مقالات

انواع پله چوبی

پله چوبی
پله چوبی راهی برای رسیدن به سایر طبقات است- و شما می توانید آنها را به روش های مختلف به همراه معمار خود طراحی کنید. چه مستقیم به سمت بالا، چه با پاگرد برای توقف کوچک یا با کمی پیچ – راه پله بدون شک یکی از مهمترین عناصر طراحی یک خانه است. ما رایج ترین فرم ها را برای استفاده در فضای داخلی ارائه می دهیم.

انواع پله چوبی

انواع پله چوبی

پله چوبی مستقیم

مستقیم با پله های مستقیم، یک مسیر به صورت خطی به سمت بالا منتهی می شود. بسته به شیب، به فضای نسبتا زیادی در اتاق نیاز دارد. راه‌پله‌ های مستقیم آزادانه می‌توانند بر تصویر کلی اتاق تسلط داشته باشند – مانند این پلکان چوبی با بند‌ های فولادی از Elemental Metalworks . راه پله دایره ای شکل که پله های این اتاق به آن منتهی می شود، برجسته بصری است و اجازه می دهد نور به طبقه همکف نفوذ کند.

راه پله تک پاگرد

ساده ترین راه پله، پله تک پروازه و مستقیم است. این دو طبقه را بدون فرود میانی یا چرخش پله ها به هم متصل می کند.

پله چوبی دو مسیره

اگر مسیر ها با پاگرد قطع شود، پلکان مستقیم دو مسیره است. در این خانه در کلن، که توسط Benjamin von Pidoll Architektur طراحی شده است، سکو به قسمت دیگری از ساختمان در نیمه راه می رسد. به لطف ساختار تک تیر و نرده های شیشه ای، راه پله و فرود شناور به نظر می رسد.

راه پله چوبی زاویه دار دو مسیره با پاگرد یک ربع

پله هایی که در زاویه قائم با یکدیگر قرار دارند را می توان با استفاده از  پاگرد یک چهارم به یکدیگر متصل کرد. سکوهای ربع دارای پلان تقریباً مربعی هستند. تیم معماری  یک راه پله چوبی دوبلکس کنسولی را برای یک ویلای مدرن انتخاب کردند. کف پله های چوبی در طراحی  به نظر می رسد شناور هستند.

پله های U شکل بدون چرخش با پاگرد نیم

این احتمالاً یکی از پرکاربردترین پله ها است. این دو مسیر توسط یک نیم پلتفرم به هم متصل می شوند. در این مثال، انواع مختلفی از ساخت و ساز ترکیب شده است: پله ها به عنوان یک بلوک تا پاگرد طراحی شده اند، پس از آن صعود بر روی پله های کنسولی ادامه می یابد. یکی از جزئیات خوب این پلکان، پنجره ای است که در سطح پاگرد استفاده شده و کل اتاق را روشن می کند.
انواع پله چوبی:پله چوبی U شکل

پلکان U شکل سه مسیره و دو پاگرد

چرخش 180 درجه ای که در سه مسیر و دو پاگرد توزیع شده است این شکل پله را مشخص می کند. ساخت و ساز به عنوان یک راه پله دو ریلی باعث می شود که یک سازه بسیار فیلیگرنی باشد که مانند این پروژه توسط شرکت ساخت و ساز آمریکایی، حتی در مقابل یک پنجره پانوراما خیلی حجیم به نظر نمی رسد.

راه پله ها ربع پیچ

در تصویر یک پله با پله های ترسیم شده، به طور دقیق تر یک پله با یک ربع چرخش را می بینیم.پله‌های ربع‌ پیچ پلکان‌های ربع‌ پیچ از دو مسیر در زوایای قائم به یکدیگر تشکیل شده‌اند که با یک پاگرد به هم متصل نمی‌شوند، بلکه با پله‌های زاویه‌دار به هم متصل می‌شوند – که در اصطلاح فنی به آن «کشیده‌شده» گفته می‌شود. دومی پله ای را ارائه می دهد که به اندازه گام های معمولی ایمن نیست، زیرا سطح پله به سمت گونه داخلی کاهش می یابد و به سمت بیرون افزایش می یابد. اگر راه پله ربع چرخشی در امتداد دیوار باشد، به عنوان راه پله اتاق ابزار مناسب است. در این راهرو نیز از فضای باز زیر پله ها به عنوان انباری استفاده می شد.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
نرده چوبی، انواع و قیمت
انواع پله چوبی
مزیت این ساخت و ساز صرفه جویی در فضا است: به ویژه در اتاق های کوچک، اغلب فضایی برای سکو وجود ندارد. چرخش یک چهارم می تواند در وسط پله ها، در خروجی یا در خروجی باشد.
انواع راه پله چوبی

انواع پله چوبی:نیمه چرخشی

پله های نیمه چرخشی جهت حرکت خود را بین ورود و خروج 180 درجه تغییر می دهند. یک راه پله رشته ای باریک و با صرفه جویی در فضا توسط معماران کارخانه لیپتون برای این خانه نیمه مجزا در لندن انتخاب شد.

پله چوبی S شکل

پلکان S شکل

پلکان تک مسیره با شکل S یکی از انواع پله چوبی است، مانند این راه پله رشته باریک در یک محوطه ورودی در دوون، از نظر بصری پیچیده و در عین حال کمیاب است.
ویژگی خاص آن: یک بار به چپ و یک بار به راست می چرخد. این به پله یک تجربه هیجان‌انگیز را ارائه می‌کند، زیرا او در یک جهت شروع می‌کند و به پایان می‌رسد، اما مسیر راه رفتن خود را دو بار در بین آن تغییر می‌دهد.
پله چوبی گرد

انواع پله چوبی:پلکان مارپیچ

یک پلکان مارپیچ دایره ای یا بیضی شکل است و دارای پله های نوک تیز یکنواخت است که در داخل باریک تر و از بیرون عمیق تر است. همانطور که در این راه پله  دیده می شود، ریسمان بیرونی و نرده بیرونی بلندتر از معادل های داخلی خود هستند.
معمولی پلکان مارپیچ، به نام چاه پله نیز شناخته می شود ستونی که پله ها دور آن می پیچند. این راه پله چوبی چشم نواز را می توان از بالای پلکان خانه ای در لس آنجلس در تصویر بالا مشاهده کرد. ترکیب چوب های روشن و تیره و گونه های رنگ آمیزی شده سفید آن را به یک چشم نواز واقعی تبدیل کرده است!
پله چوبی قوسی

پله های قوسی

راه پله های قوسی نیز در انواع پله چوبی جزو پله های مارپیچ به حساب می آیند. هرچه کمان صاف تر باشد، به فضای بیشتری نیاز دارد. با این حال، به دلیل این سخاوت، بسیار خاص به نظر می رسد.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
فلاور باکس چیست؟
انواع پله چوبیطراحی داخلی جرالد هنینگ
پله چوبی گرد

پله چوبی گرد

پله چوبی گرد در مقایسه با راه پله مارپیچ فقط یک نرده و یک ستون دارد. پله ها توسط دوکی که بار را حمل می کند در مرکز نگه داشته می شوند.
راه پله های گرد می توانند به سمت راست یا چپ بپیچند – پلکانی که از Hennings Börn Interiors در تصویر به سمت چپ می پیچد. به خصوص در مزونت ها، این پله ها اغلب به دلیل اشغال کم فضا نصب می شوند. با این حال، آنها به عنوان مسیرهای ترافیکی برای استفاده منظم در نظر گرفته نشده اند.

راه پله Y شکل
Y-stairs

این شکل از پله ها در واقع فقط از ویلاها یا قلعه های باشکوه شناخته شده است. طرح Y شکل یکی از معرف ترین طرح های پله است و (متاسفانه) فقط برای خانه هایی با فضای لازم مناسب است. این یک عملکرد عالی را تضمین می کند.
امیدواریم که از مقاله انواع پله چوبی لذت برده باشید.برای سفارش انواع پله چوبی دوبلکس و گرد و همچنین انواع نرده چوبی برای راه پله با همکاران ما در تماس باشید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها