سه شنبه 08 فروردین 1402
09127393629
Azhman_group.co
o
درب لابی چوبی
راهنمای انتخاب چوب برای ساخت درب تمام چوب
سپتامبر 26, 2022
چرا اقدام به خرید فلاورباکس چوبی کنیم
سپتامبر 28, 2022

راهنمای انتخاب چوب برای پله چوبی

هر نوع چوب ویژگی ها و تفاوت های خاص خود را دارد، بنابراین انتخاب متریال فقط از نظر ظاهری یا قیمتی کاملاً صحیح نیست.

برای اینکه راه پله چوبی برای مدت طولانی کار کند ، واقعاً قابل اعتماد ، زیبا و راحت باشد ، لازم است سایر الزامات را در نظر بگیرید: استحکام ، مقاومت در برابر پوسیدگی ، سایش ، سهولت پردازش. پس چه نوع چوبی برای ساختن پله بهتر است؟

معیارهای انتخاب چوب برای پله چوبی

چوب باید زیبا، بادوام باشد، خشک نشود، پوسیده نشود.

وزن آن نیز مهم است: بر میزان باری که محصول نهایی روی پایه و کف ایجاد می کند تأثیر می گذارد.

توصیه می شود تفاوت های ظریف فنی را در نظر بگیرید: سهولت پردازش، نحوه نگه داشتن بست ها توسط درخت.

در زیر معیارهای اصلی انتخاب چوب را فهرست می کنیم.

پله های چوبی

استحکام – قدرت

البته، این نه تنها به ویژگی های خود چوب، بلکه به ضخامت چوب یا تخته مبلمان، به ویژگی های خود طرح بستگی دارد. با این حال، برخی از انواع آن دوام بیشتری دارند و برخی دیگر کمتر.

انواع چوب ها به چهار گروه تقسیم می شوند:

  • نرم (کاج یا صنوبر). قدرت آن کمتر از گروه های دیگر است، اما چنین درختی می تواند بارهای نسبتاً بالایی را تحمل کند. از طرف دیگر، با سختی کم، چوب به سرعت فرسوده می شود و احتمالاً تغییر شکل می دهد. بنابراین، از چنین موادی در ساخت پله های سبک استفاده می شود که زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند. کار با چوب نرم آسان است و برای ساخت قطعات تزئینی که بار زیادی را تحمل نمی کنند مناسب است. برای کاهش قیمت کلی پله ها، چوب نرم را می توان با چوب سخت تر ترکیب کرد – این استحکام، دوام کافی را فراهم می کند، به کاهش وزن کلی ساختار کمک می کند، پردازش آسان قطعات پیچیده را فراهم می کند.
  • سختی متوسط ​​(کاج اروپایی). چوبی همه کاره که برای راه پله در منازل خصوصی مناسب است. با استفاده مکرر، مراحل از آن فرسوده نمی شود. نردبان بارهای سنگین را تحمل می کند و قطعات آن با گذشت زمان تغییر شکل نمی دهند.
  • جامد (بلوط، خاکستر، راش). این گروه شامل درختی بادوام و قابل اعتماد است که اتصال دهنده ها را به خوبی نگه می دارد، بارهای سنگین را بدون تغییر شکل تحمل می کند، فرسوده نمی شود و برای مدت طولانی دوام می آورد. در صورت استفاده مداوم از نردبان برای ساخت قطعات اساسی استفاده می شود. برای سازه های عظیم و بزرگ با پله های عریض، دهانه های بلند، عناصر تزئینی فراوان، بهتر است از چوب جامد استفاده کنید: ماندگاری طولانی مدت آن تضمین شده است.

طول عمر

حساسیت به فرآیندهای پوسیدگی

 

حتی با وجود رطوبت معمولی در خانه، اگر چوب با وسایل خاصی محافظت نشود، می تواند پوسیده شود. شرکت Master-Lestnitz.rf برای این کار از لاک صنعتی استفاده می کند که پس از پرایم اولیه سطح در سه لایه اجرا می شود.  

با این روش، ابتدا می توان چوب را رنگ آمیزی کرد و دقیقاً سایه مناسب را انتخاب کرد. پس از آن، از یک پرایمر استفاده می شود که قابلیت اطمینان لاک را افزایش می دهد. از کمپرسورها برای اعمال تمام محصولات استفاده می شود که به شما امکان می دهد یک لایه نازک و یکنواخت را تشکیل دهید و در عین حال بافت درخت را حفظ کنید.

بلوط و کاج اروپایی (چوب متوسط ​​سخت و سخت) مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی دارند. اما حتی برای آنها توصیه می شود که درمان با ترکیبات ضد عفونی کننده، عوامل محافظ انجام شود. برای گونه های چوبی که در برابر پوسیدگی، رنگ آمیزی، پوشش با روغن های محافظ کمتر مقاوم هستند، می توان از لاک الکل ها نیز استفاده کرد.

پله چوبی دوبلکس

 

رنگ و بافت

اگر قرار است پله ها رنگ شوند، رنگ طبیعی چوب چندان مهم نیست. اگر قرار است رنگ آمیزی یا لاک زدن شفاف انجام شود، سایه باید با در نظر گرفتن فضای داخلی خانه انتخاب شود. باید با طراحی درها، پنجره ها در سالن، با رنگ کفپوش و دیوارها هماهنگ باشد.

چوب نه تنها می تواند روشن یا تیره باشد: طیف سایه ها بسیار زیاد است و بافت مواد نیز بر ظاهر تأثیر می گذارد. در کاج، بافت ضعیف بیان می شود، اما در کل به وضوح قابل مشاهده است و رنگ آن روشن با رنگ طلایی یا زرد گرم است. کاج کمی رنگ پریده است، اما بافت آن بسیار زیبا است.

راش رنگ های گرمی را به خانه اضافه می کند. رنگ آن صورتی مایل به زرد است، و الگوی الیاف چوب صاف، غیر قابل بیان است، سطح تقریبا یکنواخت به نظر می رسد. رنگ خاکستر نیز گرم است، اما اشباع تر است، و بافت توسط الیاف دراز تشکیل شده است. بلوط به خصوص لوکس به نظر می رسد – چوب خاکستری و تیره با الگوی بافتی رسا.

 

حدود قیمت

قیمت پله چوبی معمولاً با سختی مطابقت دارد: هر چه چوب قوی تر و بادوام تر باشد، گران تر خواهد بود. در ساخت پله های ساخته شده از بلوط، راش، خاکستر، ممکن است هزینه بیشتر به دلیل پردازش پیچیده چوب افزایش یابد. کاج اروپایی از نظر قیمت متوسط ​​​​در نظر گرفته می شود، کاج یک ماده اقتصادی در نظر گرفته می شود.

قیمت های تقریبی برای ساخت پله از مواد مختلف به صورت کلید در دست:

  • کاج – از 65 تا 250 هزار روبل؛
  • کاج اروپایی – از 90 تا 250 هزار روبل؛
  • راش – از 135 تا 300 هزار روبل؛
  • بلوط – از 140 تا 450 هزار روبل؛
  • خاکستر – از 140 تا 500 هزار روبل.

ساخت کلید در دست اجرای کلیه کارها: اندازه گیری و محاسبات، تولید، رنگ آمیزی پله های کارگاه، تحویل و نصب آن در محل می باشد. باید در نظر داشت که هزینه کل محصول نه تنها شامل هزینه مواد است. هرچه طراحی پیچیده تر و حجیم تر باشد، قطعات غیر استاندارد یا پیچیده تری برای آن استفاده شود، قیمت نهایی بالاتر خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر در مورد هزینه پله های ساخته شده از چوب گونه های مختلف، با همکاران مکا در تماس باشید.

مشخصات دقیق مواد مختلف برای پله ها

هر نوع چوب خواص خاص خود را دارد و هنگام ساخت پله چوبی باید متریالی را با بهترین ترکیب ویژگی ها انتخاب کنید.

کاج

چوبی زیبا با رنگ طلایی ظریف و بافتی رسا. سختی کم است، که پردازش آن را ساده می کند، به کاهش وزن نردبان تمام شده کمک می کند. پله‌های کاج سریع‌تر فرسوده می‌شوند، بنابراین اگر همیشه از پله‌ها استفاده نمی‌کنید (مثلاً در خانه‌های روستایی یا روستایی نصب می‌شود) بهتر است چنین درختی را انتخاب کنید.

کاج را می توان با سایر انواع چوب ترکیب کرد و رایزر، نرده، نرده و سایر قسمت هایی که بار زیادی از آن وارد نمی شود ساخت. برای محافظت از کاج از پوسیدگی، می توانید درمان ضد عفونی کننده، پوشش با یک لاک محافظ را انجام دهید. هنگام لاک زدن، می توان قطعات کاج را به گونه ای رنگ آمیزی کرد که از نظر رنگ با سایر عناصر راه پله متفاوت نباشد (اگر از چندین نوع چوب برای ساخت آن استفاده شود).

عکس راه پله بلوط

 

بلوط

چوب نجیب با بافتی رسا و مجلل. رنگ می تواند هم روشن و هم تیره باشد. این ماده بسیار بادوام است، در برابر سایش مقاوم است، خشک نمی شود، ترک نمی خورد، اتصال دهنده ها را به خوبی نگه می دارد، دارای سختی بالایی است. در معرض پوسیدگی نیست، قطعاتی از آن برای مدت طولانی خدمت می کنند.

هنگام ساخت پله از بلوط، باید در نظر داشته باشید که مواد بسیار سنگین است. برای کاهش وزن سازه (و در عین حال کاهش قیمت آن) فقط می توان قطعات و پله های باربر را از بلوط ساخت.

 

راش

این چوب با آرایش بسیار متراکم از الیاف است که استحکام و سختی بالایی دارد. با وجود این، راش آسان تر از بلوط پردازش می شود. خشک نمی شود، تغییر شکل نمی دهد و در برابر سایش مقاوم است.

“نقطه ضعیف” این درخت مقاومت کم در برابر پوسیدگی در نظر گرفته می شود: رطوبت زیاد یا تفاوت های آن را تحمل نمی کند. برای محافظت از راه پله راش از این، علاوه بر این با ضد عفونی کننده ها درمان می شود.

 

کاج اروپایی

با وجود سختی متوسط، کاج اروپایی کاملاً مقاوم در برابر سایش و بادوام است. برای ساخت سازه های نه چندان عظیم مناسب است. پردازش آن آسان است، اتصال دهنده ها را به خوبی نگه می دارد.

مزیت اصلی این است که کاج اروپایی در برابر پوسیدگی و رطوبت بسیار مقاوم است. از آن می توانید پله هایی برای حمام یا خانه های روستایی ایجاد کنید که فقط در تابستان استفاده می شود. از سوی دیگر، برای سازه هایی که بارهای زیادی را تحمل می کنند، بهتر است درخت قوی تر و سخت تری انتخاب شود.

 

خاکستر

چوبی زیبا با بافتی منظم و رسا، با طیف وسیعی از سایه ها. خواص بسیار شبیه به بلوط است – همان سخت و بادوام است، اما پردازش مواد آسان تر است و قیمت آن پایین تر است. خاکستر در برابر سایش مقاوم است – مراحل حاصل از آن فرسوده یا تغییر شکل نمی دهد، می توان از آن برای پله هایی استفاده کرد که بارهای سنگین ثابتی دارند.

برای اینکه چنین چوبی برای مدت طولانی کار کند، پردازش مناسب مهم است: خشک کردن با کیفیت بالا و آغشته به یک ضد عفونی کننده. بدون این، خاکستر ممکن است شروع به پوسیدگی یا تغییر شکل به دلیل تغییرات رطوبت کند.

 

نتیجه

در ساخت پله ها هر نوع چوب کاربرد خاص خود را دارد. برای سازه های عظیم و جامد، بلوط یا راش مناسب است، برای سازه های سبک – کاج اروپایی، خاکستر یا کاج. بهتر است یک ماده خاص را به همراه صنعتگرانی که پله ها را می سازند انتخاب کنید – تا همه ویژگی های طراحی را در نظر بگیرید و از درختی که از نظر ویژگی ها بهینه است استفاده کنید.

برای سفارش انواع پله چوبی دوبلکس، گرد و ساده و انواع هندریل و نرده چوبی با کارشناسان ما در تماس باشید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

09127393629