راه پله ها می تواند جلوه گر زیبای در خانه باشند. یک خانه دو یا سه طبقه فضای بیشتر و متراژ مربع بسیار بزرگتری نسبت به خانه های یک طبقه دارد، به همین دلیل است که راه پله دوبلکس تا حدودی به یک مرکز قابل توجه تبدیل شده است.

مانند انتخاب وسایل، مصالح ساختمانی، و طرح‌های رنگی در آشپزخانه، حمام یا فضای ناهارخوری برای ایجاد سبک، حال و هوا یا شخصیت خاصی در خانه، باید به پله‌ها، از جمله متریال و ساخت، توجه کنید.

شاید جزییات کوچکی وجود داشته باشند خیلی ها از آن غافل می شوند، اما نرده چوبی راه پله شما می تواند انسجام و زیبایی را در فضای زندگی شما ایجاد کند،

اگر متریال و طراحی با دقت انتخاب شود. اندازه نامتناسب، سبک برخورد، یا مواد بازتابنده می تواند وحدت و تعادل کل اتاق یا ورودی را به شدت تغییر دهد، بنابراین انتخاب سبک مناسب برای نرده خود، بلکه متریال مناسب نیز بسیار مهم است.

نرده ها را می توان علاوه بر چوب، از فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم نیز ساخت، اما این مواد نیاز به پرداخت و توجه دائمی دارند و اثر انگشت چرب را از هر دستی که روی آنها لمس می شود و می لغزد، نشان می دهد. 

از طرف دیگر، نرده چوبی راه پله از تمیز کردن غیر ضروری و ناخواسته جلوگیری می کند. نرده های چوبی ممکن است مقدار کمی گرد و غبار را جمع کنند، اما مانند سطح بازتابنده مانند فولاد ضد زنگ، کثیفی و کثیفی را در معرض دید قرار نمی دهند.

متریال چوب همچنین زیبایی و ظرافت خاصی را در فضای زندگی شما ایجاد می کندکه در دیگر متریال ها دیده نمی شود.

 یک نرده چوبی تیره یا روشن که روی دیوار نصب شده است، توجه را از دیوار در مناطق پرترافیک که سطوح می‌توانند ضربه‌های ناشی از کفش‌ها و برآمدگی‌های کودکان شلوغ را تحمل کنند، جلب می‌کند. نرده های انعکاسی معمولا توجه را به دیوار جلب می کنند زیرا می توانید آنها را در میله مشاهده کنید.

احساس چوب در کف دست شما نیز از فولاد یا آلومینیوم مطلوب تر است. هنگام پایین آمدن از پله‌ها، دست شما روی چوب صاف شده به سمت پایین کشیده می شود، نه اینکه وقتی انواع سطوح را در دست می‌گیرید، گیر کند یا جیرجیر و صدای جیغ بدهد.

چوب هزاران سال است که استفاده می شود و هرگز از مد نمی افتد، بعلاوه می توانید نرده های چوبی را لاک یا رنگ مخصوص، رنگ آمیزی کنید، در حالی که اگر فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم را انتخاب کنید، ظاهری ثابت و محدود خواهید داشت.

چوب را می توان در یک خانه مدرن براق و شفاف نگه داشت، یا می توان آن را با یراق آلات تزئینی حکاکی شده در انتهای یک خانه قدیمی تزئین کرد.

نرده چوبی راه پله همچنین بادوام است و خم نمی شود، صدایی تولید نمی کند و اثر انگشت ناخوشایند را جذب نمی کند.