چهارشنبه 09 فروردین 1402
09127393629
Azhman_group.co
o

روف گاردن، تاریخچه، انواع و هزینه های آن

نرده چوبی
10 مزیت نرده چوبی بالکن
فوریه 6, 2023
گلدان چوبی گروه مهندسی آژمان
12 ایده ساخت فلاور باکس چوبی بزرگ و کوچک
فوریه 11, 2023

روف گاردن، تاریخچه، انواع و هزینه های آن

طراحی و اجرای روف گاردن

روف گاردن پاسخی ایده آل برای کسانی است که می خواهند در حین زندگی در شهر، شاید در مرکز یا مناطق صنعتی، از فضای سبز لذت ببرند. سازه ای با ریشه های بسیار قدیمی، امروزه روف گاردن راه حلی است که به طور فزاینده ای قدردانی می شود که علاوه بر دادن حس اصلی ظرافت و خلاقیت به ملک، ارزش آن را نیز افزایش می دهد. بیایید با هم بفهمیم که یک روف گاردن از چه چیزی تشکیل شده است، چه ویژگی هایی دارد و چه مزایایی به همراه دارد.

روف گاردن چیست؟

روف گاردن ها باغ هایی هستند که در یک سطح مرتفع مانند پشت بام، تراس یا ایوان در بالکن ایجاد شده اند. آنها راه حل هایی هستند که برای آوردن فضاهای سبز حتی به مرکز شهر مانند باغ عمودی طراحی شده اند ، که با این حال برای پوشاندن دیوارها و دیوارهای عمودی در نظر گرفته شده است.

آنها برای کسانی که در یک آپارتمان یا آپارتمان زندگی می کنند تقاضای زیادی دارند تا بتوانند روزهای آفتابی دلپذیری را در حومه شهر سپری کنند.

آنها به تاریخ هزار ساله می بالند. با این حال، آنها اخیراً بازگشته اند زیرا علاوه بر تأثیر زیبایی شناختی که می توانند اعمال کنند، مزایای دیگری نیز به همراه دارند.

باغ های معلق، راه حلی مدرن برای یک واحه سبز در مرکز شهر

انواع روف گاردن

حداقل سه نوع از این فضای بام سبز وجود دارد.

روف گاردن های وسیع

آنها ظاهر یک چمن را دارند که بسته به آب و هوا با گیاهان مقاوم در برابر سرما یا گرما غنی شده است.

با حداقل پوشش گیاهی و وزن کم، معمولاً به نگهداری زیادی نیاز ندارند.

آنها راه حل ایده آلی برای طبقه هایی با ظرفیت بار کم هستند. هزینه مونتاژ و نگهداری نسبتاً پایینی دارند.

باغ های معلق شیب دار

گونه شناسی اختصاص داده شده به سقف های شیبدار. بنابراین به شما این امکان را می دهد که از سقف های شیب دار، حتی سقف های شیب دار، برای آوردن مناطق سبز بالای این ساختمان ها استفاده کنید. این سخت ترین نوع استفاده است و با توجه به نیروهای وارده، باید حداقل ضخامت داشته باشد. دقیقا به همین دلیل تنوع فلور کاهش می یابد.

روف گاردن  فشرده

روف گاردن های فشرده محیط های سبز واقعی هستند که می توان روی آنها راه رفت و در تمام طول سال از آنها استفاده کرد و نیاز به نگهداری یک باغ معمولی دارد.

آنها به یک بستر نسبتاً ضخیم و یک سیستم آبیاری عالی نیاز دارند. آنها با فلور فراوان مشخص می شوند، وزن قابل توجهی دارند و ضخامت آنها به 25 سانتی متر می رسد.

می توانیم تمایز بیشتری قائل شویم:

 • باغ های معلق سبک : آنها سعی می کنند یک باغ زمینی معمولی را در یک سطح مرتفع بازتولید کنند. آنها همچنین می توانند با پایه ای با ضخامت محدود ساخته شوند و به ظرفیت مقاومت کمتری در برابر تحمل بار توسط سقف نیاز دارند.
 • باغ های بام فشرده : اغلب به عنوان پوشش گاراژهای زیرزمینی استفاده می شود و امکان استفاده از طیف گسترده ای از گیاهان تزئینی را فراهم می کند. آنها با ضخامت بیشتر پایه (حدود 25 سانتی متر) مشخص می شوند.
سقف سازه ای است که طبیعتاً اغلب می تواند باغ های سنتی را در خود جای دهد: اما به کیفیت عایق توجه کنید.

مزایای روف گاردن

روف گاردن ها علاوه بر تاثیر زیبایی شناختی، مزایای بی شمار دیگری نیز به همراه دارند. بیایید آنها را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

 • عنصر تزئینی . روف گاردن تأثیر زیبایی شناختی قابل توجهی دارد که باعث افزایش ویژگی می شود و زیبایی یک سطح اغلب استفاده نشده را بهبود می بخشد.
 • تجدید ارزیابی اموال ، که ارزش اقتصادی بیشتری به دست می آورد.
 • هزینه نسبتا کم . مطمئناً این هزینه ناچیز نیست. با این حال، امکان دسترسی به مزایای مالیاتی مانند پاداش سبز (یک کسر IRPEF که در 10 دوره مالیاتی توزیع می شود) از این امر کاسته می شود.
 • عایق . روف گاردن تأثیر قابل توجهی بر ظرفیت های انرژی، حرارتی و صوتی ساختمان دارد. به ویژه درجه عایق حرارتی و ضد آب بودن خود ساختمان را افزایش می دهد. در عمل، به دلیل اینکه یک جاذب صدای طبیعی است، صداهای بلندی که از بیرون می آید را تا حد زیادی کاهش می دهد. همچنین حفظ گرما را در داخل ساختمان افزایش می دهد و به خنک ماندن در تابستان کمک می کند.
 • تأثیر مفید بر بزرگسالان و کودکان برای اینکه بتوانند فضای سبز را تجربه کنند.

چه کسی باغ های معلق را ساخته است؟

در بابل، نزدیک بغداد کنونی، در عراق، در حدود سال 570 قبل از میلاد، نبوکدنصر دوم اولین باغ های معلق را ساخت که ما شواهدی از آن داریم. برای سوق دادن حاکمیت به این پروژه، این واقعیت است که شهر در یک منطقه آب و هوایی بیابانی قرار داشت که در آن تصور وجود پوشش گیاهی سرسبز دشوار بود.

باغ‌های بابل در تراس‌های یک ساختمان بتنی بزرگ که در چندین طبقه ساخته شده بود، ایجاد شد. این گیاهان از سرتاسر دنیا آمدند و توسط سیستم آبیاری پیشرفته سمپاشی شدند. در این باغ ها درختان و گیاهانی می روییدند که واحه های کوچکی را با نهرها، آبشارها و برکه ها تشکیل می دادند.

باغ های معلق بابل یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان بود.

زمانی که باغ های معلق بابل ایجاد شد

در سال 570 قبل از میلاد، حدوداً در بابل، بغداد امروزی، عراق.

باغ های معلق بابل
رندر سه بعدی از باغ های معلق افسانه ای بابل.

باغ های معلق بابل در کجا ایجاد شد؟

اگرچه عجیب به نظر می رسد، اطلاعات کمی در مورد باغ های معلق بابل وجود دارد. به ویژه، دقیقاً مشخص نیست که آنها کجا بودند. این تنها شگفتی باستانی است که مکان اصلی آن هنوز پیدا نشده است. بحث بین محققان و باستان شناسان هنوز باز است. برای این منظور، فرضیه های مختلفی در مورد آن وجود دارد.

بیایید یک گشت و گذار مختصر در مورد نظریه های اصلی انجام دهیم.

باستان شناس آلمانی رابرت کولدوی، که اولین کسی بود که بین سال های 1889 تا 1917 این مکان را کاوش کرد، این نظریه را مطرح کرد که باغ ها باید در گوشه شمال شرقی کاخ جنوبی قرار داشته باشند.

در آن مکان، در واقع، او ساختار عظیمی پیدا کرده بود که با طاق های بشکه ای پوشیده شده بود و از چهارده اتاق تشکیل شده بود. در یکی از آنها چاهی با سوراخ پیدا شد که به سرعت به سیستم آبرسانی بازگردانده شد. با این حال، این نظریه با فاصله از رودخانه فرات که آب آبیاری از آن برداشت می شد، محدود شد.

دی‌جی وایزمن در عوض استدلال کرد که باغ‌ها «بالا و شمال دیوار بزرگ در غرب» کاخ جنوبی، نزدیک کرانه‌های فرات قرار دارند. با این حال، در نیمه اول دهه 1990، محقق DWW Stevenson تز فوق الذکر را رد کرد. در واقع، او توضیح داد که در زمان ساخت و ساز، فرات قبلاً منطقه مورد نظر را پوشانده بود.

مطالعات اخیر انجام شده توسط استفانی دالی از دانشگاه آکسفورد نشان می دهد که اشتباهی در گذشته رخ داده است. در واقع، به نظر می‌رسد که باغ‌های معلق نه در بابل، بلکه در نینوا، یکی از شهرهای شمال آشوری، یافت شده و توسط پادشاه سناخریب ساخته شده است.

این سردرگمی ناشی از این واقعیت بود که شهر شاهنشاهی ایران زمانی به نام بابل نو شناخته می شد.

باغ های معلق چگونه آبیاری می شدند

قدیمی ترین باغ های معلق به طور مصنوعی توسط سیستم پیچیده ای از آب انبارها و لوله ها آبیاری می شدند.

سیستم آبیاری برای اولین بار توسط DWW Stevenson مورد مطالعه قرار گرفت که تنها با استناد به توصیف نویسندگان کلاسیک، این فرضیه را مطرح کرد که به اصطلاح سیستم نوریا استفاده می شود ، روشی که می توان آثاری از آن را در شرق یافت. اوایل قرن 14 قبل از میلاد.

در مورد باغ‌های بابل، فرض بر این است که باید به این صورت اعمال می‌شد: در پایه پلکان باغ‌ها دو حوض بزرگ وجود داشت که از طریق لوله‌های زیرزمینی آب رودخانه فرات را دریافت می‌کردند.

چرخ های چوبی یا کوزه های سفالی به این حوض ها متصل می شدند. هنگامی که چرخ‌ها با نیروی انسانی کار می‌کردند، پر از آب می‌شدند و سپس اجازه می‌دادند که دوباره در یک کلکتور تا طبقه بالا بیفتد، جایی که همان روش تا رسیدن به بالاترین سطح تکرار شد.

در نهایت، در اینجا یک آب انبار وجود داشت که از طریق لوله‌های قطره‌ای، آب از آن به راحتی به کل سطح باغ‌ها توزیع می‌شد.

چگونه آب به طبقات بالای باغ های معلق رسید؟

برای آبیاری باید به یک سیستم آبی پیچیده فکر کرد. در پایه پلکان باغها دو حوض بزرگ وجود داشت که از فرات آب می گرفت.

چرخ‌های چوبی و گلدان‌های سفالی دستی به این حوض‌ها متصل می‌شدند که از طریق سیستم جمع‌کننده‌ها، آب را به بالاترین سطح رساند. در اینجا یک مخزن جمع آوری وجود داشت که از طریق لوله های در حال سقوط، آب را هم برای آبیاری و هم برای تزئین به باغ ها توزیع می کرد.

چگونه باغ های معلق بابل ویران شد

خود شهر بابل در طول تاریخ چندین بار ویران شد. در قرن هفتم پیش از میلاد، بابلی ها علیه حاکم آشوری خود شورش کردند. پادشاه آشور سناخریب شهر بابل را ویران کرد و به کلی ویران کرد.

روف گاردن مدرن چیست؟

بنابراین باغ های معلق راه حلی قدیمی هستند. آنها اخیرا بازگشته اند. در واقع اینها راهکارهایی هستند که برای آوردن فضای سبز به مرکز شهر نیز طراحی شده اند.

این نوع باغ شامل یک منطقه سبز کشت شده است، نه روی زمین، بلکه در بالای برخی از مناطق یک ساختمان، مانند پشت بام یا تراس .

ساخت روف گاردننحوه اجرای روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن فعالیتی است که هم با کارهای ساختمانی و هم با گیاه شناسی نقاط مشترک زیادی دارد.

بنابراین باید به شرکت های تخصصی اتکا کرد. در ایتالیا تعداد آنها بیش از حد انتظار است.

این نوع شرکت قادر به رسیدگی به تمامی مراحل عملیاتی – از برنامه ریزی تا اجرا – از جمله مسائل بوروکراتیک است.

بنابراین، ایجاد یک روف گاردن باید به متخصصان این بخش سپرده شود و فراتر از چشم انداز آن است که خودتان آن را انجام دهید. در هر صورت، حتی اگر فقط برای نظارت بر کار تکنسین ها با آگاهی، اصولاً با مراحل اصلی رویه آشنا شویم.

 • پایه گذاری . ایمن ترین راه حل این است که قوس ها را در چندین سطح قرار دهید
 • ساخت سازه : اسکلتی که برای تضمین استحکام باغ و همچنین دادن مناسب ترین شکل به آن عمل می کند.
 • تخمگذار سیستم زهکشی که تامین آب صحیح و درجه کافی از ضد آب بودن را تضمین می کند
 • خاک‌ریزی که باید مناسب‌ترین ویژگی را برای نوع پوشش گیاهی کاشت داشته باشد
 • کاشت چمن ، یا چیدن ساده چمن
 • ادغام “سبز” : قرار دادن گیاهان تزئینی و غیر تزئینی در چمن برای زیباسازی باغ

در نهایت، لازم به ذکر است که قبل از انجام مراحل مختلف، لازم است یک بازرسی انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که سطحی را در شرایط عالی و قادر به تحمل بارهای بسیار سنگین انتخاب کرده اید.

به عنوان مثال، وزن خاک گلدان پس از خیس شدن دو برابر می شود. بدون فراموش کردن باری که درختان و سایر گیاهان روی سازه دارند.

 

طراحی و ساخت باغ مرتفع باید به مقررات خاصی که به دو سند اشاره دارد، رجوع کند:

 • دستورالعمل وزیری “بام های سبز: عملکرد سیستم و ارزش زیست محیطی”
 • استاندارد UNI 11235 “دستورالعمل های طراحی، اجرا و نگهداری بام های سبز”

علاوه بر این، غشاهای بام سبز برای داشتن نشان CE باید دارای گواهی مقاومت ریشه مطابق با استاندارد اروپایی UNI EN 13948 باشند. این تست توسط CEN (کمیته استانداردسازی اروپا) به عنوان کاملاً مناسب برای تعیین مقاومت در برابر ریشه غشاهای مورد استفاده برای ساخت باغ های معلق.

طبیعتاً این نوع مناطق سبز می توانند از امتیاز سبز باغ ها و تراس ها نیز در سال های 2021-2021 استفاده کنند.

در روف گاردن چه چیزی بکاریم؟

انتخاب گیاهان باید با در نظر گرفتن آب و هوا و نوردهی صورت گیرد و ربطی به گیاهان کلاسیک بالکن ندارد.

شما نباید صرفاً تحت تأثیر ذائقه شخصی یا علاقه به نوع خاصی از گیاه باشید. هنگام انتخاب، لازم است گیاهان مناسب با محیطی که در آن قرار می گیرند ترجیح داده شود.

علاوه بر این، پشت بام ها مکان سختی برای گیاهان هستند زیرا به شدت در معرض گرما، سرما، باد، خشکسالی و…

آنها حتی نمی توانند وزن بیش از حد را تحمل کنند.

بدین ترتیب گیاهانی که برای بام سبز مشخص شده اند باید در چند سانتی متر خاک رشد کنند.

به همه این دلایل، گیاهانی که به طور خود به خود بر روی صخره های بیابانی، صخره های آلپ و سایر مکان های غیرقابل پذیرش رشد می کنند، اغلب برای باغ های معلق استفاده می شوند.

بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از انواع آن بیندازیم.

گیاهان ساکولنت برای روف گاردن

ستون های یک بام سبز که باید قسمت اعظم کاشت را تشکیل دهند. ساکولنت ها تقریباً در هر مکانی، بدون آب و در هر نوع خاکی رشد می کنند. به هر حال، آنها طیف گسترده ای از رنگ ها را ارائه می دهند. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 • Sedum : به طور وحشی در صخره ها و شکاف های سراسر جهان رشد می کند و اولین گونه ای است که در صنعت بام سبز به کار گرفته شد. آنها طیف گسترده ای از رنگ ها را ارائه می دهند
 • Sempervivum یا ریش مشتری : گیاهی که پایین می ماند و در رنگ های متنوعی وجود دارد.
 • دلوسپرما : ساکولنت ها با گل های دیزی مانند. انواع سفید، زرد، قرمز و بنفش وجود دارد. بیشتر آنها با پژمرده شدن گلها تغییر رنگ می دهند
 • Aenoium aboreum : گونه‌ای از گیاهان آبدار که مانند درخت کوچکی (قدت کمتر از یک متر) رشد می‌کند. بدیهی است که به عنوان پوشش زمین عمل نمی کند اما می تواند تغییرات عمودی ایجاد کند. انواع Zwartkop یا Schwartzkopf (سر سیاه) دارای رنگ بنفش عمیق و تقریبا سیاه جالبی است.

گیاهان برای روف گاردن

بیشتر گونه های علف روی سقف زنده زنده نمی مانند. با این حال، برخی از گونه های چمن با ویژگی هایی مانند مقاومت در برابر شرایط “بسیار” سقف وجود دارد.

مانند ساکولنت ها، برای پوشاندن قسمت بزرگی از سقف ایده آل هستند و تضاد خوبی با ساکولنت ها ایجاد می کنند. بسیاری از این گیاهان خود به خود کاشته می شوند، بنابراین باغ بام در کاشت مجدد مستقل می شود. بیایید با برخی از انواع آن آشنا شویم.
 • Armeria maritima : در طبیعت، در صخره ها و تپه های شنی رو به اقیانوس رشد می کند. بنابراین برای شرایط شدید سقف ها، به ویژه در کنار دریا مناسب است. برخلاف هر چمن دیگری، در تابستان گل های صورتی یا بنفش را به نمایش می گذارد
 • Carex nigra : اغلب در بام های سبز استفاده می شود زیرا ریشه های آن به خاک کمی نیاز دارند

گل های وحشی برای روف گاردن

گل‌های وحشی نسبت به سایر گونه‌ها به عمق کمی بیشتر خاک نیاز دارند، بنابراین باید از آن‌ها کم استفاده کرد. آنها را می توان اینجا و آنجا کاشت تا تکه های کوچکی از گل های وحشی ایجاد کنند. در اینجا چند نمونه آورده شده است.

 • Aster alpinus : گل های بنفش روشن با دکمه های زرد در مرکز تولید می کند که پروانه ها را جذب می کند.
 • بومادران : گل وحشی با شاخ و برگ معطر و ساقه های بلند پوشیده از گل های مقعر، بزرگ و جذاب پروانه. این مزیت قابل راه رفتن را دارد.

گیاهان معطر برای روف گاردن

رایج ترین گیاهان در مکان های خشک و صخره ای رشد می کنند. دقیقاً همین ویژگی آنها را برای یک بام سبز ایده آل می کند.

در زیر به برخی از انواع بام پراکنده و کم رشد نگاه می کنیم که ویژگی های کلیدی برای بام سبز هستند.

 • آویشن ولگاریس : گونه استاندارد آویشن که در چند سانتی متر خاک رشد می کند و می توان روی آن راه رفت. البته می توان آن را برای استفاده در آشپزخانه نیز برداشت کرد
 • Origanum vulgare : پونه کوهی معمولی که می تواند عطر متمایزی را نیز به سقف اضافه کند.

چگونه یک روف گاردن را ضد آب کنیم

برای چیدمان روف گاردن ها و بالکن ها، استفاده از غشای پی وی سی توصیه می شود زیرا دارای ویژگی های فنی استثنایی است و همچنین تنها ماده ای است که می تواند به عنوان ضد ریشه تایید شود.

به این ترتیب، رشد چمن خطر پارگی عایق رطوبتی زیرین را ندارد.

یک روف گاردن چقدر وزن دارد

باغ های معلق گسترده سبک ترین هستند. آنها دارای ضخامت کاهش یافته (از 8 تا 15 سانتی متر) و وزن محدود (بین 90 کیلوگرم در متر مربع و 220 کیلوگرم در متر مربع) هستند.

هزینه اجرای روف گاردن چقدر است؟

قیمت روف گاردن به عوامل مختلفی بستگی دارد. اول از همه از نوع روف گاردن. علاوه بر این، با توجه به مقدار و نوع گیاهان انتخاب شده و توسط سازنده.

در اینجا چند محدوده قیمتی شاخص برای انواع مختلف روف گاردن آورده شده است.

 • نوع گسترده (کلید در دست) : از 45 یورو تا 160 یورو در هر متر مربع
 • نوع فشرده (کلید در دست) : از 55 یورو تا 200 یورو در هر متر مربع
 • در سقف شیبدار (کلید در دست) : از 63 یورو تا 1500 یورو در هر متر مربع
 • فقط نظارت ساخت و ساز : از 675 یورو تا 4000 یورو
 • فقط عرضه کارخانه : از 450 یورو تا 6250 یورو

نگهداری از روف گاردن

درست پس از ساخت یک باغ بزرگ، باید از فضای سبز بسیار مراقبت کنید و مطمئن شوید که گیاهان به خاک عادت کرده و در سلامت رشد می کنند.

در ماه های اول هفته ای دو یا سه بار آبیاری را ادامه دهید و سپس هر 15 روز یک یا 2 بار آن را نیز با توجه به نیاز پوشش گیاهی انجام دهید.

پس از آن، نگهداری بسیار شبیه به یک منطقه سبز سنتی است. علاوه بر این، زهکشی و ضد آب بودن پایه باید همیشه بررسی شود تا از آسیب به سازه جلوگیری شود.

منبع: tuttogreen

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

09127393629