه پله است. نرده های ساخته شده از بلوک های فولادی صاف گران تر هستند، زیرا به دست آوردن صفحات فولادی صاف دشوارتر است. در هر صورت، اینها نرده های بسیار مقاومی هستند که می توانند در شرایط خوب برای مدت طولانی دوام بیاورند.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
10 مزیت نرده چوبی بالکن

نرده های شیشه ای، قوی تر از آن چیزی که به نظر می رسد

علاوه بر چوب و فلز، انواع دیگری از نرده های ساخته شده از مواد وجود دارد که در ابتدا ممکن است غیرعادی به نظر برسند. مثلا شیشه. تا همین چندی پیش، یافتن نرده های ساخته شده از این ماده معمول نبود. اما مد تغییر می کند و امروزه از نرده های شیشه ای هم در داخل و هم در فضای باز استفاده می شود.

شیشه های به کار رفته در ساخت این نوع پله ها کاملاً مقاوم و بسیار روشن است و در اتاق هایی که نور زیادی مورد نیاز است عالی است . همچنین برای آنهایی که دارای عناصر طراحی مبلمان هستند یا در آنها شیشه غالب است.

این نوع نرده علاوه بر فضای داخلی، در فضای باز نیز قابل استفاده است. البته ایرادات بیشتری نسبت به انواع دیگر نرده ها دارند. به عنوان مثال، از آنجایی که آنها بسیار سنگین هستند، به نوعی لنگر قوی نیاز دارند . در غیر این صورت می شکند و نرده ها جدا می شوند.

نرده شیشه ای راه پله

در مورد طراحی این نرده ها، رایج ترین آنها یافتن نرده های شیشه ای است که از یک صفحه شیشه ای پیوسته تشکیل شده اند. یا در یک طرف پله ها، یا هر دو. به طور کلی، روی صفحه شیشه ای یک نرده برای تسهیل در دست گرفتن و بالا و پایین رفتن از پله ها وجود دارد.

همچنین باید در نگهداری آن بسیار دقت کرد که معمولاً گرانتر از نرده های ساخته شده از مواد دیگر است. علاوه بر تمیز کردن نسبتاً مکرر، لازم است بررسی شود که آیا ترک خورده اند یا بریدگی یا سوراخ های کوچکی دارند. در این صورت، آنها باید در اسرع وقت تعمیر شوند.

نرده سفارشی و محکم

نرده های فضای باز، علاوه بر فلز یا شیشه، معمولا از مواد جامد ساخته می شوند. جدای از این ویژگی، آنها نیز معمولاً بر اساس طرح های مشتری که قرار است در خانه او نصب شود، ساخته می شوند. یا از متخصصانی که اصلاحات را بر عهده دارند.

این نوع نرده ها معمولا از مصالحی مانند سیمان، بتن یا آجر ساخته می شوند. به همین دلیل است که یافتن آنها در داخل خانه بسیار نادر است. آنها خیلی با محیط سازگار نیستند. علاوه بر این، نصب آن به طور کلی به فضای بیشتری نسبت به نصب نرده از مصالح دیگر نیاز دارد.

این نوع نردبان ها علاوه بر اینکه کاملاً مقاوم هستند، معمولاً دارای دوام طولانی هستند. و برای انجام آن نیز در شرایط خوب. آنها همچنین در برابر ضربه و آب و هوای نامساعد کاملاً مقاوم هستند .

تنها چیزی که می تواند این نرده ها را به خصوص در مناطق مرطوب زشت کند، کپک زدن است. یا اینکه آنها شروع به نشان دادن لکه های سبز یا سیاه می کنند. این معمولاً به دلیل اثر رطوبت روی نرده اتفاق می افتد. بنابراین لازم است نرده ها را هر از چند گاهی و در صورت امکان با یک واشر فشاری به طور کامل تمیز کنید.

نرده های فرفورژه

نرده های فرفورژه ، فلزی، شاید از نوع نرده هایی هستند که گزینه های سفارشی سازی بیشتری را ارائه می دهند. شما می توانید یک طرح سفارشی با طرحی که شخصی که قرار است آن را انجام دهد قبلاً طراحی کرده است سفارش دهید یا روی یکی با طرح خود شرط بندی کنید. اگر برای آماده کردن نردبان عجله دارید و مشکلی ندارید که شخصی سازی را قربانی کنید، گزینه اول زمان ها را کاهش می دهد. اما اگر یک راه پله فرفورژه را کاملاً مطابق میل خود می خواهید و عجله ندارید آن را طراحی کنید.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
روف گاردن در تراس: ایده هایی برای طراحی

این نوع راه پله امکانات و ترکیبات طراحی بی پایانی را ارائه می دهد. البته در نصب نرده فرفورژه باید دقت کرد که با استایل بقیه خانه بد جلوه نکند. به طور کلی، نرده های فرفورژه در فضای باز به خوبی کار می کنند . و در داخل خانه برای طراحی خانه ها و مبلمان کلاسیک مناسب هستند . همچنین با سبک بوهمی .

اگر آهن فرفورژه را فقط به عنوان ماده ای برای نرده دوست ندارید، باید بدانید که می تواند کاملاً با مواد دیگر مانند فلز یا چوب ادغام شود. شما فقط باید در هنگام طراحی آن را به تخیل خود آزاد کنید و با هر کسی که قرار است آن را همانطور که می خواهید بسازد، با جزئیات موافقت کنید.

البته نرده فرفورژه در دسترس همه بودجه ها نیست. موادی که با آن ساخته می شوند معمولاً بسیار گران است. علاوه بر این، این نوع نرده ها نیازمند ساعات کار زیادی هستند. از سوی دیگر، باید توسط متخصصان متخصص ساخته شود. این به همراه زمان صرف شده برای آن، قیمت آن را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد .

چند نکته برای انتخاب نرده

اگر خانه ای که قرار است نرده در آن قرار گیرد چندین طبقه باشد و طبقات آن متر مربع زیادی نداشته باشد از پله ها مکرر استفاده می شود . بنابراین، نرده‌ای که این موارد را محدود می‌کند، نسبت به زمانی که مثلاً روی پله‌هایی که به سمت اتاق زیر شیروانی بالا می‌روند، قرار داده شود، دچار سایش بیشتری می‌شود.

در این مورد، توصیه می شود نرده ای را انتخاب کنید که طراحی و مواد آن در اولویت عملکرد و مقاومت باشد. راحت است که یکی را انتخاب کنید که مقاوم باشد و زمان می برد تا سایش نشان داده شود. بنابراین، به عنوان مثال، یک نرده بنایی یا یک نرده چوبی جامد در این موارد توصیه می شود . اگر فلزی را انتخاب می کنید، باید نسبتاً جامد باشد.

در صورتی که نرده روی راه پله ای است که پله های زیادی ندارد ، می توانید یکی را با مواد سبک تر انتخاب کنید . مثلا شیشه یا فولاد. همچنین مناسب ترین مکان برای آینده نگرانه ترین طرح ها است.

علاوه بر این، سبکی که خانه در آن ساخته شده است باید در نظر گرفته شود. همچنین جایی که تزئین شده است. همانطور که در مورد نرده های فرفورژه دیدیم با همه محیط ها تناسب ندارند. همین امر در مورد چوب های ساخته شده با روکش کلاسیک نیز اتفاق می افتد . آنها فقط در محیط های روستایی یا در محیط های کلاسیک  که چوب غالب است ظاهر خوبی خواهند داشت.

بنابراین، در خانه‌های سبک مدرن می‌توانید آوانگاردترین نرده‌ها را از جنس استیل و شیشه انتخاب کنید. یا برای موارد شخصی که به طور خاص برای خانه طراحی شده اند

امیدواریم با توجه به توضیحات داده شده جواب سوال بهترین نرده راه پله کدام است را یافته باشید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها