سه شنبه 08 فروردین 1402
09127393629
Azhman_group.co
o
پله چوبی
4 ویژگی پله چوبی
اکتبر 3, 2022
گلدان چوبی گروه مهندسی آژمان
فلاور باکس چوبی و نکاتی راجع به آن
اکتبر 5, 2022

کدام درب لابی را انتخاب کنید

ساخت درب لابی

درب لابی یک عنصر مهم معماری در هر ساختمان است، هم از نظر زیبایی شناسی و هم از نظر کاربردی. ایمنی یک جنبه کلیدی است، به همین دلیل است که انتخاب مواد با کیفیت و سیستم های بسته محکمی که قادر به مقاومت در برابر هر گونه تلاش برای اجبار در آنها هستند ضروری است. این راهنما عمدتاً بر درهای ورودی ساختمان‌های مسکونی مانند خانه‌ها و آپارتمان‌ها تمرکز دارد، اما بخشی نیز به درهای ورودی ساختمان‌های تجاری و عمومی اختصاص دارد .

کدام درب لابی را انتخاب کنید

مهم نیست در مورد چه ساختمانی صحبت می کنیم، اگر می خواهیم درب ورودی مناسب را انتخاب کنیم، مهم است که عوامل مختلفی را در نظر بگیریم. برای کمک به شما در جستجوی شما، در این راهنما معیارهای ضروری مانند مواد، لعاب، مشخصات فنی و طراحی را تجزیه و تحلیل می کنیم.

معیارهای انتخاب:

  • مواد تولیدی
  • لعاب دادن
  • امنیت
  • مشخصات فنی
  • طرح

بهترین متریال برای درب لابی چیست؟

اکثر درهای ورودی از چوب جامد، پی وی سی و فلز ساخته شده اند. در زیر، مزایا و معایب اصلی هر ماده را ارائه می دهیم.

درهای لابی چوب جامد به دلیل زیبایی طبیعی، استحکام و طول عمر خود متمایز هستند. آنها اغلب برای ساختمان های تاریخی یا قدیمی استفاده می شوند. آنها معمولاً به نگهداری بیشتری نسبت به درهای ساخته شده از مواد دیگر نیاز دارند، زیرا با تغییرات دما و رطوبت تمایل به متورم شدن و جمع شدن دارند. برای نگهداری آنها در شرایط خوب، باید آنها را درمان کرد، چوب را سنباده زد و دوباره رنگ کرد و حتی لاک زدن. دانه بندی و مشخصات فنی چوب، مانند چگالی، مقاومت در برابر آب و هوا و عملکرد حرارتی، بسته به نوع و کیفیت چوب انتخابی متفاوت است.

درهای ورودی PVC   نیاز به نگهداری کمی دارند و سطح خوبی از عایق حرارتی و همچنین مقاومت در برابر آب و هوای بد و دمای شدید را ارائه می دهند. آنها در طیف گسترده ای از رنگ ها، سبک ها و پرداخت ها از جمله پوشش های چوب مصنوعی موجود هستند. با این حال، به طور کلی نسبت به درهای فلزی شکننده‌تر و ایمن‌تر هستند و می‌توانند به راحتی آسیب ببینند.

درب های ورودی فایبر گلاس  (یا درب های PRV) بسیاری از مزایای درب های PVC را دارند، اما از استحکام بیشتری برخوردار هستند.

درهای ورودی فلزی بسیار مستحکم و مقاوم در برابر تلاش‌های احتمالی نفوذ هستند. بنابراین برای ورودی هایی که نیاز به امنیت بیشتر و نگهداری کمی دارند ایده آل هستند.

اگرچه درب های فولادی نسبت به درب های آلومینیومی مقاومت بیشتری دارند، اما در معرض خوردگی هستند، بنابراین برای مناطق ساحلی یا مناطقی که آلودگی بالایی دارند توصیه نمی شود. با این حال، درب های فولادی می توانند دارای روکش هایی باشند که خوردگی و سایش را کاهش می دهد، مانند گالوانیزه گرم یا پوشش پودری.

درب های لابی آلومینیومی در برابر خوردگی مقاوم هستند و آنها را جایگزین خوبی برای درب های ورودی فولادی می کند زیرا به نگهداری کمتری نیاز دارند. بسیاری از درهای فلزی دارای هسته فوم عایق هستند که مقاومت حرارتی بیشتری به آنها می دهد.

برخی از برندها برای اجتناب از انتخاب بین طراحی و عملکرد، درب هایی با مواد مخلوط را ارائه می دهند. به عنوان مثال، درب های فولادی روکش چوب زیبایی بصری چوب و امنیت فلز را به شما می دهد.

درب لابی
درب لابی چوبی
درب ورودی کامپوزیت از JOSKO

درب لابی با شیشه یا بدون شیشه؟

از مزایای اصلی درهای شیشه ای برای درب لابی خانه، عبور نور طبیعی و امکان دیدن کسانی است که در را می زند. در مناطقی که تردد پیاده روی آنها افزایش یافته است، مانند ورودی اصلی ساختمان، درب شیشه ای امکان دید بیشتر را فراهم می کند.

درب های تمام شیشه ای بیشتر برای ورودی مشترک ساختمان مناسب هستند تا برای خانه یا آپارتمان، زیرا حریم خصوصی کمتری را ارائه می دهند و محافظت کمتری در برابر سرقت دارند. تعمیر یا تعویض درب ورودی شیشه ای بسیار گران است. اگر درب تمام لعاب را انتخاب می کنید، ویژگی های فنی درب خود را در نظر بگیرید، مانند عملکرد حرارتی و صوتی. اطمینان حاصل کنید که درب الزامات ایمنی تحمیل شده توسط مقررات مربوطه را برآورده می کند: ممکن است به شیشه های تقویت شده مانند شیشه های سکوریت شده یا چند لایه دارای گواهی ایمنی نیاز باشد. توجه به این نکته ضروری است که مواد قاب درب نیز بر عملکرد کلی و دوام درب تأثیر می گذارد.

درب های نیمه لعاب یک انتخاب متداول برای ورودی خانه ها و آپارتمان ها با ورودی های بیرونی هستند، زیرا مصالحه خوبی بین حریم خصوصی، زیبایی شناسی و نور طبیعی ارائه می دهند.

درهای ساده بدون لعاب بیشتر به عنوان درب ورودی آپارتمان های داخلی یا ورودی ساختمان هایی که نیاز به سطح بالایی از امنیت یا حریم خصوصی دارند رایج است.

درب ورودی نیمه لعاب COCIF
دروازه کور BSD
درب ورودی شیشه ای دی بی.

چه وسیله امنیتی برای درب لابی خود انتخاب کنیم؟

انتخاب سیستم بسته شدن و ترکیب درب نقش اساسی در جلوگیری از سرقت دارد. سیستم های قفل چند نقطه ای نسبت به قفل استاندارد تک نقطه ای یا قفل سیلندر در برابر سرقت محافظت بیشتری دارند. درب های خارجی با قفل های چند نقطه ای توکار در بازار موجود است.

درهای زره‌دار یا امنیتی ممکن است شامل سیستم‌های بسته شدن پیشرفته، لولاهای امنیتی ، هسته‌های فلزی، از جمله ویژگی‌های خاص دیگری باشند که آنها را در برابر نفوذ مقاوم‌تر می‌کند. در ورودی ساختمان ها، استفاده از قفل های الکترونیکی یا سیستم های امنیتی الکترونیکی   به جلوگیری از دسترسی افراد غیرمجاز و تسهیل ورود بازدیدکنندگان کمک می کند. انتخاب بین دستگاه‌های مختلف مانند اینترکام، سیستم‌های ورودی درب تصویری و کلیدهای الکترونیکی اساساً به اندازه ساختمان، تعداد کاربران و بودجه موجود بستگی دارد.

مهمترین مشخصات فنی درب لابی چیست؟

گواهینامه ها و عملکرد فنی که یک درب ورودی باید داشته باشد به مقررات محلی قابل اجرا، آب و هوا و نوع ساختمان بستگی دارد. در میان رایج ترین مشخصات فنی، عملکرد حرارتی و صوتی و همچنین مقاومت در برابر آب و هوای بد و آتش سوزی برجسته است.

دو شاخص رایج عملکرد حرارتی U- value و R- value هستند که به تعیین عایق بودن درب کمک می کنند . مقدار U بر حسب W/m² (K) بیان می شود و انتقال حرارت (یا تلفات حرارتی) را از طریق درب اندازه گیری می کند. هرچه این مقدار کمتر باشد، عایق حرارتی درب بیشتر است. R-value مقاومت حرارتی درب را اندازه گیری می کند: بنابراین، هر چه مقدار R بالاتر باشد، عایق حرارتی درب بیشتر می شود.

عملکرد آکوستیک درب اغلب با استفاده از شاخص کاهش وزن وزنی Rw یا کلاس انتقال صدا (STC) ارزیابی می شود. برای هر دو اندازه گیری، هر چه مقدار بالاتر باشد، عایق صدا بیشتر است.

درب های ضد حریق معمولاً بر اساس تعداد دقیقه هایی که می توانند در برابر آتش مقاومت کنند طبقه بندی می شوند (مثلاً FS20 برای دری که 20 دقیقه در برابر آتش مقاومت می کند FS30 برای دری که 30 دقیقه در برابر آتش مقاومت می کند و …). درهای ورودی در ساختمان‌های با امنیت بالا، محیط‌های صنعتی و آن‌هایی که باید شرایط آب و هوایی شدید را تحمل کنند ممکن است به ویژگی‌های خاصی مانند ضد گلوله، مقاوم در برابر انفجار یا مقاوم در برابر طوفان نیاز داشته باشند.

چه سبکی را برای درب لابی انتخاب کنیم؟

هنگام انتخاب سبک درب لابی ورودی، مهم است که ویژگی های معماری ساختمان و محیط اطراف آن را در نظر بگیرید و همچنین تأیید کنید که آیا با مقررات برنامه ریزی محلی مطابقت دارد. برای مثال، در مکان‌های عمومی و ساختمان‌های تاریخی، ممکن است درها باید به ابعاد، مواد و رنگ‌های خاصی احترام بگذارند.

ابعاد عناصر مختلف معماری مجاور، ابعاد باز شدن درب و عملکرد آن نیز باید در نظر گرفته شود. اگرچه مدل هایی از درب با سبک مدرن و مینیمالیستی وجود دارد، اما درب های سنتی همچنان مورد تقاضا هستند. برای ورودی های بزرگتر، درهای دوبل ، متقارن یا نامتقارن، می تواند راه حلی کاربردی برای عبور مبلمان بزرگتر باشد. پانل های در و شیشه را می توان برای دستیابی به تعادل کامل بین سبک و حریم خصوصی ترکیب کرد و فضایی سبک و دلپذیر در ورودی ایجاد کرد.

در حالی که درب های اندازه استاندارد برای بودجه های کمتر در دسترس هستند، درب های سفارشی می توانند الزامات امنیتی را بدون به خطر انداختن زیبایی شناسی یا عملکرد فنی برآورده کنند.

کدام درب لابی را برای ساختمان عمومی یا تجاری انتخاب کنیم؟

درهای لابی ورودی ساختمان های عمومی یا تجاری عموماً مشمول مقررات سختگیرانه تری نسبت به درهای ورودی مسکونی هستند. معیارهایی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از اندازه و عملکرد ساختمان، حداکثر ظرفیت آن، هجوم بازدیدکنندگان، استانداردهای دسترسی افراد معلول، سطح امنیت مورد نیاز و سبک نمای ساختمان مورد نظر.

از رایج ترین درب های ورودی اصلی این نوع ساختمان ها می توان به درب های اتوماتیک (مانند درب های کشویی تمام لعاب)، درب های چرخشی با بازشو اتوماتیک و درب های گردان اشاره کرد. درب های اتوماتیک کشویی ورودی سریع و دلپذیری را ارائه می دهند، در حالی که درب های رول آپ به دلیل باز و بسته شدن مداوم درها، جریان افراد را تنظیم کرده و اتلاف گرما را کاهش می دهند. ساختمان های بسیار شلوغ حتی می توانند این دو نوع در را با هم ترکیب کنند تا ورودی با تعداد بازدیدکنندگان و شرایط آب و هوایی سازگار شود.

درهای ورودی لعابدار اغلب برای افزایش دید و جذب بازدیدکنندگان یا مشتریان بالقوه مورد توجه قرار می گیرند و همچنین به راحتی در معماری یک ساختمان ادغام می شوند. به دلایل ایمنی عمومی، کیفیت شیشه به طور کلی باید الزامات سختگیرانه ای مانند مقاومت بالا در برابر ضربه، خرابکاری یا حتی گلوله را برآورده کند. علاوه بر دستگاه های امنیتی داخلی، بسیاری از ساختمان های تجاری به سیستم های نظارت تصویری یا پرسنل امنیتی برای اطمینان از بالاترین سطح حفاظت متکی هستند.

درب ورودی اتوماتیک کشویی PORTALP
درب گردان DORMAKABA
درب ورودی لولایی توسط PROFILS SYSTEMES 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

09127393629