چهارشنبه 09 فروردین 1402
09127393629
Azhman_group.co
o

اجرای روف گاردن طراحی روف گاردن

 

اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

روف گاردن چیست؟

اجرای روف گاردن، طراحی روف گاردن و همچنین ارائه آخرین هزینه و قیمت روف گاردن از خدماتی هستند که گروه مهندسی آژمان ارائه می دهد و شما عزیزان می توانید از آن استفاده کنید. اما روف گاردن چیست؟

روف گاردن یا باغ بام نوعی از فضای سبز است که در پشت بام خانه تعبیه می شود و برای استراحت و گذراندن وقت محل دلپذیری می باشد.

روف گاردن ها در انواع مختلفی قابل طراحی و اجرا می باشند. می توان در ساختمان های بزرگ از روف گاردن متمرکز یا فشرده استفاده کرد که با درختچه ها و آلاچیق ها همراه هستند.

و یا می توان در طراحی روف گاردن از گلدان ها و نیمکت، و چمن های سطحی استفاده کرد

برای مدت های طولانی ساختار پیچیده بام سبز باعث شده بود که باغ بام تنها برای ثروتمندترین افراد در دسترس باشد. با این حال، با گذشت زمان، اوضاع تغییر کرده و سقف روف گاردن طرفداران زیادی در سراسر جهان پیدا کرده است.

امروزه، با نصب مناسب تمام عناصر سیستم، نه تنها می توانید  یک باغ در پشت بام خانه خود ایجاد کنید، بلکه می توانید یک منطقه تفریحی با فواره ها، آلاچیق ها و سایر عناصر ایجاد کنید.

گروه مهندسی آژمان با سال ها تجربه در زمینه محوطه سازی و طراحی و اجرای روف گاردن در تهران و شهرستان ها یکی از پیشگامان این صنعت می باشد.

برخی از نمونه کار های طراحی و اجرای روف گاردن و محوطه سازی  تیم آژمان را برای مشاهده شما قرار داده ایم و برای سفارش طراحی و اجرای روف گاردن و همچنین مشاوره و اطلاع از آخرین قیمت روف گاردن  نیز می توانید با کارشناس ما با شماره 09127393629 تماس بگیرید.

 

هزینه اجرای روف گاردن

هزینه اجرای روف گاردن به عوامل و عناصر زیادی وابسته است قیمت روف گاردن با توجه به ساختار آن متغییر می باشد.

برخی از عواملی که بر هزینه اجرای روف گاردن تاثیر می گذارند:

متراژ پشت بام: متراژ بام و متراژ روف گاردن تاثیر مستقیم بر قیمت روف گاردن دارد.

سیستم های روشنایی: یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت باغ بام، استفاده از سیستم های روشنایی میباشد و با توجه به مقدار چراغ ها و نوع آنها می تواند تعیین قیمت شود.

هزینه زیرسازی: زیرسازی روف گاردن با متریال های مختلفی مانند، چوب، سنگ و یا شن صورت می گیرد و با نتخاب هرکدام قیمت روف گاردن به طور مستقیم تغییر میکند.

می توان گفت استفاده از چوب برای زیرسازی روف گاردن از شن و سنگ گران تر بوده و بر هزینه اجرای روف گاردن می افزاید.

عناصر تزئینی و متفرقه:استفاده از فواره، آب نما استفاده از آلاچیق ها و فلاورباکس ها، تعبیه آبیاری هوشمند،فرنیچر روف گاردن و مبلمان فضای باز و…. می توانند در تعیین قیمت روف گاردن موثر باشند.

با توجه به نکات گفته شده شما می توانید برای اطلاع از آخرین قیمت و هزینه اجرای روف گاردن با کارشناس ما در تماس باشید.

طراحی و اجرای روف گاردن

شرکت اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای بام سبز را می توان یکی از مهم ترین فعالیت ها در معماری شهری دانست. با توجه به مسائل تقسیم وزن، آبیاری و کف سازی مناسب و عایق رطوبتی خوب، بهتر است این امر مهم را به یک شرکت معتبر و مجرب بسپارید.

اگر به دنبال شرکت اجرای روف گاردن هستید می توانید با گروه مهندسی آژمان همکاری داشته باشید.

این گروه با سالها فعالیت مفید و کسب رضایت حداکثری مشتریان توانسته نام خود را به عنوان یکی از برتین شرکت های اجرای روف گاردن به ثبت برساند.

ساخت روف گاردن ساده

همانطور که پیش تر عرض شد، روف گاردن ها را می توان در انواع مختلفی طراحی و اجرا کرد.

ساخت روف گارن ساده با توجه به هزینه و درد سر کمتر دارای طرفداران زیادی در کشور ما می باشد.

روف گاردن ساده را اصطلاحا باغ بام گسترده نیز می نامند که این بام سبز ها اصولا عمق خاک کمی دارند و برای استفاده از گل و گیاه می توان از فلاورباکس و گلدان استفاده نمود.

یک روف گاردن ساده بسیار شیک، جمع و جور و زیبا است و برای یک استراحت خوب مکانی مناسب را فراهم می آورد و برای گریز از فضای شهری می تواند یک فضای دنج را در نزدیکی شما به وجود آورد.

طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن کوچک

همیشه می توان از فضا های کوچک بهترین استفاده را نمود و این امر در باغ بام ها نیز صدق می کند.

طراحی روف گاردن کوچک هنر طراح را نشان می دهد که چگونه از یک پشت بام کوچک، بهترین استفاده را بکند و بتواند فضایی دل انگیز را برای افراد فراهم آورد.

در طراحی روف گاردن کوچک استفاده از عناصری مانند گلدان، نیمکت، و چمن های کوتاه به چشم می خورد استفاده از فلاورباکس های دیواری و آویزان از شاخصه های باغ بام های کوچک.

طراحی روف گاردن کوچک با توجه به هزینه، زمان ساخت و نگهداری آسان می تواند به عنوان یک گزینه عالی تلقی شود.

طراحی روف گاردن مدرن

یکی از بهترین گزینه ها برای یک پشت بام شهری، طراحی روف گاردن مدرن می باشد.

در این نوع از طراحی می توان از عناصر مختلفی استفاده کرد و حتی می توان طراحی کلاسیک و مدرن را باهم ترکیب کرد طرح های زیبا و خاصی به وجود آورد.

در روف گاردن های مدرن نورپردازی بسیار به چشم می خورد.

چراغ های کوچک پارکی و یا نور های مخفی بین گیاهان از جلوه های خاص این نوع از طراحی  روف گاردن لاکچری می باشد.

طراحی روف گاردن

روش های محوطه سازی سقف

با توسعه تفکر زیست محیطی، ایده سبز شدن بام ها با موفقیت در کشورهای توسعه یافته اجرا شده و حتی در برخی موارد توسط الزامات برنامه ریزی شهری تجویز شده است: زمین جمع آوری شده از شهر باید آن را به سطح سازه برگرداند. . در شهرهای اروپایی و ایالات متحده، محوطه سازی بسیاری از سقف های خاکستری کسل کننده را تغییر داده است. همچنین بام های بهره برداری شده و نیمه سبز و ساختمان های مسکونی بازسازی شده نیز وجود دارد. اما متأسفانه، هنوز زود است که در مورد ماهیت انبوه چیدمان سقف صحبت کنیم.

روش ها و راه های محوطه سازی پشت بام  می تواند متفاوت باشد. ساده ترین راه این است که بام را با گیاهان کوچک  تزئین کنید و یا از فلاور باکس و گلدان های چوبی و دیواری استفاده کنید

در بیشتر موارد، کاشت درختان ثابتی که تنها بخشی از سقف هستند و فضاهای خالی برای مبلمان و مسیرهای پیاده‌روی باقی می‌گذارند، بهتر است. در نهایت می توانید کل سقف را با گیاهان بکارید. بهتر است سقف مسطح باشد.

دو جنبه برای این تکنیک ها در کاربردهای سقف منظر وجود دارد: عریض и شدید. در ابتدا فقط از عناصر افقی استفاده می شود: چمن، گیاهان پوشش زمینی کم نگهداری، سنگریزه، شن، و چوب. روف گاردن فشرده شامل وجود عناصر عمودی در سقف است: درختان و درختچه ها، استخرها، زمین های بازی و آلاچیق.

روف گاردن

مراحل اجرای روف گاردن

اولین گام برای اجرای روف گاردن و اقدام به ساخت آن طراحی روف گاردن می باشد. مهندسان با توجه به مساحت و نوع بام طرح مد نظر را روی کاغذ و یا برنامه های معماری پیاده می کنند. می توان از انواع طراحی روف گاردن استفاده و عناصر گوناگونی را به یاغ یام خود اضافه کرد.

در طراحی روف گاردن میزان تحمل وزن سقف، متراژ و تقسیم وزن روف گاردن روی بام نیز حائز اهمیت می باشد.

سپس در اولین قدم برای اجرای پروژه باید شیب بندی روف گاردن انجام شود. این شیب بندی باید بطوری انجام شود که آب جمع شده از باران و آبیاری گیاهان، به خوبی از بام خارج بشوند. مکان و نحوه ورود و خروج آب تعبیه و جاگذاری شده و این مرحله به اتمام می رسد.

در صورت وجود چراغ و نور پردازی باید سیم کشی

همچنین عایق بندی روف گاردن و اجرای لایه محافظ نیز برای مراقبت از سقف در برابر رطوبت انجام می شود. روف گاردن به معنای باغ رو بام است پس همیشه نقش گیاهان در طراحی و اجرای روف گاردن مهم بوده است. با توجه بنوع روف گاردن باید نسبت به کاشت گیاهان اقدام کرد. در روف گاردن استفاده از فلاور باکس و گلدان های چوبی مرسوم می باشد.

سپس وسائل تزئینی اضافه تر مانند آبنما، آلاچیق، سنگریزه به بام سبز اضافه می شود. همچنین می توان از کف پوش چوبی ترمووود نیز برای زیبا سازی محیط استفاده کرد. برای فرار از آفتاب می توان از آلاچیق و سایبان بر روی بام استفاده کرد. همچنین تعبیه دستگاه های مه پاش نیز از دیگر گزینه ها برای فرار از گرما در فصول گرم سال می باشد.

برخی از موارد مانند آلاچیق روف گاردن، اجرای دیوار سبز، پر چین و دیوار های دور محوطه برای ایجاد حریم خصوصی استفاده می  شوند.

مزایای اجرای روف گاردن

علاقه مندانی که تصمیم به ساخت یک بام سبز می گیرند، نسبت به کسانی که از راه حل های سنتی حمایت می کنند، مزایای زیادی کسب می کند.

عایق حرارتی و صوتی اضافی خانه. بام سبز یک عایق حرارتی عالی است: از سرما در زمستان و گرمای بیش از حد در تابستان محافظت می کند، یعنی تأثیر مثبتی بر میکروکلیمای زیر سقف و منطقه دارد. بنابراین، سقف های “سبز” در مناطق شمالی و جنوبی مفید هستند.

سقف بدون تعمیر حداقل 20 سال دوام می آورد. سقف چیدمان مناسب ایمنی پوشش ضد آب را تضمین می کند که برای مدت طولانی تحت تأثیر اشعه ماوراء بنفش و دما قرار می گیرد و در معرض تغییر شکل با گرمایش ناهموار و آسیب مکانیکی است. به لطف این همه ضد آب، می توانید با خیال راحت از لایه پوند و فرش سبز محافظت کنید. گاهی اوقات برای دوام بخشیدن به پوشش، سقف را حتی بدون اطمینان از عملکرد آن، چمن کاری می کنند. از این نظر قابل اطمینان ترین قسمت سقف ها کاملاً بسته است. و در چنین سطحی تقریباً هیچ بارندگی وجود ندارد.

جبران فضایی سبز کردن پشت بام خانه، مخصوصاً که در یک زمین کوچک ساخته شده است، چمن سبزی را که در زیر ساختمان مرده است به صاحبش برمی گرداند و به حفظ میکروکلیمای خاک کمک می کند.

روف گاردن به دلیل مزایای زیست محیطی متعددی که دارد در مدت زمان بسیار کوتاهی رایج شده است. بام های سبز را می توان نه تنها با سقف های مسطح سنتی، بلکه با سقف های شیبدار نیز تطبیق داد. اما سقف هایی با شیب بیش از 45 درجه برای سیستم بام سبز مناسب نیستند.

پایداری شهری در ابتدایی ترین شکل خود به عنوان تسلط پایداری اکولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی در زندگی شهری تلقی می شود. کاربردهای بام سبز از نظر این سه عنصر تأثیرات مثبتی بر پایداری شهری دارند. مطالعات اخیر نشان داده است که باغ های بام سبز مزایای زیادی از مقیاس منطقه ای گرفته تا ساختمانی دارند. مشخص است که بام سبز به دلیل مزایایی که برای محیط زیست ما دارد امروزه در دنیای ما بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

 • کنترل جزیره گرمایی شهری را در مراکز شهر انجام می دهد،
 • عایق حرارتی ساختمان را فراهم می کند،
 • آسایش حرارتی ساختمان ها را در هر دو فصل زمستان و تابستان فراهم می کند.
 • ضمن اینکه تنوع زیستی را برای گیاهان فراهم می کند، محیطی زیبا و دلپذیر ایجاد می کند.
علاوه بر این،اجرای روف گاردن باعث بهبود عمر بام و ساختمان ها و کنترل روان آب های طوفانی می شود.  یک بام سبز می تواند رواناب آب طوفان را 50 تا 60 درصد کاهش دهد و گاهی اوقات آن را به طور کامل متوقف کند.

پایداری اجتماعی

بام سبز یا روف گاردن به فضاهای بلااستفاده ساختمان ها اطلاق می شود، به عبارت دیگر فضای سبز طراحی شده بر روی پشت بام ها و تراس ها. این سقف ها بر اساس فناوری های روز نصب می شوند. ارزش‌های زیبایی‌شناختی، اجتماعی و فرهنگی، نصب این سقف‌ها را منطقی می‌کند و فضاهای سبز از دست رفته را در مناطق مدرن شهری احیا می‌کند و از نظر روانی اثرات مثبتی را به ساکنان می‌دهد. به عبارت دیگر، یک هدف مهم از کاربردهای بام سبز، افزایش استانداردها و کیفیت زندگی مدرن شهری است. در واقع ورود گیاهان به داخل ساختمان مترادف با ایجاد فضاهای سبز، زیبا و نیمه عمومی برای ساکنین، افزایش کیفیت زندگی (از نظر رضایت محیطی) است.بام های سبز اثرات روانی قابل توجهی بر افراد و مشارکت های اجتماعی مثبت بسیاری دارند. فضاهای سبز باز به عنوان مکان های آرامش جسمی و روحی افراد عمل می کنند و چنین مکان هایی افراد را از استرس دور می کند.

طراحی و اجرای روف گاردن_گروه مهندسی آژمان

اجرای روف گاردن علاوه بر ایجاد یک منطقه اجتماعی شهری و ایجاد ظاهری زیبا، فرصت هایی را برای فعالیت ها (مانند فعالیت، استراحت، پیاده روی) به عنوان یک منطقه تفریحی مهم فراهم می کند.

طراحی روف گاردن و استفاده از آنها با فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی، مکان‌های جایگزینی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که بتوانند زمان مفیدی را در آن سپری کنند. سهم بام های سبز در پایداری اجتماعی در زیر بیان شده است.

– تامین فضای سبز : در نتیجه ساخت و سازهای سریع در شهرها، مناطق بتنی جایگزین فضاهای سبز شده است. بنابراین، هیچ مکان عمومی وجود ندارد که افراد ساکن در شهرها بتوانند دور هم جمع شوند. از سوی دیگر با افتتاح محوطه های بام سبز مکان هایی برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت برای ساکنان شهر فراهم می شود.

– اثرات مثبت بر سلامت: روانشناسی افرادی که از فضاهای سبز استفاده می کنند و در مجاورت زندگی می کنند نیز تاثیر مثبت می گذارد. بام های سبز به دلیل خواص درمانی تاثیرات مثبت و قابل توجهی بر سلامت انسان دارند. مطالعات نشان داده‌اند که بیمارانی که در اتاق‌هایی با نمای سبز درمان می‌شوند، سریع‌تر از بیمارانی که در اتاق‌هایی با نمای بتن درمان می‌شوند، بهبود می‌یابند.

هنگامی که برنامه های بام سبز به درستی طراحی شوند، اثرات مهمی بر سلامت انسان دارند، اما از نظر اقتصادی و زیست محیطی نیز کمک های مهمی به شهر می کنند. اما باید دانست که اگرچه بام سبز اثرات مفیدی بر محیط طبیعی شهرها دارد، اما هرگز نمی تواند جایگزین جنگل ها، پارک ها و مناطق سبز طبیعی شود.

-بارهای اضافی : ریشه گیاهان در طول زمان می تواند آسیب جدی به سازه وارد کند. به همین دلیل لایه ای که در قسمت پایینی قرار می گیرد باید به اندازه ای قوی باشد که در هنگام پخش شدن ریشه ها آسیب نبیند. موضوع دیگری که می تواند برای کاربران مشکل ساز باشد نشت آب در داخل ساختمان به دلیل بار آبی است که سیستم ها با خود حمل خواهند کرد. این یکی از مشکلاتی است که با استفاده از عایق بسیار خوب و مواد خوب در نصب می توان از آن جلوگیری کرد. به همین دلیل، محاسبه بار باربری غشای سقف و انتخاب متریال غشایی مورد استفاده در مرحله نصب حائز اهمیت است. زیرا لایه خاک و توده آبی که باید حفظ شود، بار اضافی بر ساختار ساختمان ایجاد می کند.

عمق خاک در کاربردهای سقف با پوشش گیاهی متراکم بین 20 تا 60 سانتی متر متغیر است. با توجه به اینکه در هنگام خشک شدن خاک، بار روی سقف با جذب آب باران افزایش می یابد، برای ساختمان های موجود توصیه نمی شود.

زمانی که محاسبه تلورانس به خوبی انجام نشود، ماندن آب باران در محیط رشد گیاه در فصل زمستان و وقوع یخبندان شبانه می تواند مشکل ساز شود. محاسبات بار نه تنها با توجه به وزن خشک سیستم، بلکه با توجه به وزن اشباع آب نیز باید انجام شود.

معیارهای ارزیابی

جمعیت شهرها هر سال در حال افزایش است و این افزایش باعث استفاده بیشتر از مناطق شهری برای نیازهای مسکن بیشتر می شود.سرانه فضای سبز به میزان قابل توجهی کمتر از متر مربع مورد نیاز فرد است. یکی از دلایل این امر گسترش زندگی آپارتمان نشینی در شهرها است. با افزایش قیمت زمین، متراژ مسکن کوچکتر و تنگ تر می شود. بنابراین، شهرها به مکان های تاریک و آشفته تر برای زندگی تبدیل می شوند.

مناطق سرسبز بر سلامت جسمی، روانی و روانی ساکنان شهر تأثیر مثبت و معناداری دارد. با توجه به نیازهای اولیه مردم، مردم نه تنها به داشتن مکانی برای زندگی نیاز دارند، بلکه به آسایش، آرامش و آرامش در محل زندگی خود نیز نیاز دارند. سهم بام سبز در فرآیند برنامه ریزی شهری و ساکنان شهر و معیارهایی که در ارزیابی مورد استفاده قرار می گیرد در زیر بیان شده است.

1. سازگاری: این معیار، موقعیت و ایجاد سطوح سبز را بر روی پشت بام ساختمان ها در مناطق شهری تضمین می کند، به گونه ای که مناطق سبز با مناطق اطراف سازگار و منطبق باشد. طبق این تعریف، بام سبز اعمال شده نباید باعث ایجاد بی نظمی و تداخل در عملکرد ساختمان ها شود. کاربردهای بام سبز باید به درستی در شهر گسترش یابد. یعنی همه بام های سبز نباید نزدیک به هم قرار گیرند.

2. آسایش: آسایش افراد با محاسبه زمان صرف شده برای دسترسی به خدمات و امکانات شهری و اندازه گیری مسافت مشخص می شود. دسترسی آسان باعث راحتی فرد می شود. از این حیث وجود سطوح سبز در منازل آنها باعث آسایش می شود به این معنا که هر زمان که بخواهند می توانند به رنگ سبز برسند.

3. کارایی: بهره وری مناطق شهری افزایش می یابد اگر از سقف های مسکونی برای رشد گیاهان و ایجاد سطوح سبز استفاده شود. اگر بام‌های سبز نیاز به محیط سبز را برآورده می‌کنند، می‌توان از سایر مناطق شهری برای عملکردهای مختلف به نحو احسن استفاده کرد. به خصوص در شهرهای بزرگ، مناطق کشاورزی و باغ ها به مناطق تجاری و مسکونی تبدیل می شوند. استدلال می شود که بام سبز می تواند در کاربری اراضی کارآمدتر باشد و از تغییرات عملکردی در زمین های کشاورزی و باغ ها جلوگیری کند.

4. مطلوبیت: ایجاد محیط های سبز سهل الوصول برای ساکنان شهری، مطلوبیت و ترجیح را افزایش می دهد. ایجاد فضاهای سبز در اطراف ساختمان یا روی پشت بام آن، محیط اجتماعی را برای کاربران فراهم می کند و با دادن کارکردهای متفاوت به فضا، تمایل کاربران را برای حضور در این مناطق افزایش می دهد.

5. سلامت: علاوه بر کمک های زیست محیطی که به ساختمان و مقیاس شهر ارائه می کند، بام های سبز همچنین مزایای قابل توجهی را برای کسانی که در مفهوم اجتماعی زندگی می کنند ارائه می دهد. این سقف‌ها باید سلامت استفاده‌کنندگان را بهبود بخشند، آرامش جسمی و روانی را ارائه دهند و همچنین عملکرد زیبایی را به ساختمان‌ها ارائه دهند.

6. ایمنی: بر اساس این معیار، بام سبز باید به ایمنی ساکنان و مناطق شهری کمک کند. به عبارت دیگر، این سقف علاوه بر بهبود و بهینه‌سازی دید و چشم‌انداز شهری، باید از شهروندان در برابر اشعه‌های فرابنفش محافظت کند و آب و شرایط آب و هوایی را بهبود بخشد. به طور خلاصه، بام سبز باید به ایمنی شهروندان کمک کند.

پایداری اکولوژیکی

روف گاردن ها مزایای اکولوژیکی مهمی برای مردم و محیط زیست دارند. بام های سبز به لطف گیاهانی که دارند، زیستگاهی برای پرندگان و حشرات ایجاد می کنند، دی اکسید کربن را با فتوسنتز می گیرند، هوا را تصفیه می کنند، اکسیژن تولید می کنند و از طریق تبخیر هوا را خنک می کنند. روسازی های بتنی همراه با سطوح سقف، انرژی خورشیدی را در روز جذب و در شب منعکس می کنند. در نتیجه کاهش مقادیر آب، تمایز دما بین مناطق شهری و روستایی، تشکیل جزایر گرمایی شهری، خسارت خاک، تغییرات اقلیمی و از بین رفتن فضای سبز در شهر مورد سوال است. گفته می شود که بام های سبز تا حد زیادی می توانند راه حل این مشکلات را ارائه دهند. برای مثال زدن،

این اطلاعات نشان می دهد که بام های سبز نقش مهمی در مواجهه با رویدادهای اکولوژیکی دارند. ابزارهای زیادی در دست سیاست گذاران و تصمیم گیران برای تضمین پایداری اکولوژیکی شهرها وجود دارد. یکی از این ابزارها کاربردهای بام سبز است. از نظر اکولوژیکی، سهم بام سبز در محیط زیست به شرح زیر است:

 • – حفاظت از زیستگاه و تنوع زیستی
  – کاهش اثرات جزایر گرمایی شهری
  – تاثیر بر دمای هوا – فیلتر  کردن
  ذرات معلق در هوا
  – تضمین تبادل دی اکسید کربن و اکسیژن
  – تاثیر بر باران. آب
  – کاهش تابش الکترومغناطیسی
  – اثر گازهای گلخانه ای سنگین بر فلزات
  – کاهش اثر نویز:
  – بهبود کیفیت هوا

پایداری اقتصادی

هنگامی که سیستم‌های بام سبز با سقف‌های معمولی مقایسه می‌شوند، مشخص می‌شود که اگرچه سرمایه‌گذاری اولیه سیستم‌های بام پوشش گیاهی در ابتدا زیاد به نظر می‌رسد، اما می‌توانند در درازمدت هزینه‌های خود را بپردازند. بام های سبز دارای مزایای اقتصادی فراوانی از جمله بهره وری در مصرف انرژی، افزایش طول عمر عناصر سقف ساختمان محل اجرا، کاهش بارهای احتمالی بر سیستم های زیربنایی در شهرها به دلیل قابلیت جذب آب باران و کاهش زیرساخت ها هستند. هزینه هایی مانند نگهداری و تعمیر. مزایای اقتصادی بام سبز این واقعیت است که گیاهان عناصر سقف را می پوشانند، از مصالح سقف در برابر نوسانات دما محافظت می کنند، طول عمر آنها را افزایش می دهند و هزینه های نگهداری و تعمیر را کاهش می دهند. این مزایا را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

 • – تاثیر از نظر بهره وری انرژی
  – افزایش عمر مصالح سقف
  – ایجاد اشتغال
  – کشاورزی شهری

معایب روف گاردن

روف گاردن می تواند معایبی نیز داشته باشد. البته این معایب در صورت اشتباه در طراحی و اجرای آن به وجود می آیند

یکی از این معایب فشار وارده بر سقف و ساختمان شما می باشد. در صورت اشتباه در محاسبات و تقسیم وزن نادرست، می تواند به سقف آسیب بزند.

در صورت زهکشی و عایق بندی نا مناسب امکان نفوذ آب به سقف وجد دارد. همچنین ریشه گیاهان نیز می تواند عاملی برای آسیب به سقف تلقی شود.

همچنین به دلیل وجود گیاهان در بام سبز، این محوطه نیاز مراقبت و رسیدگی دارد.

 

قوانین طراحی و اجرای روف گاردن

برای اجرای روف گاردن تمام عیار، از همان ابتدای طراحی روف گاردن و حتی یک خانه، مشارکت متخصصان – نه تنها سقف سازان، بلکه معماران و دندرولوژیست ها نیز لازم است. اینکه چقدر روغن گذاری صحیح خواهد بود به آنها و همچنین انتخاب پوند و گیاهان و همچنین دستگاه زهکشی بستگی دارد.

باغبانی سربار ساختار سقف و خانه را به عنوان یک کل ایجاد می کند. این بار باید به طور معقول توزیع شود. ضخامت 5 سانتی متر و 1 متر 2 خاک 100 کیلوگرم وزن دارد. حتی با ضخامت کمی از لایه خاک (15 – 20 سانتی متر)، خاک لازم برای ساخت چمن 200 کیلوگرم در متر مربع وزن دارد و 100 کیلوگرم در متر مربع دیگر زهکشی می کند. 400 – 500 کیلوگرم در متر مربع، با در نظر گرفتن برف. هنگام کاشت درختان و درختچه های کوچک، عمق لایه مفید خاک 40 سانتی متر خواهد بود و بار روی زمین به 700 کیلوگرم در متر مربع و بیشتر می رسد.

به عنوان مثال، می توان آن را با کاشت گیاهان بسیار بزرگ که نیاز به پوند زیادی در فرورفتگی دیوارهای باربر دارند، پراکنده کرد. اگر همپوشانی از عناصر تشکیل شده باشد، بهتر است سنگین ترین قسمت های منظره را در امتداد درزها قرار دهید و بار را روی چندین صفحه قرار دهید. همچنین نمی توان کل مساحت سقف را با یک پوند پوشاند، اما پایه گذاری ترکیب بر روی ترکیبی از چمن، گروه های کوچک درختان، بوته ها و فضای آزاد فشار وارده بر زمین را بیشتر کاهش می دهد.

در طراحی روف گارن می توان با استفاده از بسترهای مخصوص و سبک (مخلوط خاک) و سیستم های زهکشی سبک برای کاشت گیاهان نیز می تواند بار را کاهش دهد.

اجرای روف گاردن

طراحی روف گاردن

بام سبز با ساختار اولیه معمولی متفاوت است. سقف سنتی برای محوطه سازی به شرح زیر است

در بالای سازه نگهدارنده، روکش ماسه سیمانی با شیب 1.5 – 5 درجه به سمت زهکش ساخته شده است (برای هر سقف مسطح یک شیب لازم است).

سطح آن با پرایمر و مخلوطی از قیر اکسید شده و حلال درمان می شود. در بالای صفحه، بخار به صورت آزاد گذاشته می شود. – فیلم عایق که از عایق در برابر رطوبت اتاق محافظت می کند. در صفحات عمودی، مانع بخار تا ارتفاعی بیش از سطح عایق خم شده و درزها آب بندی می شوند.

لایه بعدی عایق حرارتی است. با افزایش بارهای استاتیکی و دینامیکی باید از مقاومت فشاری بالایی برخوردار باشد. موادی که با این کار کنار می آیند شامل تخته های چوب پنبه ای، فوم پلی اورتان و پلی استایرن اکسترود شده است. در صورت عدم استحکام کافی عایق، برای توزیع بارها بر روی آن، باید یک روکش سیمانی ساخته شود.

به دنبال آن یک لایه محافظ از ژئوتکستایل (ژئوتکستایل)، یک ماده بادوام ساخته شده از پلی پروپیلن یا پلی وینیل کلراید (PVC) می باشد. ژئوتکستایل برای جلوگیری از آسیب مکانیکی به لایه بعدی – ضد آب – ضروری است. “سبز” الزامات سخت گیرانه تری را بر روی سقف تحمیل می کند: باید نه تنها از بارندگی، بلکه در هنگام آبیاری از رطوبت نیز محافظت شود، باید انعطاف پذیر، بادوام، مقاوم در برابر اثرات میکروارگانیسم ها و هوموس باشد. غشاهای تقویت شده با قیر پلیمری برای این منظور مناسب هستند.

لایه میخچه از جوانه زدن ریشه ها در عایق رطوبتی جلوگیری می کند. اگرچه می‌توانید از یک فیلم بادوام با پوشش فلزی استفاده کنید، اما بهتر است آن را از یک واشر پلیمری الاستیک با سلول‌های ویژه‌ای که رطوبت را حفظ می‌کند، بسازید. این مبنایی را برای قرار دادن لایه های بعدی و خاص یک بام سبز تشکیل می دهد.

ساخت روف گاردن

ترکیب و ضخامت لایه های بعدی بام سبز به نوع منظر بستگی دارد. اگر ساده ترین راه انتخاب شود – گیاهان در وان خواهند بود – پوشش به روش سنتی برای تراس ها انجام می شود. روی پایه آماده شده یک لایه سنگ خرد شده یا شن به ضخامت 35 سانتی متر گذاشته می شود. دال های بتنی یا سایر مواد مناسب آزادانه در بالا قرار می گیرند. تراس های محبوب پوشیده از سنگریزه که می توانید روی آن ها قدم بزنید. در صورت بتن ریزی روسازی، زیر آن روکش سیمانی ساخته می شود. بدین ترتیب می توان تمامی پهنه های پیاده بام سبز و فضاهای آزاد را تحقق بخشید. چند لایه دیگر در محل کاشت و زیر سقف کاملا سبز گذاشته شده است.

لایه زهکشی 5 تا 10 سانتی متر ضخامت دارد، آب اضافی را از بین می برد و در زمان های خشک رطوبت را حفظ می کند. به سیستم زهکشی متصل است. مواد کلاسیک سبک وزن برای زهکشی عبارتند از شن رسی، کک پرلیت و پوکه خرد شده. سنگین ترها شن و خاک رس سست هستند. همچنین ممکن است دستگاه زهکشی لایه پلی آمید. گاهی اوقات لوله های زهکشی سوراخ دار وجود دارد که جریان آب را در لایه ای از شن بهبود می بخشد.

لایه فیلتر از ورود ذرات ریز خاک به زهکشی و شسته شدن لایه حاصلخیز جلوگیری می کند. این لایه از ژئوتکستایل ساخته شده است که می تواند به آب و ریشه گیاهان نفوذ کند و در معرض پوسیدگی نیست. این امر از نکات مهم در اجرای روف گاردن می باشد که باید به آن توجه کرد.

ساخت روف گاردن

بستر خاک (لایه رویشی) – مخلوطی بر پایه خاک، ماسه، خاک رس منبسط شده، پرلیت، ذغال سنگ نارس، خاک رس، تخته سنگ، تراشه های چوب و پوست خرد شده، گاهی اوقات با استفاده از مواد مصنوعی. ترکیب و ضخامت قسمت های خاصی از سقف (8 تا 50 سانتی متر) بر اساس نیاز گیاهان انتخاب می شود. برای چمن مناسب و مخلوط زهکشی و پوشش گیاهی. زمین مشترک توصیه نمی شود.

در اجرای روف گاردن، انتخاب گیاهان یک تصمیم مسئولانه است که نه تنها ویژگی های زیبایی شناختی باغ، بلکه پیچیدگی مراقبت از آنها را نیز تعیین می کند. گیاهان پشت بام شرایط شدیدی شبیه به کوهستان دارند و باید با آنها سازگار شوند. علاوه بر این، همه گیاهان نمی توانند زمستان های سرد را با لایه ای از خاک سرد و یخ زده تحمل کنند. بنابراین، الزامات اساسی برای “ساکنان” یک روف گاردن مقاومت در برابر تغییرات ناگهانی دما، یخبندان، باد، تشعشع، هوای خشک، کمبود مواد مغذی و رطوبت است.

لیست گیاهان توصیه شده برای اجرای روف گاردن در کشوری مانند اوکراین حدود 50 گونه است. اینها شامل انواع مختلف شن، بسیاری از گیاهان علفی و پوشش زمین هستند. اغلب کامپوزیت های آن بر روی چمن ها کاشته می شوند. از گیاهان چوبی، اولویت به گونه های کوتوله داده می شود – بوته های برگریز (به عنوان مثال، افرا و رودخانه فلامینگو، رودودندرون) و مخروطیان (ارس، صنوبر، کاج کوهی). کاشت گیاهان داخلی مطلوب است و نه در نهالستان های خارجی. از آنجایی که حجم خاک محدود است، باید با دقت به آن نزدیک شد و ترکیب را برای هر ترکیب منظره به صورت جداگانه انتخاب کرد. آبیاری گیاهان باید متوسط ​​باشد، زیرا ورود آب به آب نامطلوب است.

اگر شرایط مساعدی برای زندگی گیاهان ایجاد شود، آنها سریعتر از برادران “زمینی” خود رشد می کنند. بنابراین، در پشت بام، آنها باید کاسه را دوباره بکارند. در زیر نور خورشید، گیاهان در بهار زودتر از شرایط خاک بیدار می شوند، زودتر گل می دهند و در پاییز رنگ شدیدتری دارند.

پیشنهاد: فرنیچر روف گاردن

دستور العمل منطقه بندی برای اجرای روف گاردن

در اجرای روف گاردن به جای سقف، می توانید بام سبز را با بازسازی ساختمان های قدیمی ترتیب دهید. در این مورد، پوشش را می توان به روش معمولی یا وارونگی انجام داد. ساختار موجود را با هم مخلوط نکنید

اگر یک سقف مسطح به منظور “اما” ساخته شود، کارشناسان توصیه می کنند که عایق رطوبتی قدیمی را با یک لایه جدید ضد آب بپوشانید و یک عایق سفت و سخت در بالای آن قرار دهید. لازم است قسمت های باربر ساختمان بررسی شود تا متوجه شویم آیا می توانند بار اضافی را تحمل کنند یا خیر.

راه حل سقف شیبدار

اگر شیب از 30 درجه تجاوز نکند سقف باغ برای باغبانی مناسب است. یک راه حل مناسب برای این امر، محوطه سازی وسیع و مداوم با چمنزارها است.

عایق حرارتی روی جعبه ها لازم نیست، زیرا در زیر تیرهای سقف شیبدار قرار دارد. از آنجایی که شیب اجازه می دهد تا آب به راحتی از سقف جریان یابد، لایه زهکشی نیز ساخته نمی شود: بستر پوند مستقیماً روی عایق رطوبتی رول جعبه پیوسته، غشای ریشه به ریشه و ژئوفیبر گذاشته می شود. برای جلوگیری از لغزش پوند، لازم است یک مرز محدود کننده در امتداد لایه سقف چندین سانتی متر بالاتر از ارتفاع لایه رویشی ترتیب دهید. همچنین مطلوب است که یک شبکه مخصوص روی لایه محافظ ریشه نصب شود که به طور یکنواخت خاک را روی زمین پخش و نگه می دارد یا از یک ژئوگرید ویژه طراحی شده برای تقویت شیب ها استفاده می کند.

نکات مفید برای طراحی روف گاردن

کلید یک نتیجه خوب هنگام طراحی یک روف گاردن این است که بدانید دقیقاً چه چیزی می خواهید در پایان ببینید. حتما از این باغ ها دیدن کنید یا حداقل کاتالوگ های شرکت های طراحی روف گاردن را بررسی کنید. اما در هر صورت، فراموش نکنید که دستگاه بام سبز ویژگی های خاص خود را دارد:

مهمترین عامل توانایی سقف در تحمل بار اضافی است. ممکن است لازم باشد قبل از کاشت باغ، کار اضافی برای تقویت سازه ها و کف های نگهدارنده انجام دهید. در پروژه باید رشد ریشه گیاه را در نظر گرفت و از فیلم های پلیمری که مانع رشد سیستم ریشه می شود استفاده کرد.

روی درزها تمرکز کنید. هر گونه جابجایی یا درز بی کیفیت پوشش می تواند به ریشه های لایه ضد آب و نفوذ آب باقی مانده پس از آبیاری آسیب برساند.

برای ایجاد شیب ها و عناصر تزئینی، از بتن فوم پلی استایرن و سایر ترکیبات بتن سبک استفاده کنید. برای محافظت از گیاهان در برابر آسیب های مکانیکی و هیپوترمی تحت تأثیر باد به صفحه های مخصوص، توری ها و جان پناه های بلند کمک می کند.

و این سقف مسطح از نوع وارونگی است و به همین دلیل ابتدا پایه آن ضد آب می شود.

قیف هایی برای تخلیه آب در نظر گرفته شده است.

بالای عایق رطوبتی تخته های عایق گذاشته شده است.

سپس یک غشای زهکشی-انباشته کننده رطوبت را نصب کردند که توسط یک توری فیلتراسیون بسته می شود.

پس از آن لایه ای از بستر ریخته شد و گیاهان کاشته شدند. فضای بین جان پناه و محوطه سازی با سنگریزه پوشانده شده بود.

مهمترین نکته هنگام اجرای روف گاردن، اجرای صحیح عایق رطوبتی است.

اگر با گذشت زمان شروع به نشت کرد، برای تعمیر آن باید تمام “پای” روی آن را بردارید. بنابراین، ما توصیه می کنیم، اول از همه، مواد ضد آب با کیفیت بالا را که مخصوص سازه های زیرزمینی طراحی شده و در برابر جوانه زدن ریشه محافظت می شوند، انتخاب کنید. دوم، نصب آنها را فقط به تیم های بام واجد شرایط اعتماد کنید. علاوه بر این، هنگام ایجاد لایه های محافظ و زهکشی-انباشته کننده رطوبت از “پای”، توصیه می شود از مجموعه ای دلخواه از مواد استفاده نکنید، بلکه از سیستم های محوطه سازی آماده تجاری در دسترس استفاده کنید تا از از بین رفتن جذابیت جلوگیری شود. سقف. و عمر مفید آن را کوتاه کنید. در نهایت، نباید در بستر صرفه جویی کنید، زیرا فعالیت حیاتی گیاهان روی سقف به طور مستقیم به کیفیت آن بستگی دارد. ”

با بهره گیری از بام سبز باید عوامل زیادی را در نظر گرفت. به عنوان مثال، جهت گیری سقف به نقاط اصلی. اگر سقف کج باشد، گیاهانی که در شیب قرار دارند و بیشتر روز در سایه هستند، نسبت به گیاهانی که در شیب به خوبی نور خورشید کاشته می‌شوند، باید کمتر آبیاری شوند (تا پوسیده نشوند). لازم است صفحه هوا را در نظر بگیرید: اگر باد فقط در جهت یک شیب می وزد، بستر روی آن سریعتر از دیگری خشک می شود. بنابراین، گیاهان در اینجا باید بیشتر آبیاری شوند یا یک سیستم آبیاری خودکار در زیرلایه قرار داده شود. اگر درختان نزدیک پشت بام وجود دارد، باید به طور مرتب برگ ها یا سوزن ها را از پشت بام جدا کنید، در غیر این صورت گیاهان بالای آن نور کافی نخواهند داشت که رشد آنها را کند کرده و در بدترین حالت دچار پوسیدگی می شود. هنگامی که ساختمان در جنگل است، چیدمان سقف سبز روی آن منطقی نیست: به دلیل کمبود نور و فراوانی برگ های افتاده یا سوزن های کاج، گیاهان نمی توانند به طور کامل رشد کنند و ظاهر سقف بعید است. برای رضایت صاحب ”

هنگام ساختن یک باغ بام با دستان خود، باید فقط از مواد ویژه با کیفیت بالا استفاده کنید. به عنوان مثال، غشاهای زهکشی و انباشته کننده رطوبت که شکل خود را فقط تحت فشار خاک حفظ می کنند و در نتیجه اجازه می دهند آب در سلول های خود جمع شود و رطوبت اضافی از کانال های ایجاد شده در زیر غشاء بدون مانع حذف شود. نه فیلم های پلاستیکی معمولی در بالای عایق رطوبتی،

روف گاردن

در اجرای روف گاردن، فیلم های ضد ریشه تایید شده باید گذاشته شوند که نه تنها از استحکام بالایی برخوردارند، بلکه توانایی “دریدن” ریشه ها را از خود دارند. علاوه بر این، نوع گیاهان کاشته شده (اندازه سیستم ریشه آنها)، اندازه لایه خاک و غیره. لازم است فیلم مناسب و تعداد لایه ها را با در نظر گرفتن انتخاب کنید. علاوه بر این، مهم است که لایه زهکشی – تجمع رطوبت در بام سبز در تمام سطح آن پیوسته باشد. اگر مسیرها، لامپ‌ها، آلاچیق‌ها و سایر سازه‌ها بر روی سقف تعبیه شده‌اند، برای جلوگیری از مسدود شدن زهکشی و آسیب رساندن به عایق رطوبتی، باید در بالای این لایه نصب شوند و نه در بالای عایق رطوبتی. ”

ترتیب یک مسیر مسطح و بام سبز و سکوها برای اطمینان از هدایت آب از روسازی به لایه زهکشی ضروری است.
سیستم های چشم انداز به سقف اجازه می دهند تا با طراحی منظر به یک قطعه زمین اضافی تبدیل شود.
اگر سازه های بیرون زده روی سقف صاف (پاراپت ها و سایر عناصر عمودی) وجود داشته باشد، باید از تأثیرات ریشه محافظت شود.
عنصر اجباری سیستم منظر – لایه زهکشی – تجمع رطوبت که رطوبت را در ساختار سقف جمع می کند و از عایق رطوبتی در برابر آسیب مکانیکی محافظت می کند.
روی بام سبز را نمی توان در زمین یا مخلوط خاک با ذغال سنگ نارس کاشت. استفاده از بسترهای خاص ممنوع است.
برای جلوگیری از پاک کردن، باید اطمینان حاصل شود که آب اضافی از سقف مسدود نمی شود.
برای سقف های گسترده، رسوبات انواع مختلف به دلیل بی تکلفی مناسب هستند.
در سقف های شیبدار شیب دار بزرگ، بستر توسط سلول های پلیمری سوراخ دار یا یک قاب چوبی حفظ می شود.
این می تواند دو نوع بام سبز را انجام دهد – گسترده و فشرده. آنها در درجه اول در انواع گیاهان کشت شده و بار روی پایه سقف متفاوت هستند.

نوع بزرگ بام سبز برای گیاهانی با سیستم ریشه کوچک طراحی شده است.

در اجرای روف گاردن باید به این نکات توجه کرد

1. یک لایه محوطه سازی.

2. ضخامت سطح 60-200 میلی متر.

3. لایه فیلتر

4. زهکشی و غشای ذخیره رطوبت.

5. لایه رسوب رطوبت محافظ.

6. لایه جداسازی

عکس ها و نقاشی های روف گاردن
نقشه های بام سبز هر دو نوع سقف
نوع بام سبز شدید – عکس 2

1. یک لایه محوطه سازی.

2. ضخامت بستر از 500 میلی متر.

3. لایه فیلتر

4. زهکشی – عنصر سلولی انباشته کننده رطوبت.

5. لایه رسوب رطوبت محافظ.

6. لایه جداسازی

طراحی و اجرای روف گاردن

برای اجرای روف گاردن، یک افزودنی عالی برای سقف “سبز” می تواند یک سیستم محوطه سازی نما باشد.نه تنها گل ها و گیاهان روی سقف کنترل از راه دور چیده شده اند، بلکه یک منطقه تفریحی نیز وجود دارد.
باغ در ارتفاع، مانند یک باغ معمولی، از نظر طراحی چشم انداز، ارائه راهروها، تخت گل ها و اشکال کوچک معماری به دقت برنامه ریزی شده است.
چیدمان سقف “سبز” روی سقف ساختمان قدیمی کاملاً امکان پذیر است. من فقط به کمی کار روی ساختار سقف موجود نیاز دارم.
روف گاردن باید به طور منظم آبیاری شود و از گرمای بیش از حد محافظت شود. یک لایه زهکشی ویژه در سیستم سقف، طبقه فوقانی را از سیل محافظت می کند.
برخی از سازندگان به عنوان یک طبقه زیرین، استفاده از یک قاب پلاستیکی سوراخ دار مخصوص برای تخلیه آب باران را توصیه می کنند.
شایسته ترین از نقطه نظر حرفه ای چنین طراحی منظره روی پشت بام است که نمای تزئینی زیبایی از گیاهان را در طول سال از جمله در زمستان فراهم می کند.
اصطلاح “چارچوب استثنایی” شامل فهرست گسترده ای از تعاریف است. این مکان مکانی برای رشد گیاهان، یک منطقه تفریحی، یک زمین بازی برای بازی ها و یک پارک کوچک با درختان و درختچه های همیشه سبز و غیره است. بسته به هدف، ساختار کیک سقفی را انتخاب کنید.
با انتخاب صحیح ارقام چند ساله از سرویس بام سبز خلاص خواهید شد. آنها خودشان رشد خواهند کرد و پیشرفت خواهند کرد
انتخاب گیاه بهتر است با معمار منظر هماهنگ شود. این نه تنها به شما کمک می کند تا بهترین گزینه را انتخاب کنید، بلکه به شما می گوید که موفق ترین مکان را دارید.
طراحی سقف کنترل ممکن است غیر متعارف یا به عبارت دیگر قابل برگشت باشد. تفاوت آن در این است که لایه عایق در زیر لایه عایق رطوبتی نیست، بلکه در بالای آن قرار دارد. برای ضد آب بودن چنین سقفی، می توانید از مواد مختلفی استفاده کنید: غشاهای PVC و EPDM، یوروریبیروید و ماستیک. علاوه بر این، الزامات کیفیت آنها در این مورد کمتر از سقف های معمولی است، زیرا سقف معکوس به خوبی از هرگونه ضربه توسط لایه های بعدی محافظت می شود.
سقف را می توان با یک سقف “سبز” تزئین کرد، حتی اگر زاویه شیب به 40-45 درجه برسد. یک خانه با سقف یک ساختار نیمه فرورفته به حداقل گرمایش نیاز دارد.

پیشنهاد:خرید فلاورباکس چوبی

مراقبت بعد از اجرای روف گاردن

روف گاردن ها زیبایی فوق العاده ای دارند، نه فقط اسمشان. این اصطلاح به باغ‌هایی اطلاق می‌شود که در بالای خانه‌ها، ساختمان‌های اداری، و بسیاری از سازه‌های دیگر … بنا به دلایلی سازگار با محیط زیست کاشته شده‌اند. آنها یک لایه محافظ تشکیل می دهند که هزینه انرژی مورد نیاز برای گرم کردن و خنک کردن ساختمان زیر را کاهش می دهد. روف گاردن ها همچنین به عنوان فیلتر هوا عمل می کنند و آلودگی و انتشار گازهای گلخانه ای را حذف و ذخیره می کنند. شاید مهم‌تر از همه، آن‌ها حس زیبایی طبیعی را به چشم‌انداز اضافه می‌کنند، مخصوصاً در میان جنگلی از بلندمرتبه‌های شهری.

تغذیه و آبیاری

روف گاردن در اصل یک باغ ظروف غول پیکر است که در یک لایه نسبتا کم عمق از خاک کاشته می شود تا وزن روی بام را کاهش دهد. با توجه به مقدار محدود مواد مغذی موجود در باغ از طریق خاک، ممکن است نیاز به کود آهسته رهش داشته باشید. هنگامی که کاشت ها به خوبی مستقر شدند، یک بام سبز گسترده ممکن است به هیچ آبی به غیر از بارش طبیعی نیاز نداشته باشد. از سوی دیگر، بام‌های سبز فشرده معمولاً باید منبع آب اضافی داشته باشند (مخصوصاً در سقف‌هایی با شیب تند که اجازه می‌دهد آب طوفان سریع‌تر خارج شود). ساده ترین راه برای تامین این امر، سیستم آبیاری قطره ای است که مزیت اضافی افزایش سرمایش تبخیری را دارد. در شرایط بسیار گرم و خشک، با آبیاری دستی یا اسپری سربار مصرف کنید.

هرس و پیرایش

اگر چه روف گاردن نسبت به همتای زمینی خود نسبت به علف های هرز کمتر حساس است، اما بام سبز در مراحل اولیه به وجین منظم نیاز دارد و با بلوغ آن کاهش می یابد. حتماً علف‌های هرز را قبل از کاشت بذر حذف کنید تا انتشار آن به حداقل برسد. لایه نازک خاک باعث تشویق رشد افقی و نه عمودی می شود. در نتیجه، شما نیازی به چمن زنی یا کوتاه کردن باغ به مکرر باغ معمولی نخواهید داشت. با این حال، مقدار مشخصی از هرس و قیچی برای حفظ سلامت و زیبایی کاشت هنوز مورد نیاز است.

غشای سقف

برای هر روف گاردن، یک غشای ضد آب باید برای محافظت از مواد سقف و ساختمان زیر آن نصب شود. قبل از کاشت، غشا را از نظر نشتی با پر کردن آن با آب آزمایش کنید. تعدادی از مواد غشایی در بازار وجود دارد. از منظره بان خود بخواهید که یکی از آنها را توصیه کند که در برابر ریشه بسیار مقاوم باشد. به بازرسی غشا بر اساس یک برنامه روتین ادامه دهید تا نشت یا زهکشی پشتیبان تشخیص داده شود.

آفات

غذا، آب و سرپناه فراوانی که توسط روف گاردن ارائه می شود، آن را نه تنها برای انسان، بلکه برای آفات حیوانات و حشرات نیز جذاب می کند. باغ را به طور مرتب از نظر علائم هجوم مانند گیاهان جویده شده، لانه ها یا لانه ها و فضولات بررسی کنید. پوشش گیاهی در حال پوسیدگی را که ممکن است مورچه ها را جذب کند، و همچنین آب راکد را حذف کنید – یک مکان بالقوه برای پرورش پشه ها. سرعت آبیاری قطره ای را کاهش دهید تا از حلزون ها و راب های دوستدار رطوبت جلوگیری کنید. جلوگیری از کبوتر با دستگاه های ضد خم شدن. ممکن است لازم باشد با متخصصان کنترل آفات تماس بگیرید تا از شر هجوم دائمی مانند سنجاب ها یا موش ها خلاص شوید. از آنها بخواهید از تله های بدون کشتار استفاده کنند.

مقاوم در برابر آتش

اگر اجازه داده شود روف گاردن  بیش از حد خشک شود، به احتمال زیاد به خطر آتش سوزی تبدیل می شود . از خطر می توان با موارد زیر جلوگیری کرد:

 • نصب یک سیستم آبیاری قطره‌ای، احتمالاً متصل به اعلام حریق.
 • کاشت ساکولنت های مقاوم در برابر آتش، که حتی در هوای گرم تمایلی به خشک شدن ندارند
 • استفاده از محیط کشت حاوی درصد بالایی از مواد معدنی مانند پرلیت یا ماسه
 • هر 130 دقیقه 2 اینچ سنگریزه یا سنگریزه فاصله دهید، زیرا آتش روی بامهای سبز عمومی بزرگ می شتابد.

اجرای روف گاردن

اجرای روف گاردن

پیشنهاد: تاریخچه روف گاردن

انواع روف گاردن

سبک های متفاوتی برای اجرا و طراحی روف گاردن وجود دارند.بام های سبز به صورت گسترده، نیمه متراکم یا فشرده مشخص می شوند. تعیین سبک طراحی روف گاردن، به عمق، نوع پوشش گیاهی و عملکرد آنها بستگی دارد.

روف گاردن گسترده

بام‌های سبز گسترده، تعمیر و نگهداری کمی دارند. آنها دارای خاک های کم عمق یا سایر محیط های رشد هستند که برای گیاهان کم رشد مانند Sedum و سایر گونه های آبدار مناسب هستند. آنها در درجه اول به عنوان یک لایه حفاظت از محیط زیست مانند فیلتر آب طوفان عمل می کنند. این بام های سبز معمولاً در ارتفاع 3 تا 5 اینچ نگهداری می شوند و معمولاً آبیاری نمی شوند. آنها کم عمق هستند و پوشیده از علف های کم رشد، گیاهان دارویی یا ساکولنت ها هستند. این به بام‌های سبز گسترده کمک می‌کند تا برای سقف‌هایی با ظرفیت تحمل بار کمی مناسب باشند. وزن یک بام سبز وسیع از حدود 13 تا 30 پوند در هر فوت مربع متغیر است. بام های سبز گسترده نیز کم هزینه ترین نوع بام سبز هستند. همچنین قیمت روف گاردن گسترده نیز کمتر از سایر انواع باغ بام می باشد.

 

روف گاردن فشرده

برخلاف بام‌های سبز گسترده، بام‌های سبز فشرده دارای تنوع بیشتری از انواع گیاهان هستند. آنها همچنین نیاز به نگهداری بیشتر و ورودی کود و آب دارند. یک بام سبز فشرده به گونه ای طراحی شده است که بسیار شبیه یک پارک شهری با چمنزارها، گیاهان چند ساله، بوته ها و درختان است. برخی از بام های سبز فشرده حتی دارای نیمکت ها، حوضچه ها یا زمین های بازی هستند که در طرح های خود تعبیه شده اند. بام های سبز مورد استفاده برای کشاورزی روی پشت بام نمونه ای از سیستم های فشرده هستند. بام‌های سبز فشرده به سقفی با ظرفیت باربری بالا نیاز دارند، زیرا ممکن است وزن آنها بین 35 تا 80 پوند در هر فوت مربع باشد. آنها همچنین به یک سیستم آبیاری دائمی نیاز دارند و پرکارترین و گرانترین نوع بام سبز هستند.

روف گاردن نیمه فشرده

بام های سبز نیمه فشرده در بین گسترده و فشرده قرار دارند که به ارتفاع 5 تا 7 اینچ با گیاهان چند ساله، درختچه های کوچک و علف های زینتی رشد می کنند. آنها شامل بوته های بلند یا درختان نمی شوند. بام های سبز نیمه فشرده نیاز به آبیاری و نگهداری متوسطی دارند و برای سقف هایی مناسب هستند که می توانند 25 تا 40 پوند در هر فوت مربع بار را تحمل کنند. آنها به عنوان فیلتر آب طوفان و زیستگاه حیات وحش شهری عمل می کنند.

بام های سبز یکپارچه و مدولار نیز وجود دارد. یک بام سبز یکپارچه سقفی است که در آن همه اجزاء به صورت لایه‌ای بر روی سقف قرار می‌گیرند و ریشه‌های گیاهان آزاد هستند تا با گیاهان مجاور در سراسر سقف در هم تنیده شوند. از طرف دیگر، یک سیستم بام سبز مدولار از چندین کانتینر یا سینی بام سبز تشکیل شده است. این سینی ها شامل تمام اجزای یک بام سبز مانند زهکشی، محفظه ریشه، محیط کشت و گیاهان می باشد.

کشت محصولات روی پشت بام

همچنین ببینید: تصاویر روف گاردن زیبا و جذاب

گیاهان و سبزیجات اغلب بر روی پشت بام های سبز در ظروف رشد می کنند، اگرچه گیاهان ممکن است مستقیماً در محیط های رشد تخصصی یا خاک رشد کنند. اگرچه در مورد دوم، ظرفیت باربری سقف نیاز به حمایت از لایه خاک عمیق (بیشتر از 8 اینچ) و وزن اضافی آب لازم برای گیاهان دارد. گیاهان خوراکی که برای باغ روی پشت بام انتخاب می‌شوند می‌توانند گونه‌های «پاسیو» یا کوتوله‌ای باشند که برای ظروف و فضاهای کوچک طراحی شده‌اند. به طور کلی، گیاهان گرما دوست مانند فلفل، گوجه فرنگی و ریحان اغلب در باغ های پشت بام به خوبی عمل می کنند. محصولاتی مانند نخودفرنگی و اسفناج که به شرایط خنک‌تری نیاز دارند ممکن است به همین خوبی عمل نکنند. به دنبال گونه‌های گیاهی باشید که به خوبی با گرما سازگاری دارند و زمانی که نور خورشید شدید است به آهستگی می‌پیچند.

ملاحظات ویژه برای باغ های پشت بام شامل قرار گرفتن در معرض آفتاب، باد، دما و دسترسی است. باغ های پشت بام به ندرت سایه می اندازند، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می تواند برای برخی از گیاهان غذایی مشکل ساز باشد. گیاهان همچنین ممکن است برای مبارزه با اثرات مخرب خورشید ثابت و دمای بالاتر به آبیاری اضافی نیاز داشته باشند. آبیاری سربار در باغ های پشت بام اغلب از بین می رود، بنابراین آبیاری قطره ای انتخاب بهتری در مواقع ضروری است. خاک روی پشت بام پس از بارندگی سریعتر از خاک روی زمین خشک می شود. مالچ کردن خاک می تواند به مرطوب نگه داشتن آن در بین باران یا آبیاری کمک کند. همچنین، سرعت باد به ازای هر 10 طبقه ارتفاع ساختمان دو برابر می شود، بنابراین ممکن است لازم باشد گیاهان و/یا ظروف تثبیت شوند.

همچنین مهم است که در نظر داشته باشید که چگونه مردم به طور ایمن به باغ برای کوددهی، آبیاری و برداشت دسترسی خواهند داشت. برای اطمینان از اینکه باغ از ظرفیت باربری سقف تجاوز نمی کند، ممکن است نیاز به مشورت با یک مهندس سازه باشد. یک باغ می تواند 80 تا 150 پوند در هر فوت مربع فشار وارد کند، و هر آب آبیاری ذخیره شده در پشت بام حدود 8 پوند در هر گالن وزن دارد. اما خاک یا محیط رشد باید مرطوب نگه داشته شود، زیرا گیاهان غذایی به اندازه بسیاری از گیاهان غیرخوراکی به خشکی مقاوم نیستند. خاک مرطوب سنگین است، بنابراین یک محیط رشد سبک وزن برای باغچه های پشت بام بسیار کاربردی است. هرگز از خاک گلدان معمولی یا خاک زمین برای باغچه روی پشت بام استفاده نکنید. محیط‌های رشد مخصوصی که وزن سبکی دارند برای محدودیت‌های باربری منحصربه‌فرد اکثر سقف‌ها ضروری هستند.

برای طراحی و اجرای روف گاردن و محوطه سازی با کارشناسان ما با شماره ۰۹۱۲۷۳۹۳۶۲۹ تماس بگیرید.

PDF:اجرای روف گاردن

کلمات مرتبط:

طراحی روف گاردن قیمت روف گاردن طراحی و اجرای روف گاردن اجرای روف گاردن در تهران روف گاردن ساده

طراحی روف گاردن قیمت روف گاردن طراحی و اجرای روف گاردن اجرای روف گاردن در تهران روف گاردن ساده

طراحی روف گاردن قیمت روف گاردن طراحی و اجرای روف گاردن اجرای روف گاردن در تهران روف گاردن ساده

اشتراک در
اطلاع از
guest
25 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسن

هزینه اجرای روف گاردن از چند قیمت شروع میشه؟

زهرا

طراحی روف گاردن برای 60 متر هم امکان پذیره؟

trackback

[…] روف گاردن […]

gamble

Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up plus
the rest of the website is very good.

رضا

پروژه های اجرای روف گاردن شما واقعا از کیفیت خوبی برخوردار هستند

trackback

[…] روف گاردن […]

trackback

[…] روف گاردن […]

trackback

[…] روف گاردن […]

trackback

[…] روف گاردن […]

trackback

[…] روف گاردن […]

trackback

[…] روف گاردن […]

poker slots

It’s the best time to make some plans for the future and it is time
to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting
things or advice. Maybe you can write next articles referring
to this article. I desire to read even more things about it!

trackback

[…] روف گاردن […]

trackback

[…] روف گاردن […]

trackback

[…] روف گاردن […]

trackback

[…] روف گاردن […]

crypto betting sites

Normally I do not read post on blogs, however I would like to say
that this write-up very pressured me to take a look at and do so!
Your writing style has been surprised me. Thank you, very
nice article.

gambling online for real money

Thanks for ones marvelous posting! I certainly enjoyed
reading it, you’re a great author. I will ensure that I bookmark your blog and
will often come back at some point. I want to encourage one to continue your great writing, have a nice morning!

slots machines

This article will help the internet people for building up new webpage or even a weblog from start to end.

onlineslotsart.com

Hi all, here every person is sharing these kinds of know-how, thus it’s pleasant to read this web site, and
I used to visit this web site everyday.

online casinos for real money

I love what you guys are up too. Such clever work
and coverage! Keep up the terrific works guys I’ve you guys to blogroll.

win real money slots online

With havin so much content and articles do you ever run into any issues of
plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of
unique content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot
of it is popping it up all over the internet without my
agreement. Do you know any ways to help prevent content from
being stolen? I’d genuinely appreciate it.

sekabet

I feel that is among the so much important information for me.
And i am happy studying your article. However should commentary on some
common issues, The website taste is perfect, the articles is in reality excellent : D.
Just right task, cheers

صابری

بهترین تیم اجرای روف گاردن

حمید

بسیار عالی

09127393629