مقالات

اجرای روف گاردن در تهران

طراحی و اجرای روف گاردن_گروه مهندسی آژمان

اجرای روف گاردن در تهران یکی از خدماتی است که شهروندان این کلان شهر همیشه به دنبال آن بوده اند.

در شهری مانند تهران که سروصدا و آلودگی هوا بیداد می کند، اجرای روف گاردن بر روی بام خانه خود، راه کاری عالی برای فرار از این فضای پر آشوب می باشد.

با اجرای روف گاردن در تهران می توان به راحتی فضای عالی و مطبوع را برای استراحت و گذراندن وقت به دست آورد.

قیمت روف گاردن

قیمت روف گاردن، و هزینه اجرای روف گاردن کاملا امری نسبی و با توجه به هر پروژه تعیین می شود.

عواملی همچون متراژ بام، نوع روف گاردن، طراحی، متریال های مورد استفاده و.. به طور مستقیم بر قیمت روف گاردن تاثیر می گذارند.

بنابراین شما می توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت روف گاردن با کارشناس ما با شماره 09127393629 در تماس باشید.

نمونه کار محوطه سازی و روف گاردن در تهران

در زیر برخی از نمونه های محوطه سازی و اجرای روف گاردن در تهران توسط گروه مهندسی آژمان را برای شما قرار داده ایم.

 

روف گاردن چیست؟

روف گاردن roof gsrden نوعی از فضای سبز است که در پشت بام خانه ها تعبیه می شود و به آن باغ بام و یا بام سبز نیز می گویند.

طراحی و اجرای روف گاردن در سالیان اخیر بسیار رونق گرفته و تا حدودی فضای شهری را تغییر داده است.

روف گاردن ها را می توان در طرح ها و ایده های مختلفی یافت کرد.

انواع روف گاردن

بام های سبز از انواع سقف هایی هستند که از نظر فیزیک و اکولوژی ساختمان دارای مزایای زیادی هستند. به خصوص در سقف های مسطح با محافظت از کف بام در برابر اثرات محیطی مانند تغییرات دمای بالا و باران و تگرگ، عمر عایق سقف را افزایش می دهد.

گیاهان به کار رفته در روف گاردن یک سپر حفاظتی طبیعی در برابر عوامل خارجی موثر بر ساختمان ایجاد می کنند. در پرتو استفاده از گیاهان و مطالعات کاشت، سه نوع مختلف سبز شدن در بام سبز پدیدار می شود.

طراحی و اجرای روف گاردن_گروه مهندسی آژمانروف گاردن گسترده

در روف گاردن گسترده از پوشش گیاهی طبیعی استفاده می شود که تقریباً برای نگهداری یا توسعه آن نیازی به مداخله خارجی نیست.

گیاهان مورد استفاده در برابر شرایط آب و هوایی سخت منطقه ای که در آن کاشته می شوند مقاوم بوده و به راحتی قابل احیا هستند. این گیاهان باید محلی باشند یا باید بتوانند با آب و هوای محلی سازگار شوند. هدف از روف گاردن گسترده ممکن است استفاده از رشد پوشش گیاهی طبیعی برای تسریع روند خود رشد طبیعی و ایجاد جمعیتی از گیاهان چند ساله باشد. اکثر مناطق پوشش گیاهی طبیعی دست نخورده حاوی خزه، ساکولنت، گیاهان علفی و …هستند و می توان آنها را با گیاهان پیازدار و غده ای تکمیل کرد. گیاهان جدید ریشه می گیرند و پوشش گیاهی تحت یک فرآیند طبیعی تغییر قرار می گیرد. گل ها،

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
مزایا و معایب روف گاردن

به طور کلی اجرای روف گاردن گسترده کار سختی نیست. بسته به عناصر سبز، شرایط آب و هوایی منطقه و نوع ساختار، ممکن است فرآیندهای نگهداری خاصی مورد نیاز باشد.

واریته های گیاهی مورد استفاده در سبزسازی گسترده را می توان به شرح زیر نام برد:

  • گیاهان خزه و سدوم
  • sedum-moss
  • sedum-grass
  • گیاهان علفی

بام های سبز فشرده

در اجرای روف گاردن فشرده می توان گیاهان چند ساله، چمن، پیاز، یکساله، درختچه و حتی برخی درختان را کاشت. به لطف تنوع گسترده ای از گزینه های موجود برای طراحی و استفاده، می توان سقف ها را مشابه کاشت معمولی باغچه کاشت.

فشار اعمال شده توسط گیاهان مورد استفاده در سبز شدن فشرده به ساختار لایه ای بسیار زیاد است. علاوه بر این، نگهداری منظم از چنین مناطقی به ویژه آبیاری منظم و کوددهی بسیار مهم است.

باغ بام فشرده نوعی روف گاردن است که برای انواع گزینه های طراحی مناسب برای برنامه ریزی فضای باز و استفاده از انواع گیاهان باز است و طیف نامحدودی از گزینه های شکل را ارائه می دهد.

روف گاردن سبز فشرده ساده

علف های پوشاننده زمین، گیاهان یکساله و درختچه ها عموماً در سبزسازی فشرده ساده استفاده می شوند. تنوع گزینه های طراحی و استفاده در مقایسه با سبزینگ فشرده محدودتر است. فشار اعمال شده توسط گیاهان مورد استفاده در سبزسازی فشرده ساده به ساختار لایه ای نسبتاً کمتر از سبز شدن فشرده است و برای آبیاری و کوددهی کمتر مناسب است. یک منطقه ساده که به شدت سرسبز شده است، هزینه کمتری نسبت به یک منطقه سبز فشرده دارد. فقط مقداری نگهداری اولیه کافی است. با توجه به هدف سبز شدن، گیاهان نامطلوب مانند گیاهان علفی و جلبک در فلور خاک قابل تحمل است.

انواع کاشت در سبزکاری فشرده ساده انواع گیاهان زیر را می توان در سبزسازی فشرده ساده که یک نوع انتقالی بین سبزه فشرده و سبز گسترده است استفاده کرد:

  • گیاه علفی
  •  وحشی – بوته ای
  • درختچه ها و درختان کوتوله
  • بوته
حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
4 ویژگی پله چوبی

مزایای روف گاردن تهران

روف گاردن که بام سبز نیز نامیده می شود، از فضای پشت بام برای رشد گیاهان استفاده می کند. چندین مزیت ممکن برای باغبانی روی پشت بام وجود دارد. باغ ها می توانند برای محیط زیست و همچنین صاحب سقف خاص مفید باشند.

اجرای روف گاردن می تواند می تواند به بهبود کیفیت جو کمک کند. گیاهان دی اکسید کربن را از هوا جذب می کنند و آن را به اکسیژن تبدیل می کنند که در هوا آزاد می شود. از آنجایی که گیاهان پشت بام می توانند مقداری از مقادیر اضافی دی اکسید کربن را در هوا جذب کنند، به طور بالقوه می توانند اثرات آلودگی هوا را کاهش دهند.

یکی دیگر از مزایای زیست محیطی باغبانی روی پشت بام می تواند افزایش صرفه جویی در انرژی باشد. گیاهان سقفی با انعکاس نور و گرما، عایق طبیعی سقف ها را فراهم می کنند. عایق اضافی می تواند نیاز به مکانیسم های گرمایش یا سرمایش را کاهش دهد که باعث کاهش مصرف انرژی و هزینه های برق خانگی می شود. عایق باغ پشت بام همچنین می تواند صدای بیرون را مسدود کند.

بسیاری از شهرهای بزرگ دمای روز را افزایش می دهند که ناشی از بسیاری از پشت بام ها است. از آنجایی که مناطق شهری ساختمان های بیشتری دارند، پشت بام ها گرما و نور را جذب می کنند و سپس آن را به منطقه بازتاب می دهند. این رویداد اثر جزیره گرمایی نامیده می شود و در واقع می تواند میانگین دمای طبیعی را در این مناطق افزایش دهد. گیاهان در باغ های پشت بام می توانند با جذب بخشی از نور خورشید و ایجاد سایه برای ساختمان ها، به کاهش “اثر جزیره گرمایی” کمک کنند.

طراحی روف گاردن می تواند در مناطقی که بارندگی زیادی دارند مفید باشد. به طور خاص، روان آب باران می تواند سیستم های فاضلاب را سرریز کند. گیاهان می توانند مقداری از آب باران را جذب کرده و روان آب اضافی را محدود کنند. باغبانی پشت بام به نوبه خود پتانسیل کاهش سیل را دارد.

استفاده از پشت بام برای رشد گیاهان می تواند فضای کف را آزاد کند. این فضای اضافی می تواند فضای بیشتری برای محصولات کشاورزی ایجاد کند. باغ‌های پشت بام همچنین می‌توانند فرصت‌های بیشتری را برای رشد محصولات تازه برای افرادی که فضای کمی برای محصولات کشاورزی دارند فراهم کنند، که می‌تواند به کاهش کمبود مواد غذایی در مناطق شهری فقیر کمک کند.

حتما این مقاله را نیز مطالعه کنید
مقایسه فلاور باکس فلزی و فلاور باکس چوبی

نگهداری از گیاهان روف گاردن

نحوه مراقبت از گیاهان در روف گاردن

در اینجا نحوه مراقبت از گیاهان در روف گاردن و فضای باز را برای شما آورده ایم. روف گاردن ها ویژگی های خاص خود را دارند که بر انتخاب گونه ها تأثیر می گذارد.

آب و هوا

یکی از مهم ترین عواملی که باید در نظر گرفت این است که روف گاردن در برابر آفتاب بیشتر محافظت نمی شوند. اگر سیستم حفاظتی وجود نداشته باشد، گیاهان در تابستان بسیار تحت تأثیر قرار می گیرند. پس بهتر است گونه های گیاهی مقاوم به خشکی را انتخاب کنید.

باد

یکی دیگر از عوامل آب و هوایی که باید در نظر گرفت باد است. چه سرد باشند و چه گرم، می توانند به گیاهانی که روی پشت بام داریم آسیب بزنند. بنابراین توصیه می شود که سیستم های حفاظتی مانند توری یا سایه بان داشته باشید.

آبیاری

برای جلوگیری از سوختن برگ‌ها، به دلیل آفتاب‌زدگی، آبیاری صبح‌ها یا غروب آفتاب توصیه می‌شودگزینه دیگر نصب سیستم آبیاری قطره ای خودکار است که در تابستان بسیار مفید خواهد بود زیرا تقریباً روزانه آبیاری می شود.

گلدان و کمپوست

هر 15 روز یکبار در بهار و تابستان با کود مایع که به آبیاری اضافه می شود کود دهید. وقتی خاک خیلی غلیظ شد، یک چنگال بردارید و آن را به عمق یک سانتی متر بردارید. توصیه می شود حداقل هر دو سال یک بار گیاهان را به گلدان بزرگتر تغییر دهید، بستر تازه و یک لایه شن 5 سانتی متری یا خاک رس اضافه کنید.

هرس کنید

اگر از گیاهان به خوبی مراقبت شود سریع رشد می کنند، گلدان فضای محدودی دارد و باید به یاد داشته باشید که هرس کنید. شاخه های خشک، بیمار یا ضعیف و همچنین آنهایی که قطع می شوند را بردارید. بهترین زمان برای انجام آن اواخر زمستان است.

گیاهان را خوب انتخاب کنید

مراقبت از برخی گیاهان آسان‌تر است و با هر فضایی سازگار می‌شوند، مانند گل شمعدانی، گل اطلسی، گل رز یا اسنپدراگون . اگر در طول سال آفتاب زیادی ندارید، گونه های دیگری که برای این ویژگی ها مناسب هستند، ادریسی، بگونیا، شقایق یا پامچال هستند.

با کمی دقت و رعایت نکات معمولی ولی مهم، می توانید از روف گاردن خود لذت ببرید و باانتخاب گیاهان مناسب، عمر باغ بام خود را چندین برابر کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هاشم پور

قیمت اجرای روف گاردن در تهران از چقدر شروع میشه؟

اردلان

بسیار عالی پروژه اجرای روف گاردن که در کردان برای ما اجرا کردید حیلی خوب از آب در اومده