سه شنبه 11 بهمن 1401
09127393629
Azhman_group.co
o

نرده راه پله محافظی برای راه پله شما

روف گاردن
روف گاردن: واژه ای جدید در طراحی منظره مدرن
آگوست 5, 2022
فلاور باکس
فلاور باکس چوبی: مزایا، نگهداری و خرید
آگوست 9, 2022

نرده راه پله محافظی برای راه پله شما

خرید نرده چوبی

حصار برای یک راه پله در خانه از نظر ایمنی عملکرد آن یک پیش نیاز است. علاوه بر این، این یک فضای تقریبا نامحدود برای خلاقیت، از نظر امکان تزئین و فردیت بخشیدن به فضای داخلی خانه است. با وجود شدت و سادگی بصری، یک راه پله فلزی یا چوبی می تواند به لطف نرده های طراحی شده زیبا به یک اثر هنری واقعی تبدیل شود.

نرده پله ها و فرودها ترکیبی از دو جزء اصلی است:

 • نصب نرده ها (نرده ها) – قسمت های افقی یا شیب دار حصار. شخص هنگام صعود / نزول به آنها تکیه می کند.
 • چسباندن نرده ها – عناصر عمودی حصار که نرده ها روی آن قرار دارند.

بسته به پیکربندی نرده، عناصر اضافی را می توان به آن اضافه کرد (به طرح نرده راه پله فلزی مراجعه کنید) یا برعکس، کل ساختار فقط می تواند از نرده ها تشکیل شود.

عملکرد نرده چوبی راه پله

طبق آمار، بیشتر صدمات وارده بر روی پله ها ناشی از عامل انسانی است. به دلیل رفتار نامناسب در راه پله، سن، مشکل کفش، عجله و …. کاربر ممکن است آسیب ببیند. اما در این صورت خودش را سرزنش خواهد کرد.

علاوه بر این، هنوز بخشی از صدمات (حدود 20٪) وجود دارد که ناشی از مولفه فنی پله است، یعنی:

 1. مراحل لغزنده؛
 2. پارامترهای گام نادرست (ارتفاع، عرض، محل گام اردک)؛
 3. محاسبه نادرست فاصله بین نرده ها؛
 4. عدم وجود نرده؛
 5. وجود گوشه های تیز یا قسمت های بیرون زده حصار؛
 6. ضعف جوش یا سایر بست ها.

برای محافظت حداکثری از خود، باید نرده راه پله ها را به درستی طراحی کنید. یک دستیار عالی در این زمینه، اسناد نظارتی حاکم بر نرده های پله خواهد بود.

نرده چوبی

نرده پله – GOST، SNiP

سند اصلی تنظیم کننده ساخت و بهره برداری از پله های فلزی را می توان GOST 25772-83 “نرده های فولادی برای پله ها، بالکن ها و سقف ها” نامید. طبق این سند، هر پلکانی که بیش از 3 پله داشته باشد باید دارای نرده باشد. البته برای ساخت و ساز خصوصی این الزام چندان اجباری نیست. با این حال، هنوز هم ارزش شنیدن را دارد. پس از همه، نرده ها تضمین ایمنی برای همه اعضای خانواده است.

GOST مشخص شده به بسیاری از اسناد دیگر اشاره دارد که اصلی ترین آنها در جدول ارائه شده است.

برای اینکه وقت مطالعه مدارک ارسالی را هدر ندهیم، شرایط پله و نرده (راه پله و راهپیمایی) را خواهیم داد.

 • 900 میلی متر – حداقل عرض پله ها در خانه؛
 • 18 قطعه – حداکثر تعداد (تعداد) مراحل در یک راهپیمایی (یک دهانه). همانطور که تمرین نشان می دهد، دهانه های بالاتر نیز در ساخت و ساز خصوصی یافت می شود.
 • 160-200 میلی متر – ارتفاع بهینه و حداکثر مراحل. باز هم، صاحب یک خانه خصوصی می تواند با در نظر گرفتن فضای اختصاص داده شده برای پله ها و زاویه شیب آن، این توصیه را تنظیم کند. علاوه بر این، شایان ذکر است که پله های بالاتر باعث ایجاد ناراحتی در هنگام راه رفتن می شود و پله های پایین باعث افزایش طول پرواز پله ها می شود.
 • 300 میلی متر عرض پله ایده آل (بهینه) است. در عین حال ، برای پله های مارپیچ ، عرض پله در باریک ترین قسمت آن نمی تواند کمتر از 100 میلی متر باشد و در وسیع ترین قسمت – از 450 میلی متر تجاوز کند.
 • در صورتی که عرض پله از 1100 میلی متر بیشتر باشد یا شکل شکسته داشته باشد نرده دو طرفه الزامی است. در عمل، راه پله از یک طرف حصارکشی می شود، زیرا اغلب به دیوار نزدیک است و همچنین به دلایل اقتصادی و زیبایی شناسی.
 • 55-85 میلی متر – عرض توصیه شده نرده پله.
 • 900-1200 میلی متر – ارتفاع توصیه شده نرده های پله در خانه. این نیاز معمولا برآورده می شود زیرا این ارتفاع حصار راهپیمایی برای کاربران بزرگسال راحت ترین است.
توجه داشته باشید. بسیاری از کاربران یک نرده 450 میلی متری اضافی نصب می کنند. اگر بچه در خانه باشد
 • 100 میلی متر – فاصله توصیه شده بین نرده ها؛
 • 300 میلی متر – مقدار حد برای انتهای آویزان نرده.
 • 150 میلی متر – حداکثر فاصله بین نرده ها.
 • 100 کیلوگرم بر دور دقیقه – بار طراحی که نرده راه پله فلزی باید تحمل کند.

اینها الزامات عمومی هستند. حال ویژگی های هر یک از اجزای مجزای پله ها را در نظر بگیرید.

اجرای نرده چوبی

نرده برای پله ها

هر نردبان حداقل به یک نرده مجهز است. نوع نرده دستی با توجه به محل نصب آن مشخص می شود.

انتخاب پیکربندی نرده به سهولت استفاده، پیچیدگی و هزینه ساخت، پیچیدگی نصب، ترجیحات زیبایی شناختی و سبک پله ها بستگی دارد.

نرده پله های فلزی را می توان از هر ماده ای ساخت. توصیه هایی برای استفاده از هر یک از آنها در مقررات مربوطه (GOST و SNiP) موجود است. جدول تعدادی از آنها را نشان می دهد.

پرکاربردترین مواد نرده فلزی و چوبی است.

نرده های فلزی پله ها را می توان به زیرگونه های جداگانه تقسیم کرد:

نرده های فرفورژه برای پله ها

نرده ها و نرده های فرفورژه به شما این امکان را می دهد که نرده پله را به هر سبکی ایجاد کنید. اما، آنها در اتاق های بزرگ ساخته شده به سبک کلاسیک سودمندتر به نظر می رسند. نرده های فرفورژه می توانند بارهای قابل توجهی را تحمل کنند. مقاومت در برابر رطوبت آنها را برای نصب در فضای باز ضروری می کند. یکی از معایب قابل توجه چنین نرده ها را می توان هزینه آنها نامید.

توجه داشته باشید. نصب نرده های آهنگری در مرحله طراحی پله ها برنامه ریزی شده است، زیرا وزن قابل توجهی دارند.

مشاوره. برای اینکه حس لامسه در تماس با نرده فرفورژه دلپذیرتر شود، نرده ها از چوب ساخته شده اند.

نرده پله استیل

فولاد، به عنوان ماده ای برای نرده، خوب است زیرا ظاهر اصلی خود را از دست نمی دهد، در معرض خوردگی نیست و ویژگی های مقاومت خوبی دارد. نرده های پله های ساخته شده از فولاد ضد زنگ در اتاق هایی با فناوری پیشرفته یا سبک مدرن مناسب هستند. در عین حال، نصب آنها آسان است و پیکربندی آنها را می توان با حداقل تلاش تغییر داد.

نرده پله کرومی

ساخته شده از فولاد ضد زنگ با پوشش اضافی.

نرده پله آلومینیومی آنودایز شده

نرده های پله ساخته شده از فلز خوب هستند زیرا مقرون به صرفه هستند، نگهداری آنها دشوار نیست، در طول دوره کار نیازی به به روز رسانی ندارند و به شما امکان می دهند اشکال مختلفی ایجاد کنید.

یادداشت. برای سهولت استفاده، نرده های فلزی برای پله ها اغلب با چوب پوشانده می شوند.

نرده شیشه ای برای پله های فلزی

استفاده از شیشه به عنوان ماده ای برای نرده امکان ایجاد سازه هایی را فراهم می کند که چارچوب پله ها را نپوشانند. سبکی بصری چیزی است که به شیشه اجازه می دهد یکی از موقعیت های پیشرو در دکوراسیون پله ها را اشغال کند. شیشه دارای ویژگی هایی مانند استحکام، مقاومت در برابر رطوبت و خوردگی، نگهداری بی نیاز است. برای ایجاد نرده های شفاف می توان از شیشه استفاده کرد. برعکس، شیشه مات بر وجود پله ها در اتاق تأکید می کند. می توان آن را چاپ یا حکاکی کرد. لازم به ذکر است که برای پله های میانی و مارپیچ می توان از شیشه استفاده کرد. انعطاف پذیری شیشه گرم شده به شما امکان می دهد هر شکلی، حتی پیچیده ترین شکل را به آن بدهید.

ایمنی چنین نرده‌هایی با استفاده از شیشه‌های مقاوم سه‌لایه مشخص می‌شود. انتهای آن با euroedge بریده شده است.

اجرای نرده چوبی

نرده چوبی پله

نرده چوبی به دلیل زیبایی و گرمای طبیعی خود هرگز از مد نمی افتد. برای حصارکشی از چوب های سخت به دلیل استحکام آنها استفاده می شود. یک نرده برای یک راه پله فلزی ساخته شده از چوب به شما امکان می دهد سرمای فلز را صاف کنید و ساختار را راحت تر کنید. نرده های چوبی همه کاره هستند و برای هر سبک اتاقی مناسب هستند. هنگام خرید نرده چوبی باید به رطوبت چوب توجه کنید. در غیر این صورت، مواد ممکن است در طول زمان رفتار کنند و پوشش سطح آسیب ببیند. برای افزایش طول عمر نرده های چوبی، آنها با ترکیبات محافظ ویژه درمان می شوند.

توجه داشته باشید. استفاده از چوب چسب دار از خشک شدن عناصر حصار جلوگیری می کند.

نرده پلاستیکی (حفاظ) پله

برای ساخت نرده ها از مواد پلیمری (PVC) استفاده می شود. آنها به شما امکان می دهند هر شکلی را به حصار بدهید و همچنین توانایی کاهش وزن و هزینه سازه را دارید.

نرده پلی کربنات

آنها در شرایط رطوبت بالا، برای طراحی تزئینی و به عنوان راهی برای صرفه جویی در نصب نرده ها استفاده می شوند.

همانطور که می بینید، نرده ها را می توان از هر ماده ای ساخت. انتخاب تحت تأثیر عواملی مانند:

 • فرصت ها و ترجیحات مالکان؛
 • پارامترهای اتاق؛
 • باری که قاب فلزی راه پله می تواند تحمل کند.
 • امکان نصب نرده پله با دستان خود.

عکس نرده اصلی راه پله

شاید نرده ای برای پله ها که از یک نرده (تک، یک طرفه) تشکیل شده باشد.

البته، استثناهایی برای این قانون وجود دارد – پله های چوبی و فلزی بدون نرده. نمونه های آنها در عکس نشان داده شده است.

نرده برای پله ها

نرده ها (ستون ها، ستون ها) یکی دیگر از عناصر سازه ای است که نرده های راه پله را نگه می دارد.

نصب نرده ها به گونه ای انجام می شود که یک نرده روی یک پله بیفتد. البته این یک قانون تزلزل ناپذیر نیست، هر گونه چیدمان نرده ها امکان پذیر است. با این حال، مهم است که فاصله بین آنها از 150 میلی متر تجاوز نکند.

پله ها برای پله ها

پله ها جزء جدایی ناپذیر نرده پله های فلزی و چوبی نیستند. اما در هنگام تشریح ویژگی های طراحی پله ها نمی توان این عنصر را نادیده گرفت، زیرا نصب نرده پله ارتباط مستقیمی با نوع و اندازه پله ها دارد.

سه نوع پله وجود دارد: مستقیم، دویدن و گوشه. هر کدام تنظیمات و محل نصب خاص خود را دارند.

پروازهای معمولی پله ها از پله های مستقیم تشکیل شده است. ساخت و ساز خصوصی مملو از نمونه هایی از استفاده از مراحل مختلف، در ترکیب های مختلف است.

نصب پله های فلزی نیز مستلزم رعایت الزامات خاصی است. به عنوان مثال، پله های فلزی برای پله ها را نمی توان از فلز صاف ساخت. در این مورد، شما باید از راه راه استفاده کنید.

حرکت ایمن روی پله ها یک بریدگی فلزی برای پله ها ایجاد می کند.

علاوه بر این، مراحل ساخته شده از چوب، شیشه، سنگ، سرامیک (کاشی، کاشی)، تخته های OSB (OSB) و بتن با تکمیل بعدی را می توان بر روی یک راه پله فلزی نصب کرد. نمونه ها در عکس نشان داده شده است.

توجه به این نکته ضروری است که هر چه پله ها زیباتر باشند میزان خطر در هنگام حرکت در امتداد آنها بیشتر می شود. بنابراین برای رسیدن به سطح ایمنی مطلوب باید از وسایل مختلف (المان های ضد لغزش) برای ایمن سازی حرکت روی پله ها استفاده کرد.

پله های پله راه دیگری برای زیبا و بدیع ساختن سازه برای صعود به طبقه دوم خانه است.

برای سفارش انواع پله چوبی گرد و پله چوبی دوبلکس و ساده نیز می توانید با کارشناس ما در تماس باشد.

پله چوبی

نرده راه پله نگهبان کودکان

به طور جداگانه، من می خواهم به این موضوع بپردازم که چه نوع نرده هایی برای پله ها از کودکان می تواند باشد. برای کاهش خطر آسیب هنگام بالا بردن کودک از پله ها، بسیاری از والدین نرده های اضافی را در سطح 450-500 میلی متر نصب می کنند.

با این حال، پیگیری کوچکترین آنها دشوار است. بنابراین والدین ترجیح می دهند با نصب نرده برای پله ها از کودک به طور کامل از کودک محافظت کنند. چنین موانعی (دروازه ها، پارتیشن ها، دروازه ها، نرده ها) به شرح زیر ایجاد می شوند:

نرده ها با پلاستیک یا پلکسی بادوام دوخته می شوند. با حفظ فضای داخلی اتاق، محافظت شفاف به کودک اجازه نمی دهد بین نرده ها فشرده شود.

حصار مشبک بافته شده آنها به عنوان محدود کننده زمان عمل می کنند. نصب آنها آسان است و به همین راحتی جدا می شوند.

دروازه ایمنی برای کودکان روی پله ها که نصب آن به کودک اجازه نمی دهد از پله ها بالا برود. دروازه های محافظ (نرده ها، دروازه ها) را می توان در هر مکانی که برای کودک خطرناک است نصب کرد: به عنوان مثال، در نزدیکی شومینه. اما، اغلب آنها پله ها را می بندند.

نصب نرده راه پله را خودتان انجام دهید

برای نصب یک نرده برای پله های ساخته شده از فلز یا چوب، کافی است تصوری از دنباله اقدامات داشته باشید.

  1. تعداد نرده ها، طول نرده ها، تعداد بست ها را به درستی محاسبه کنید.

توجه داشته باشید. برای یک راه پله مارپیچ، مهم است که زاویه انحنای نرده ها را در نظر بگیرید.

  1. نرده ها را روی پله ها نصب کنید. آنها به یک پله یا به یک بند کمان متصل می شوند. در این حالت قسمت پایینی نرده با زاویه قائم و قسمت بالایی با زاویه ای مطابق با زاویه نصب نرده بریده می شود.

توجه داشته باشید. نصب نرده روی یک پله، عرض مفید پرواز پله ها را باریک می کند.

اگر طرح نصب شامل قرار دادن یک نرده در یک پله باشد، باید در مرکز ثابت شود. اگر از طرح متفاوتی استفاده شود، مهم است که نقطه اتصال را به درستی محاسبه کنید؛ برای این، ابتدا پایه های افراطی متصل می شوند. در پله های چند پروازه، نرده ها طبق این طرح ثابت می شوند: در انتهای پله ها و در گوشه ها.

 1. یک ریل به نرده ها متصل می شود که سپس با یک نرده یا خود نرده بسته می شود.
 2. تمیز کردن عناصر پله (صیقل دادن چوب، درزهای جوشکاری و غیره) را انجام دهید. ساختار تمام شده از گرد و غبار، خاک اره و غیره تمیز می شود.
 3. طراحی نرده. در این مورد، ما در مورد سازماندهی روشنایی راه پله به عنوان یکی از عوامل مهم در تضمین ایمنی آن و همچنین نصب المان های ضد لغزش صحبت می کنیم.

نتیجه

بنابراین، نصب نرده برای پله های ساخته شده از چوب و فلز یک عنصر ضروری است که قابلیت اطمینان، زیبایی و ایمنی سازه را بهبود می بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09127393629