سه شنبه 08 فروردین 1402
09127393629
Azhman_group.co
o
مزایا و معایب درب لابی چوبی
ژوئن 16, 2022
اجرای روف گاردن
5 سوالی که قبل از طراحی و اجرای روف گاردن باید از خود بپرسید
ژوئن 20, 2022

پله چوبی و دلایلی برای انتخاب آن

نرده چوبی مدرن_گروه مهندسی آژمان

چوب همیشه یکی از محبوب ترین مصالح برای ساخت پله ها بوده است. این یک متریال سبک است و امکانات زیادی را ارائه می دهد، که راه پله چوبی را هم در ساخت و ساز جدید و هم در بازسازی به انتخابی عالی تبدیل می کند. علاوه بر این، می توان از گونه های مختلف چوب استفاده کرد: می توان به بلوط، راش، کاج و همچنین لاستیک یا ماهون اشاره کرد.

هزینه راه پله چوبی چقدر است؟ پایان های ممکن چیست؟ و در مورد تعمیر و نگهداری چطور؟ تمام پاسخ ها را در این مقاله بیابید.

چرا راه پله چوبی را انتخاب کنید؟

دلایل زیادی وجود دارد که انتخاب یک راه پله چوبی را، به ویژه در سطح زیبایی شناختی، توجیه می کند: ظاهر طبیعی، گرم و بی انتها… اما این ماده در عین حال سبک، محکم و بادوام است.

آیا هنوز بین چوب و مواد دیگری برای راه پله خود مردد هستید؟ در این مورد، ما باید جوانب مثبت و منفی را بسنجیم:

راه پله چوبی

مزایای راه پله چوبی

 • مناسب برای همه بودجه ها : راه پله چوبی دوبلکس به طور کلی مقرون به صرفه تر از راه پله های فلزی یا شیشه ای هستند. قیمت آن به نوع چوب انتخابی، شکل راه پله، پرداخت بستگی دارد… گزینه های ارزان قیمتی وجود دارد (مثلاً یک راه پله آسیاب از چوب صنوبر)، اما همچنین امکانات “بالاترین” نیز وجود دارد. به عنوان مثال، یک راه پله مارپیچ در بلوط، با یک نرده).
 • گونه های مختلف چوب : بلوط و راش دو گونه از رایج ترین گونه ها هستند. اما بسیاری از گونه های دیگر وجود دارد که می توان از آنها برای ساخت راه پله استفاده کرد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند (مانند زبان گنجشک، مرانتی، افزلیا، اقاقیا، گردو، گیلاس و…)
 • بسیاری از سبک ها و تکمیل های ممکن : راه پله چوبی برای همه سبک های خانه مناسب است، خواه روستایی، سنتی یا حتی مدرن. چوب را همچنین می توان رنگ آمیزی، لاک یا رنگ آمیزی کرد تا رنگ یا ظاهر آن تغییر کند.
 • بازسازی آسان : اگر قبلاً یک راه پله چوبی دارید، اما قدمت خود را نشان می دهد، می توانید به راحتی راه پله چوبی خود را بازسازی کنید . این کار را می توان با سندبلاست، استفاده از رنگ یا لاک انجام داد. همچنین می توانید یک پوشش پله مانند فرش بچینید.
 • بسیاری از انواع پله ها : کار با چوب آسان است، که امکان استفاده از آن را در هر نوع راه پله ای فراهم می کند. راه پله مستقیم، راه پله پیچ در پیچ یا مارپیچ، با پله های باز یا بهینه شده برای صرفه جویی در فضا… همه چیز ممکن است.
 • ترکیب با مواد دیگر : در نهایت، چوب را می توان با مواد دیگر ترکیب کرد و راه پله ساخت. به عنوان مثال، یک راه پله بتنی با آج های چوبی، یا یک راه پله چوبی با یک بند فلزی. ترکیب چوب و ماده اولیه ای مانند بتن یا فلز می تواند نتیجه بسیار زیبایی ایجاد کند.

پیشنهاد می شود:نرده چوبی

معایب راه پله چوبی

 • نیاز به نگهداری منظم دارد : چوب باید به طور منظم نگهداری شود ، که در مورد بتن یا فلز صدق نمی کند. به عنوان مثال، یک لایه جدید از لاک باید پس از مدتی اعمال شود. برای جلوگیری از فرسودگی سریع پلکان چوبی خود، هنگام استفاده از آن از پوشیدن کفش خودداری کنید.
 • آسیب و فرسودگی : یک راه پله چوبی می تواند راحت تر از یک راه پله فلزی یا بتنی آسیب ببیند. گفته می شود، بی نظمی های کوچک به لطف بافت چوب محتاط تر هستند. هنگامی که راه پله شروع به نشان دادن علائم سایش کرد، باید آن را لاک یا رنگ آمیزی کرد.
 • صدای جیر جیر : یک راه پله چوبی قدیمی ممکن است صدای جیر جیر کند، به خصوص اگر بسته باشد. با این حال، این مشکل در راه پله های جدید کمتر اتفاق می افتد. اگر می خواهید از ساخت و ساز مناسب مطمئن شوید، یک پله ساز مجرب استخدام کنید.

گونه های چوبی

همانطور که گفته شد می توان از گونه های زیادی چوب در ساخت پله استفاده کرد. در اینجا مروری بر رایج ترین اسانس ها است:

1. راه پله بلوط

پله های بلوط در مناطق ما بسیار محبوب هستند. این یک نوع چوب مستحکم و سخت است که می توانید سال ها از آن لذت ببرید. شما می توانید بلوط اروپایی یا بلوط آمریکایی را انتخاب کنید که دومی کمی محکم تر است.

از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره، با رگه های زیبا، راه پله بلوط را نیز می توان برای افزایش طول عمر آن (با لاک، لکه یا رنگ) درمان کرد.

 

راه پله چوب راش

2. راه پله راش

راش سبکتر از بلوط است که اگر به پله های چوبی سبک علاقه دارید، آن را به انتخاب بسیار خوبی تبدیل می کند. این رنگ در خانه های سبک کلاسیک یا مدرن به خوبی کار می کند. رگه های این نوع چوب ظریف تر و با احتیاط تر است.

راش به دلیل ویژگی خنثی و نرمی که دارد برای همه سبک های خانه مناسب است. همچنین چوبی بسیار مستحکم و محکم است که خرد نمی شود.

 

راه پله چوب لاستیکی

3. راه پله چوب لاستیکی

چوب لاستیکی از درختی که لاستیک از آن استخراج می شود به دست می آید. این چوب سبک اغلب برای ساخت کابینت و مبلمان استفاده می شود، اما می توان از آن برای راه پله نیز استفاده کرد. چوب لاستیکی پایدار است، کار با آن آسان است و نسبت به اکثر چوب های سخت گرمسیری مقرون به صرفه تر است.

رگه‌های آن ضخیم‌تر و قابل مشاهده‌تر از رگه‌های راش است که ظاهری خشن‌تر به آن می‌دهد. رنگ آن را می توان با استفاده از لاک یا لکه تغییر داد.

 

راه پله چوب کاج

4. پلکان کاج اسکاتلندی

اگر بودجه کمی برای پله های چوبی خود دارید، کاج اسکاتلندی گونه ایده آلی است. این چوب از دوام کمتری نسبت به بلوط یا راش برخوردار است، اما همچنان با نگهداری منظم می توان عمر آن را افزایش داد.

رنگ کاج اسکاتلندی از قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تا قرمز متغیر است و می‌تواند شکلی شعله‌ور داشته باشد. این به آن ظاهری اصلی و گرم می دهد.

کدام اسانس را برای راه پله چوبی آن انتخاب کنیم؟

همه چیز به ترجیحات شخصی شما و نحوه استفاده از پله بستگی دارد. اگر به دنبال یک راه پله محکم هستید که هر روز از آن استفاده کنید و سایه های تیره تر را دوست دارید، بلوط برای شما مناسب است.

اگر چوب سبک را ترجیح می دهید، بسته به بودجه خود، چوب راش یا لاستیک را به جای آن انتخاب کنید. در نهایت، اگر پلکانی است که کمتر از آن استفاده می کنید (مثلاً برای دسترسی به اتاق زیر شیروانی)، گونه های مقرون به صرفه تری مانند کاج اسکاتلندی را انتخاب کنید.

نکته : می توانید انواع چوب را نیز ترکیب کنید. به عنوان مثال، سیلت را می توان از چوب راش، و پله های گونه های قوی تر، مانند بلوط یا چوب جنگلی گرمسیری (پادوک، افزلیا و غیره) ساخته شود. از مشاوره گرفتن از یک سازنده حرفه ای شک نکنید. او می تواند به شما اطلاع دهد و به شما در انتخاب درست کمک کند.

نکات نهایی

پایان راه پله ظاهر و نیازهای نگهداری آن را تعیین می کند. بنابراین، گزینه های تکمیل برای یک راه پله چوبی چیست؟ در اینجا یک مرور کلی است:

1. بدون درمان

راه پله چوبی

اگر یک نوع چوب با درجه دوام I یا II (به عنوان مثال بلوط، راش، پادوک، و غیره) را انتخاب کنید، می توانید کاملاً راه پله را همانطور که هست، بدون درمان رها کنید. به دلیل استحکام چوب، معمولاً علائم سایش برای سال‌ها قابل مشاهده نیست. از سوی دیگر برخی این نشانه های فرسودگی را جزئی از جذابیت پلکان چوبی می دانند.

2. لاک یا لکه بزنید

راه پله چوبی لاک زده

ترجیح می دهید تا زمانی که ممکن است از علائم سایش جلوگیری کنید؟ در این صورت می توانید پله های چوبی خود را با محصولی متناسب با گونه انتخابی لاک یا لکه دار کنید. این محصولات یک لایه شفاف نازک در بالای چوب تشکیل می دهند. همچنین لاک ها و لکه هایی وجود دارند که می توانند رنگ و ظاهر چوب را تغییر دهند.

3. پله ها را رنگ کنید

پله های چوبی رنگ شده

اگر رنگ خاصی را برای راه پله خود ترجیح می دهید، هیچ چیز مانع از رنگ آمیزی آن نمی شود! در عکس بالا پله های این راه پله روباز با رنگ مشکی رنگ آمیزی شده است که کنتراست زیبایی با دیوارهای سفید ایجاد می کند.

هنگام رنگ آمیزی یک راه پله چوبی، ابتدا باید یک لایه آستر و سپس یک رنگ لاکی که مخصوص گونه های چوب طراحی شده است، استفاده کنید. لطفاً توجه داشته باشید که رنگ نسبت به یک لایه لاک نیاز به نگهداری مکرر دارد.

هزینه راه پله چوبی چقدر است؟

قیمت راه پله چوبی به عوامل زیادی بستگی دارد: شکل راه پله، ابعاد آن، گونه انتخابی، پرداخت، درجه سختی کار… به عنوان مثال، یک راه پله کاج مستقیم بسیار مقرون به صرفه تر از یک راه پله بلوط پیچ در پیچ قیمت متوسط ​​یک راه پله چوبی از 2000 یورو (بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده، شامل نصب) شروع می شود .

در اینجا جدولی وجود دارد که قیمت های شاخص انواع پله های چوبی را نشان می دهد:

نوع کارقیمت (بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده)
سندبلاست یک راه پله30 تا 40 یورو در متر مربع
ایربراشینگ یک راه پله20 تا 40 یورو در متر مربع
(دوباره رنگ آمیزی، لاک زدن، روغن کاری راه پله).15 تا 20 در هر مرحله

لطفا توجه داشته باشید که این قیمت ها فقط نشان دهنده هستند. قیمت کل راه پله چوبی به عوامل دیگری نیز بستگی دارد. بنابراین، مقایسه قیمت تولید کنندگان مختلف جالب است. شما می توانید حداکثر 3 نقل قول از سازندگان منطقه خود را از طریق صفحه نقل قول دریافت کنید. این سرویس کاملا رایگان و بدون تعهد است.

نگهداری

با توجه به نگهداری از راه پله چوبی، باید بین محافظت در برابر سایش و تمیز کردن راه پله تمایز قائل شد.

محافظ بپوشید

یک راه پله چوبی نیاز به نگهداری منظم دارد تا از ظاهر شدن علائم سایش جلوگیری شود، یا اگر قبلاً ظاهر شده اند، از بین بردن آنها. اگر راه پله با لاک یا لکه کار شده باشد، یا اگر رنگ شده باشد، پس از چند سال باید یک لایه محافظ جدید اعمال شود.

فرکانس تعمیر و نگهداری بستگی به پرداخت انتخابی و استفاده شما از راه پله دارد. به عنوان مثال، اگر مراقب باشید و هرگز با کفش های خود از پله ها نروید، لایه لاک می تواند به راحتی 20 سال دوام بیاورد.

نظافت راه پله

برای اینکه یک راه پله چوبی در شرایط خوب قرار داشته باشد، باید به طور مرتب آن را تمیز کنید. در اینجا روشی است که باید دنبال کنید:

 • بیشتر کثیفی ها و گرد و غبار را با برس یا جارو پاک کنید.
 • تمام پله ها را جاروبرقی بکشید.
 • مقداری محصول تمیز کننده که مخصوص چوب ساخته شده است را در یک سطل آب بریزید.
 • پله ها را با این مخلوط با استفاده از یک دستشویی کاملا تمیز کنید.

یک راه پله چوبی را بازسازی کنید

اگر یک راه پله چوبی قدیمی دارید و فرسوده یا آسیب دیده است، لزوماً به این معنی نیست که باید یک راه پله جدید بسازید. یکی از مزیت های راه پله چوبی این است که به راحتی می توان آن را بازسازی کرد. بازسازی پله ها را می توان به روش های مختلفی انجام داد:

 

1. یک پوشش پله بگذارید

ساده ترین راه برای بازسازی یک راه پله چوبی قدیمی، قرار دادن روکش روی پله ها است. در این مورد، ما از پوشش راه پله نیز صحبت می کنیم. برای مثال، می توانید مراحل همپوشانی را بالای مراحل قدیمی نصب کنید. این مراحل جدید می تواند چوب، لمینت یا وینیل باشد. شما همچنین می توانید راه پله را با یک فرش (در تمام عرض یا فقط یک قسمت) بپوشانید.

 

2. سندبلاست یا ایربراشینگ

آیا دوست دارید راه پله چوبی خود را به ظاهر قبلی خود بازگردانید؟ در این صورت می توانید آن را سندبلاست یا ایربراش کنید. اینها تکنیک های سنباده کاری هستند که از یک ماده ساینده (مثلاً ماسه) برای حذف لایه فرسوده قدیمی لاک یا رنگ استفاده می کنند. این امکان به دست آوردن ظاهر اصلی چوب را می دهد.

سندبلاست یک تکنیک نسبتاً تهاجمی است، در حالی که ایربراش ملایم تر است. یک متخصص می تواند مناسب ترین تکنیک را برای بازسازی راه پله شما توصیه کند.

3. راه پله را مجدداً رنگ آمیزی یا تمیز کنید

اگر ترجیح می دهید ظاهر راه پله خود را تغییر دهید، همیشه می توانید آن را دوباره رنگ آمیزی کنید . برای بهترین نتیجه، از رنگ لاک ضد خش، بر پایه رزین آلکید (پلی) اورتان استفاده کنید. و برای افزایش طول عمر لایه رنگ می توانید لاک شفاف بزنید.

از طرف دیگر، اگر راه پله شما کمی فرسوده شده است و می خواهید آن را اصلاح کنید، می توانید به سادگی یک لایه لاک یا لکه جدید بزنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

09127393629